Adaptacja

Drodzy Rodzice 3-latków z grupy Elfów i Motyli Niepublicznego Przedszkola „Brzdąc”

         Naturalnym środowiskiem wychowawczym dziecka jest rodzina.            W niej rozwijają się osobowe właściwości dziecka,
tu nabywa ono podstawowych nawyków i otrzymuje wzory zachowań. Rodzina przekazuje dziecku system norm i wartości przyjętych                      w społeczeństwie, którego dziecko ma być członkiem.Jednak nadchodzi moment, kiedy dzieciom zaczyna nie wystarczać środowisko rodzinne          i szukają kontaktu z rówieśnikami.

I właśnie od trzeciego roku życia rozpoczyna się okres zwany przedszkolnym. Oznacza to, że trzylatek może już pozostać przez dłuższy czas poza domem, pod opieką osób trzecich. Właśnie wtedy rodzice zapisują dziecko do przedszkola, gdyż jest to korzystne dla jego rozwoju. Choć rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej to przełomowy moment w jego życiu postaramy się zapewnić fachową opiekę, udzielić Waszemu Dziecku i Wam, Drodzy Rodzice wsparcia i pomocy w trudnym okresie adaptacyjnym do warunków życia w grupie przedszkolnej.

Małe dziecko zostawiane w nowym nieznanym miejscu, w przedszkolu, bez rodziców lub bliskiej osoby, jest pełne obaw
i lęków. Trzylatek musi najpierw dobrze poznać salę zabaw, łazienkę, szatnię, otoczenie przedszkola, nauczycieli i pozostałych pracowników.

 Dla dobra Dzieci rozpocznijmy ich kilkuletni pobyt w przedszkolu od pozytywnych wrażeń odebranych przez Rodziców i Dzieci.

Uprzejmie prosimy o zaopatrzenie się na czas tych spotkań w sportowe wygodne ubranie i obuwie na zmianę, nakrycia głowy i ewentualne środki higieny osobistej (pampersy, chusteczki zwykłe i nawilżone). Mając na uwadze naturalne funkcjonowanie w tym czasie placówki i dobro uczęszczających już dzieci proszę nie przynosić napojów i słodyczy dla swoich pociech.

Ostateczną deklaracją potwierdzającą uczęszczanie dziecka od września 2021 roku, jest uiszczenie do 15marca bezzwrotnej opłaty rezerwacyjnej     w wysokości 100zł.

Płatności należy dokonywać na rachunek:

MultiBank   41114020170000410202459105

Dziękujemy

 

Trzylatek idzie do przedszkola, czyli dobre rady dla Rodziców Maluszka
Kochany Rodzicu:

 • Obdarz nas zaufaniem i ciesz się razem z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola.
 • Buduj pozytywne nastawienie
 • Pozwól zabrać swojemu trzylatkowi z domu ulubioną przytulankę, maskotkę lub zabawkę.
 • Pomóż dziecku rozebrać się, ale go nie wyręczaj, zwróć mu uwagę na jego ubranie i na to, gdzie je zostawiasz.
 • Pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech-buziak i pa-pa.
 • Jeżeli bardzo chcesz, to do sali wejdź tylko na chwilkę – oszczędzisz żalu i smutku innym dzieciom.
 • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – gdy raz ulegniesz, będzie coraz trudniej. Twój Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.
 • Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, trzylatek powinien do przedszkola przez pierwsze dni przychodzić z tatą.
 • Witaj swoje dziecko z uśmiechem, możesz mu podarować drobny prezencik, mówiąc pozytywnie brzmiące zdanie: „Teraz możemy iść do domu”.
 • Kontroluj się, co mówisz w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.
 • Nie wywołuj dodatkowego stresu, wymuszając na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim momencie.

Nie trwóżmy się
powoli odpinać dziecku skrzydeł,
gdy samo zacznie wyfruwać z gniazda.