Myszki

POSIŁKI

ŚNIADANIE 8.30- 9.00

OBIAD 12.30-13.00

PODWIECZOREK 14.30-15.00

((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

Zajęcia dodatkowe


poniedziałekwtorek środa czwartek piątek
j. angielski10.00-10.30
10.30-11.00

gimnastyka11.10- 11.35



katecheza
9.15- 9.35


Gim. korekcyjna

8.00-8.30

rytmika



9.00-9.30
tańce

12.00- 12.20

logopedia


9.40-10.10

**********************************************************************************
ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZE
MARZEC 2023

Tydzień I. Kiedy patrzę w niebo.

Rozbudzanie zainteresowań zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie związanymi z następstwem dnia i nocy. Zapoznanie z przestrzenia kosmiczną: planetami, gwiazdami, gwiazdozbiorami, pracą astronoma. Doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na treści słuchanego tekstu. Rozwijanie umiejętności określenia położenia przedmiotów na kartce.
Doskonalenie umiejętności przeliczania i posługiwanie się liczebnikami poKształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej. rządkowymi. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,u”.

Tydzień II. Po co mam zmysły? – tydzień sensoryczny.
Zapoznanie z rodzajami zmysłów. Kształtowanie rozumienia trudności osób z deficytami sensorycznymi. Doskonalenie sprawności motoryki małej. Rozbudzanie zainteresowania innymi ludźmi i ich trudnościami po to, aby ich wspierać. Kształtowanie poczucia estetyki i dostrzegania piękna w otoczeniu. Ćwiczenie spostrzegawczości, dokładności i staranności. Doskonalenie umiejętności wyczucia własnego ciała i przestrzeni. Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej.
Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,W”.
Tydzień III. Oznaki wiosny
.

Rozbudzanie zainteresowań zmianami w przyrodzie związanymi z porą roku oraz zjawiskami atmosferycznymi. Rozwijanie umiejętności odczytywania informacji przekazywanych w formie symboli. Doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Rozwijanie syntezy słuchowej i pamięci wzrokowej. Ćwiczenie rozmienia poleceń. Rozwijanie spostrzegawczości. Kształtowanie pamięci wzrokowej. Ćwiczenie spostrzegawczości, dokładności i staranności. Kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,Z”.
Tydzień IV. Wszystko rośnie.
Rozwijanie zainteresowania światem przyrody, poszerzanie słownika czynnego. Poznanie sposobów hodowli roślin. Zapoznanie z kwiaciarnią i pracą kwiaciarki. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, usprawnianie pamięci wzrokowej. Tworzenie więzi i współpracy w zespołach. Rozwijanie spostrzegawczości. Ćwiczenie percepcji wzrokowej. Ćwiczenie percepcji słuchowej. Ćwiczenia ortofoniczne. Ćwiczenia stosowania właściwych przyimków.
Dzień Odkąd ziemia się obraca, dzień się w berka bawi z nocą- raz na niebie świeci słońce, raz gromady gwiazd migocą. Czy żar słońca leci z nieba Czy świat szronem srebrzy zima Noc i dzień są stale w biegu Żadne z nich się nie zatrzyma. Gdy leciutki blady przedświt Mrok rozprasza i przegania- Z czarnej nocy, bez pośpiechu Świat powoli się wyłania. Widać domy, widać drzewa Ćwierka wróbel, kogut pieje Powolutku słońce wschodzi Pomalutku świta, dnieje A gdy całkiem się rozwidni Gdy na dobre wstanie ranek Ciepły blask jasnego słońca Mrugnie nagle zza firanek. Zaterkocze raźno budzik ,,Wstawać, dzień już się zaczyna” I po chwili ruch dokoła I poranna krzątanina. ( E.Strzałkowska)
Marcowe żaby 1.Już wiosna na polach sadzi krokusy, Zając siedzi pod sosną, marzną mu uszy. Ref.: A żaby rechu – rech, żaby się cieszą, Że ten marzec rechu – rech wszystko pomieszał. Raz słońce, a raz deszcz, idzie wiosna a tu śnieg. Bo w marcu jak w garncu rechu – rech żabi śmiech. 2. A deszczem umyte drzewa są czyste, Na gałązkach już rosną kotki puszyste. Ref.: A żaby.. 3. Na łące bociany głośno klekocą. Rankiem słońce przygrzewa, mróz mrozi nocą. Ref.: A żaby… (A.Galica)Przedszkolaki Przedszkolaki wiosną Bardzo szubko rosną. Potem znów, jak wiecie, Podrastają w lecie. A pod jesień Już za małe Są buciki i sandały. Krzesełko przedszkolu Robi się za niskie- To znak, że czas do szkoły Wyruszyć z tornistrem. ( D.Gellnerowa)

Skarga książki Jestem książką z dużej szafy. Wszyscy mówią, żem ciekawa. Więc mnie ciągle ktoś pożycza. Lecz nie cieszy mnie ta sława. Miałam papier bielusieńki, Ślady na nim Florka ręki. Pozginał Jaś mi rogi, Julek na mnie kładł pierogi Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie, Trzymał mnie aż trzy tygodnie. Narysował na okładce Staś diabełki, małpkę w klatce, Anka, Władka siostra mała, Ta mi kartki dwie wyrwała. Cóż mi z tego, żem ciekawa, Dłużej żyć tak nie potrafię. Nie będziecie mnie szanować, To się na klucz zamknę w szafie. J.Huszcza
Lot kosmiczny 1. Kosmos jest zagadką, więc nie lada gratką będzie lecieć tam. Wsiadam do rakiety szybszej od komety – już przygodę mam.
Ref.: Lot kosmiczny, lot kosmiczny, marzy o nim każdy z nas. Ponad dźwiękiem, ponad światłem tajemniczych szukam tras. Lot kosmiczny, lot kosmiczny, czy w kosmosie mieszka ktoś. I na pewno się ucieszy, że przybywa z ziemi gość.
2. Pędzi hen, rakieta, bo w kosmosie czeka mnóstwo ważnych spraw. Planet się postaram odkryć co nie miara i tysiące gwiazd. (U.Piotrowska)
Siedem małych krasnoludków Siedem małych krasnoludków Mały domek ma w ogródku Każdy ma w tym domku łóżko Z ciepłą kołdrą i poduszką Siedem kołder, siedem łóżek I kłopoty również duże Bo policzyć jeszcze muszę Ile w domu jest poduszek. ( źródło internetowe)
Pięć zmysłów”
Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam 2x 1. Oko widzi, patrzy w koło Czy jest smutno, czy wesoło. Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam 2x 2. Ucho słucha, nasłuchuje, Co usłyszy, to notuje. Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam 2x 3. Nos wywącha zapach wszelki, I ten piękny i ten średni. Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam 2x 4. Język smaki podpowiada Pyszna każda jego rada. Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam 2x 5. Ręka dotknąć wszystko musi, Czasem nawet się ubrudzi. Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam 2x (Śpiewające Brzdące)
Wiosna idzie Przyleciały skowroneczki Z radosną nowiną Zaśpiewały, zawołały Ponad oziminą: – Idzie Wiosna! Wiosna idzie! Śniegi w polu giną. Przyleciały bocianiska W bielutkich kapotach, Klekotały, ogłaszały Na wysokich płotach: – Idzie Wiosna! Wiosna idzie! Po łąkowych błotach! Przyleciały jaskółeczki Kołem kołujące, Figlowały, świergotały Radośnie krzyczące: – Idzie Wiosna! Wiosna idzie! Prowadzi ją słońce. E.Szelburg-Zarembina

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Założenia dydaktyczno- wychowawcze

LUTY- MYSZKI

1.Zimowe zabawy. Rozbudzanie zainteresowań sportami zimowymi. Poznawanie niebezpieczeństw i zagrożeń dla życia i zdrowia wynikających z niewłaściwych zabaw na śniegu oraz niewłaściwego wyboru ich miejsca. Kształtowanie przyzwyczajeń prozdrowotnych. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,R”.
2.Nasze ulubione baśnie. Zapoznanie z etapami powstawania bajki. Poznanie rodzajów przedstawień teatralnych. Przełamywanie nieśmiałości poprzez zabawę w teatr. Rozwijanie wyobraźni. Doskonalenie sprawności manualnych. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,S”.
3. W dawnych czasach. Zapoznanie ze światem w dawnych czasach. Kształtowanie umiejętności słuchania wypowiedzi innych w ciszy i skupieniu. Rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego i umiejętności poprawnego wypowiadania się pod względem logicznym i gramatycznym. Rozwijanie wyobraźni twórczej. Rozwijanie ciekawości poznawczej. Rozwijanie zręczności i sprawności rąk. Kształtowanie wyobraźni muzycznej. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,T”.
Na wyspach Bergamotach Na wyspach Bergamutach
Podobno jest kot w butach
Widziano także osła
Którego mrówka niosła
Jest kura samograjka
Znosząca złote jajka
Na dębach rosną jabłka
W gronostajowych czapkach
Jest i wieloryb stary
Co nosi okulary
Uczone są łososie
W pomidorowym sosie
I tresowane szczury
Na szczycie szklanej góry
Jest słoń z trąbami dwiema
I tylko… wysp tych nie ma
(J.Brzechwa)
Ribidibi
Ribidibi Niewiadomo kto to jest
Może to dinozaur smok a może ptak
Znika i pojawia się
Na pytanie kim on jest odpowiada tak Ribidibi
Ribidibi Raz na drzewo wdrapał się
I pomyślał lepiej zejść a może spaść
Zanim zdecydował się
To zeskoczył tak jak stał
Zaskakując siebie sam Ho ho ho ho
Czy to dinozaur to czy ptak czy smok
Ho ho ho ho
Co odpowie gdy zapytasz go Ribidibi
Ribidibi Nawet wczoraj gdzieś tu był
Skoczył potem zniknął nie pojawił się
Dinozauro smoko ptak
Można by go nazwać tak
Gdyby tak nazywał się Ho ho ho ho
Czy to dinozaur to czy ptak czy smok
Ho ho ho ho
Co odpowie gdy zapytasz go (R.Brzozowski)

*******************************************************************

Założenia dydaktyczno- wychowawcze

Styczeń – MYSZKI – 2023

1. Skok w Nowy Rok Dostrzeganie i nazywanie zmian zachodzących na przełomie roku kalendarzowego. Utrwalanie następstw pór roku, dni tygodnia, miesięcy, dnia i nocy. Poznanie urządzeń do odmierzania czasu. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,m”. Doskonalenie zapamiętywania. Rozwijanie wyobraźni matematycznej. Doskonalenie umiejętności wyczucia własnego ciała i przestrzeni. Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej. 2. Zima Poznanie ptaków, które przylatują do nas na zimę. Ćwiczenie rozpoznawania tropów zwierząt na śniegu. Kształtowanie wrażliwości estetycznej. Utrwalanie określania prawej i lewej strony. Próby przełamywania nieśmiałości. Prezentacja własnych umiejętności. Kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Ćwiczenie percepcji wzrokowej. Ćwiczenie percepcji słuchowej. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,n” i cyfry 8. 3. Dzień Babci i Dziadka Kształtowanie uczucia przywiązania do najbliższych członków rodziny; okazywanie szacunku osobom starszym. Zachęcanie do sprawiania przyjemności bliskim osobom poprzez przygotowanie upominków. Rozwijanie umiejętności prezentowania własnych zdolności. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,o” i cyfry 9. 4. Karnawał. Poznanie zwyczajów związanych z karnawałem w Polsce, Rio i Wenecji. Rozbudzenie zainteresowań różnorodną muzyką. Kształtowanie rytmicznego poruszania się. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,p” i cyfry 10. Rozwijanie analizy i syntezy słuchowej. Doskonalenie tworzenia zbiorów. Wzbogacanie zasobów słownika czynnego.
Przedszkolna samba 1.Brazylijska dżungla, tropikalny gąszcz,
płynie Amazonka a w niej wielki wąż.
Tańczy kondor z anakondą, prosi ara jaguara.
Tylko lama tańczy sama, z kuguarem zła to para.
Ref.:
Tańczmy sambę wszyscy razem w kole,
brazylijską sambę tańczy całe przedszkole. (bis) 2. Brazylijska dżungla, tropikalny las. Brazylijska samba niech rozgrzewa nas.
Tańczy kondor z anakondą, prosi ara jaguara.
Tylko lama tańczy sama, z kuguarem zła to para.
Ref.:
Tańczmy sambę…
Karnawał Od Trzech króli, po ostatki, wszędzie bale i prywatki. Piękne stroje, dziwne maski, śpiew, tańce i oklaski. Od dziadunia, aż po malca, każdy chce zatańczyć walca, wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale. (M. Brykczyński)
Hej biały walczyk Hej, biały walczyk, hop, hop, hop
Zając na śniegu znaczy trop
Zając na śniegu pomyka
A my tańczymy walczyka.
A my tańczymy walczyka.


Saneczki z góry wiozą nas
Wiatr pogwizduje, szumi las
A nasze ptaki z karmnika
Tańczą białego walczyka
Tańczą białego walczyka


Hej biały walczyk, baczność, start!
Dzieci do sanek i do nart
Sikorka prosi czyżyka
Tańczmy białego walczyka
Tańczmy białego walczyka

Bajka o Starym i Nowym Roku O jednej porze, raz do roku, w zimowej nocy, ciemnym mroku, gdzieś, gdzie nie sięga ludzki wzrok, schodzi się z rokiem rok. Jeden jest wielki z siwą brodą, drugi jest mały z buzią młodą, czyli, by rzec innymi słowy: jeden jest stary, drugi nowy. (…) Potem w ciemności słychać kroki… To się rozchodzą oba roki. W całkiem przeciwne idą strony. Stary znużony i zmęczony. Nowy, o jasnych złotych lokach, wesoło sobie mknie w podskokach. Po chwili cichnie odgłos kroków w zimowej nocy ciemnym roku, gwiazda za gwiazdą w górze gaśnie i robi się na świecie jaśniej, i znika czarnej nocy cień, i wstaje nowy jasny dzień, i budzisz się, przecierasz wzrok, i witasz- Nowy Rok. L.J.Kern
Babcia od bajek, dziadek od zagadek 1.Moja Babcia i mój Dziadek
To wspaniali są dziadkowie
Dziadek mnóstwo zna zagadek,
Babcia bajkę nam opowie! Ref. Bo na świecie nie znajdziecie
takich bajek i zagadek
jakie wnukom opowiada
moja Babcia i mój Dziadek 2.Poprosimy naszą Babcię:
Babciu z tajemniczą miną
opowiadaj swoją bajkę,
a za każdym razem inną
Ref. Bo na świecie …. 3.Posadzimy teraz Dziadka
na fotelu wiklinowym
Dziadku, powiedz nam zagadkę
całkiem nową, prosto z głowy Ref. Bo na świecie. …. S.Karaszewski



No, a gdyby ich nie było..”
I. Babci i dziadka przyznać to trzeba,
Każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana ta para przez wszystkie 
dzieci jest szanowana.
Ref.: No, a gdyby ich nie było
Dzieciom trudno by się żyło.
Kto by bajki opowiadał,
Kto, by mądre rady dawał
II. Babcia i dziadek wciąż o nas dbają 
Tak jak rodzice bardzo kochają,
Dają nam w życiu tyle radości 
Nigdy nie szczędzą dla nas czułości.
Ref.: No, a gdyby ich nie było…….. (źródło internetowe)
,,Zawsze niech będzie słońce”.

Zawsze niech będzie Babcia.
Zawsze niech będzie Dziadek.
Zawsze niech będą z nami.
Niech nam żyją sto lat.
Piosenka dla babaci i dziadka 1.W świecie zwyczajnych ludzkich spraw Każdy gdzieś pędzi każdy gna Tam niezwykłą wartość w sobie ma Babcia z dziadkiem a ja kocham ich co dnia Ref: Powiedz babciu powiedz dziadku powiedz mi Kto za wami tęskni i kto o was śni Zaraz weekend szkoła kończy się ja wiem Jeszcze chwila i znów zobaczymy się 2.Powiedz babciu czy ktoś bardziej kocha cię Bo tyś jest dobrocią samą w sobie mi Że mi dałaś mamę tatę w końcu ja Zaistniałam (em) na tym świecie żeby trwać Ref: Powiedz babciu powiedz dziadku powiedz mi Kto za wami tęskni i kto o was śni Zaraz weekend szkoła kończy się ja wiem Jeszcze chwila i znów zobaczymy się 3.Powiedz dziadku kto bardziej kocha cię Za ten czas w którym z nami jesteś ty I niech trwa ta chwila bo dziś wiem Że zastąpić ciebie nikim nie da się Ref: Powiedz babciu powiedz dziadku powiedz mi Kto za wami tęskni i kto o was śni Zaraz weekend szkoła kończy się ja wiem Jeszcze chwila i znów zobaczymy się
Przybył Nowy Roczek” Szedł ciemną nocą po śniegu pod parasolem księżyca, przez równik, przez mroźny biegun i wszystkich wokół zachwycał. Śmiali się duzi i mali, z radości w górę skakali, tańczyli czarni i biali, fajerwerkami strzelali! Ref.: Oto on! Oto on! Przybył Nowy Roczek! Ma na głowie jasny lok, w buzi trzyma smoczek. Nowy Rok, Nowy Rok, idzie nasz maluszek, ma balonów chyba sto i wypięty brzuszek! II Całemu światu życzymy, by Nowy Rok był radosny, zdrowy i bardzo szczęśliwy, wesoły jak uśmiech wiosny. A po dwunastu miesiącach u boku taty i mamy staniemy w śniegu błyszczącym i głośno znów zaśpiewamy: Ref.: Oto on!…

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Założenia dydaktyczno- wychowawcze

GRUDZIEŃ –Myszki


1. Świąteczna pocztówka. Poznanie różnych możliwości komunikowania się dawniej i obecnie. Doskonalenie wcielania się w role w zabawach parateatralnych. Wdrażanie do uważnego słuchania. Doskonalenie umiejętności językowych. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,T” i cyfry 7. Pobudzanie pozytywnych emocji poprzez obdarowywanie i otrzymywanie prezentów. Doskonalenie liczenia.

2. Świąteczne przygotowania. Rozbudzanie przeżyć estetycznych związanych z przygotowaniami do świąt. Poszerzanie wiedzy na temat polskich zwyczajów. Rozwijanie spostrzegawczości. Wdrażanie do posługiwania się pojęciami: najwyższy, najniższy, średni. Rozwijanie sprawności manualnej. Utrwalanie kierunków: prawo, lewo. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,C”. Ćwiczenie percepcji wzrokowej. Ćwiczenie percepcji słuchowej. Ćwiczenia ortofoniczne.

3. Spotkanie przy wigilijnym stole. Poszerzanie słownictwa. Uwrażliwianie na bodźce estetyczne. Rozwijanie koncentracji uwagi na treściach utworu. Rozwijanie wyobraźni ruchowej i pantomimicznej. Doskonalenie współpracy w grupie. Udział w wigilijnym spotkaniu przedszkolnym. Poszerzenie wiedzy na temat świątecznych zwyczajów. Kształtowanie poczucie wartości i przynależności. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,D”. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych po zabawie i przed posiłkami. Eksperymentowanie głosem i dźwiękiem.
Telefon
Mój telefon znowu dzwoni:
– Hallo, kto przy telefonie?
– Słoń.
– Czego pan sobie życzy?
– Czekolady i słodyczy.
– Dla kogo?
– Dla mego synka.
Wystarczy nieduża skrzynka,
Sto kilo, najwyżej dwieście,
Więcej w brzuszku nie pomieści,
To jeszcze takie maleństwo…
Minęła niedługa chwila –
Telefon od Krokodyla:
– Mój drogi, proszę, przyślij kalosze
Mnie, moim dziatkom i żonie,
Błagam, łzy rzewne ronię! –
– Ależ czekaj-no, tego za wiele,
Przecież dostałeś w niedzielę
Śliczne i nowe kalosze gumowe! –
– Ach te, coś przysłał w zeszłym tygodniu,
Dawnośmy zjedli, bośmy byli głodni,
A teraz czekamy i ślinkę łykamy
Marząc o nowych,
Słodkich kaloszach gumowych!…
Potem dzwoniły Zajączki:
– Strasznie pomarzły nam rączki!
Niech pan przyśle dwie pary rękawic,
Byśmy mogły na śniegu się bawić! –
A potem dzwoniły Małpeczki:
– Prosimy o nowe książeczki!! – K.Czukowski
Zielona panna Stała pod śniegiem panna zielona, nikt prócz zająca nie kochał jej. Nadeszły święta i przyszła do nas, pachnący gościu, prosimy wejdź.
Ref: Choinko, piękna jak las, Choinka zostań wśród nas.
Jak długo chcesz z nami pozostań, niech pachnie tobą domowy kąt. Wieszając jabłka na twych gałęziach życzymy wszystkim wesołych świąt.
Ref: Choinko, piękna jak las, Choinka zostań wśród nas. K. Wodnicka
Przed wigilią Basiu, podaj jeszcze jeden talerz. Już nakryłam dla całej rodziny. Wiem, córeczko, dziękuję ci, ale gdyby przyszedł dziś ktoś jeszcze w odwiedziny…? Może jakiś zbłąkany podróżny zechce u nas się ogrzać w pól drogi? Może ktoś, kto na pociąg się spóźnił, śpiesząc do swych bliskich i drogich. Może sąsiad przyjdzie do nas na wieczór? Niech zapomni o troskach i lekach… By nikt dzisiaj samotny się nie czuł, w każdym domu wolne krzesło czeka! T. Szyma
Kochany Panie Mikołaju, 
Kochany Panie Mikołaju, 
My tak czekamy każdej zimy, 
Dlaczego zawsze Pan przychodzi 
do nas Gdy śpimy ? 
Czy to już musi tak pozostać?
Czy to jest w księgach zapisane? 
Ja od prezentu bym wolała 
Spotkanie z Panem. 
I wiem od dzieci, że z radością, 
Chciałyby słuchać Pana głosu, 
W mróz ogrzejemy Panu uszy 
Piosenką gorącą jak rosół! 

Ref. 
Hu, hu, ha, hu, hu, ha, 
Nasza zima zła! 
Ale zima z Mikołajem 
Jest pachnącym, ciepłym majem! (x 2) 
Zawsze bądź wśród nas 
Mikołaju, Mikołaju, Mikołaju nasz!  (M.Jeżowska)
Wesoła choinka Na gałązce choinkowej wiszą dwa jabłuszka 
Przy jabłuszku pierwszym pajac, przy drugim kaczuszka
Pajac biały jest jak piekarz, mąkę ma na brodzie 
A kaczuszka złota, jakby kąpała się w miodzie 

Ref. Choinka, choinka, wesoła choinka! 

2. Popatrz mamo – woła Krysia – Jak ten pajac skacze! 
A czy słyszysz – mówi mama – jak kaczuszka kwacze? 
Pajac skacze, kaczka kwacze, posłuchajcie sami 
A zajączek tuż tuż obok rusza wąsikami
Ref. Choinka, choinka, wesoła choinka!  K. Tadeusz
Spójrz zna Jezusa Przyjdźcie wszyscy utrudzeni, chorzy, głodni i spragnieni. Przyjdźcie z wiarą w uzdrowienie, ja pokrzepię was. Boży syn w sercu twym rodzi się Boży syn w sercu twym mieszkać chce Spójrz na Jezusa, otwórz się ufaj, Spójrz na Jezusa i ufaj. 2.Przyjdźcie wszyscy utrudzeni, chorzy, głodni i spragnieni. Dam wam życie wybawienie Ja ocalę was. Boży syn w sercu twym rodzi się Boży syn w sercu twym mieszkać chce Spójrz na Jezusa, otwórz się ufaj, Spójrz na Jezusa i ufaj. (Baśniowa Kapela)

#################################################

Założenia dydaktyczno- wychowawcze

LISTOPAD- MYSZKI


1. Ocalić od zapomnienia. Poznanie zawodów, które są mało znane. Poznanie pracy pszczelarza, młynarza, kowala. Rozbudzanie zainteresowania pracą. Kształtowanie estetyki. Doskonalenie liczenia. Zachęcanie do współpracy z rówieśnikami. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,G” 2. 100 lat niepodległości. Poznanie historii naszego kraju. Utrwalenie znaczenia symboli narodowych. Kształtowanie rozumienia znaczenie bycia bohaterem i patriotą. Kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Ćwiczenie percepcji wzrokowej. Zapoznanie z obrazem graficznym cyfry 4.Ćwiczenie percepcji słuchowej. Rozwijanie nawyków higienicznych oraz kształtowanie czynności samoobsługowych. Rozwijanie wrażliwości słuchowej. Kształtowanie wyobraźni poprzez słuchanie czytanej powieści dla dzieci. Wyciszanie organizmu. Dostrzeganie piękna wokół siebie. Kształtowanie samodzielności i dbałości o porządek w szatni. 3. Mali artyści. Zapoznanie z zawodami – malarz, rzeźbiarz, aktor, tancerka. Uwrażliwianie na sztukę. Zaznajamianie dzieci z instytucjami pożytku publicznego. Kształtowanie umiejętności właściwego zachowania się w miejscach publicznych, zwracanie uwagi na wartości historyczne. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,h” . Rozbudzanie wrażliwości estetycznej. Kształtowanie poczucia rytmu. Ćwiczeni swobodnego wypowiadania się na określony temat. Ćwiczenie rozmienia poleceń. Rozwijanie spostrzegawczości. Kształtowanie pamięci wzrokowej. 4. Ciepło i miło. Utrwalenie informacji na temat obrotu Kuli Ziemskiej i wynikających z tego zmian. Poznanie roślin, klimatu, miejsc gdzie zawsze jest ciepło. Kształtowanie umiejętności przeliczania wyrazów w zdaniu. Doskonalenie budowania zdań rozwiniętych podczas rozmowy. Zapoznanie z żywiołami natury. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,i”i cyfry ,,5”. Doskonalenie zapamiętywania. Ćwiczenie percepcji wzrokowej. Ćwiczenie percepcji słuchowej. Ćwiczenia ortofoniczne. 5. Jesienna muzyka. Rozbudzanie zainteresowań muzycznych. Kształtowanie słuchu i wrażliwości muzycznej, umiejętności uważnego słuchania muzyki, zapoznanie z instrumentami (skrzypce, kontrabas, tuba, puzon) i wyglądem nut. Kształtowanie poczucia rytmu. Doskonalenie umiejętności przeliczania i posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. Zapoznanie z obrazem graficznym litery ,,j”i cyfry ,,6„. Kształtowanie poczucie wartości i przynależności. Zwracanie się bezpośrednio do rozmówcy. Posługiwanie się zwrotami grzecznościowymi.

Pracowita pszczoła


Przyfrunęła na łąkę
pszczoła pracowita.
Ile pięknych kwiatów! –
pszczoła się zachwyca.

Na kwiatku usiądę
i odpocznę chwilę.
Może porozmawiam
z prześlicznym motylem.

A potem do pracy
szybko się zabiorę.
Pozapylam kwiaty,
dużo pyłku zbiorę.

B.Formy


Jesienny deszcz
1. Dziś chmurkę nad podwórkiem
potargał psotny wiatr,
aż deszcz popłynął ciurkiem
i na podwórko spadł.
Ref. Hej pada, pada, pada, pada,
pada jesienny deszcz,
jesienny pada, pada, pada, pada deszcz.
2. Deszcz płynie po kominie,
wesoło bębni w dach.
W blaszanej dzwoni rynnie
i wsiąka w mokry piach.
Ref. Hej, pada…
3. Kalosze wnet założę,
parasol wezmę też,
bo lubię, gdy na dworze
jesienny pada deszcz.
Ref. Hej, pada…
S.Karaszewski


Śmieszny portret
Oto karton całkiem biały,
zaraz będzie w farbie cały.
Wezmę pędzel nie żartuję,
śmieszny portret namaluję.
Ha, ha, ha,
to naprawdę jestem ja.
Oczy, wielkie, zezowate
i policzki piegowate.
Uszy wielkie jak u słonia,
zęby takie jak u konia!
Ręce suche jak badyle,
palce prawie na dwie mile.
Głowa okrągła niczym bania,
co wyrasta wprost z ubrania.
Ha, ha, ha,
to naprawdę jestem ja.
S.Karaszewski

Cztery żywioły
1. Ogień grzeje, ogień świeci, 
Jest bezcennym darem.
Lecz, gdy ognia jest za wiele
Grozi nam pożarem.
Ref.
Ogień grzeje, grzeje.
Woda płynie, płynie. 
Wiatr zawieje, wieje. 
Ziemia dżemie, dżemie.
Cztery są żywioły. 
Moc ogromna mają. 
Choć bywają bardzo groźne. 
Chętniej pomagają.
2. Woda płynie, woda ciecze. 
Suną po niej łodzie.
Lecz, gdy wody jest za wiele. 
Grozi nam powodzią.
Ref.
Ogień grzeje…
3. Dookoła nas powietrze, 
którym oddychamy.
Gdy powietrze w wiatr się zmienia
straszy huraganem.
Ref.
Ogień grzeje…
4. Ziemia leży pod stopami. 
Wielka moc w niej dżemie.
Lecz, gdy ziemia się obudzi 
Straszy nas trzęsieniem.
Ref.
Ogień grzeje…
(
źródło internetowe)
Hymn
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy. 
Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem. x2
2.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
3. Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
4. Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany:
„Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.”
Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Czapka
Kubuś chce wyglądać modnie,
ma drogą kurtkę i spodnie,
buty nosi tylko firmowe
– ma ubrać czapkę na głowę?

Włosy pięknie przystrzyżone
i na żelik postawione,
nie chce wstrętnej czapki nosić,
bo mu tylko targa włosy.

One dawno wyszły z mody,
nie dodają mu urody,
niech tam sobie mama gada
i czapeczkę sama wkłada.

Mama prosi i tłumaczy
a on słuchać jej nie raczy.
„ Co tam, że mróz jest na dworze,
czapki nie chcę, nie założę! „

A na zewnątrz mocno wieje
z zimna Kuba już sinieje,
ale dalej jest uparty
a tu mrozi nie na żarty.

Rano przerażony wstaje,
upał się we znaki daje,
w gardle gości już angina,
ucho boleć też zaczyna.

Może jest reliktem czapka
i nosiła ją prababka
i szaliczek też niemłody
– trzeba nosić kiedy chłody!
(źródło internetowe)

Żyrafa u fotografa
Przyszła pewna żyrafa do fotografa.
– Czy to pan robi zdjęcia?
– Ja.
– A ładne są te zdjęcia?
– Ba!
– I tak sam pan je robi?
– Sam.
– A ma pan aby kliszę?
– Mam.
– A nie pęknie ta klisza?
– Nie ma mowy.
– A objął mnie pan całą?
– Nie, do połowy.
– A co będzie z drugą połową?
– Zdejmę osobno.
– Czy za tę samą cenę?
– Nie, za dopłatą drobną.
– A na jednym zdjęciu się nie da
– Wykluczone.
– To niech pan robi.
– Pstryk! Pstryk! Zrobione.
– A teraz?
– Teraz zlepię te zdjęcia najlepiej jak potrafię.
I wręczę za chwilę pani tę wspaniałą fotografię.
(L.J.Kern)
Symbole Polski
Błyszczy w słońcu flaga Polski – tak,
to właśnie ona!
I na wietrze już powiewa
wstęga biało-czerwony
Ref. Tra la, tra la, tra la la la
– skoczna melodia do tańca nam gra.

Jak wygląda godło Polski, wie duży i mały.
Dumnie strzeże swego kraju ten nasz Orzeł Biały.

Ref. Hopsa, hopsa, hopsa sa sa
– tańczymy wesoło dziś ty i ja.
(Monika Majewska)
Koncert
Przedstawiam wam, drodzy czytelnicy,
Mego przyjaciela- dyrygenta.
Kocha się on w nutach i muzyce,
I w instrumentach.
Jest chudy, wysoki jak słonecznik,
Co wyrasta nad kwiaty,
Ale w ręce ma czarodziejską pałeczkę,
Zaklęty patyk.
Na koniuszek tej cienkiej pałeczki,
Patrzą muzykusy-
Lecą nuty, półnuty, lecą ósemeczki,
Słuchajcie kto ma uszy.
Tu na skrzypcach smykami dylu, dylu,
Tam na kontrabasach,
Te gruby trutututu- dmie w trąbkę otyłą
Kretą jak kiełbasa.
Tamten łupu- cupu- wali w kotły
Po napiętej skórze,
Ten znów dmucha w puzon złoty,
Azo czy przymrużył.
Przedstawiam wam moi czytelnicy,
Muzykantów i instrumenty.
Orkiestra wróciła z objazdu z zagranicy,
Z przyjacielem moim- dyrygentem.
(J.Kierst)
Maszerują żołnierze
(Joanna Wołoch)
Dzieci
Maszerują żołnierze drogą
„spacerują” palcami wskazującym
i środkowym jednej dłoni po przedramieniu drugiej,
tupią prawą i lewą nogą.
uderzają piąstkami o podłogę; na zmianę raz prawą, raz lewą,
Maszerują żołnierze raz i dwa,
„spacerują” palcami wskazującym
i środkowym jednej dłoni po przedramieniu drugiej; wyciągają kciuk,
każdy w sercu Polskę ma.
palcami wskazującymi kreślą w powietrzu kształt serca,
Na ich czapce orzeł świeci,
łączą kciuki obu dłoni i machają paluszkami, podnosząc je do czoła,
kraju strzegąc od stuleci.
układają dłonie w „lornetkę” i przykładają do oczu,
Gdy żołnierze maszerują
„spacerują” palcami wskazującym
i środkowym jednej dłoni po przedramieniu drugiej,
nasze serca się radują.
krzyżują dłonie i kładą na klatce piersiowej.



*******************************************************

Założenia dydaktyczno- wychowawcze

Październik- Myszki

1.W zdrowym ciele zdrowy duch. Kształtowanie dbałości o własne zdrowie. Poszerzenie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej i zasad zdrowego żywienia. Doskonalenie pamięci i uważnego słuchania poleceń. Rozwijanie umiejętności budowania krótkich wypowiedzi. Utrwalanie nazw kolorów. Kształtowanie odporności emocjonalnej na przegraną, niepowodzenia. Doskonalenie analizy i syntezy słuchowej. Zapoznanie z obrazem graficznym cyfry 1. Kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Ćwiczenie percepcji wzrokowej. Ćwiczenie percepcji słuchowej. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Rozwijanie zdolności matematycznych. Zapoznanie z obrazem graficznym litery: c
2.Jesienią w parku. Uwrażliwianie na zmiany zachodzące w przyrodzie wraz ze zmianą pór roku. Zapoznanie ze zjawiskami pogodowymi. Kształtowanie koncentracji uwagi. Rozwijanie pamięci słuchowej. Doskonalenie analizy i syntezy słuchowej. Rozwijanie wyobraźni. Rozwijanie umiejętności wygłaszania wiersza z zastosowaniem odpowiedniej intonacji i tempa. Kształtowanie wrażliwości na piękno jesiennego krajobrazu. Wytwarzanie miłej i życzliwej atmosfery podczas zabawy. Rozwijanie szybkiej reakcji na umówione sygnały. Rozwijanie odporności i sprawności fizycznej. Ćwiczenie nakrywania do stołu i sprzątania po posiłku. Zapoznanie z obrazem graficznym litery: d
3.Jesienią w lesie. Dostrzeganie i nazywanie zmian zachodzących w przyrodzie. Zna rodzaje drzew i zwierząt żyjących w lesie. Kształtowanie zainteresowania światem wokół nas. Doskonalenie współpracy w grupie. Pobudzanie wyobraźni i twórczości dziecka. Zapoznanie z obrazem graficznym litery: e, czytanie globalne wyrazu ,,las”. Zapoznanie z obrazem graficznym cyfry 2. Ćwiczenie dużych partii mięśni. Ćwiczenie rozmienia poleceń. Rozwijanie spostrzegawczości. Doskonalenie umiejętności wyczucia własnego ciała i przestrzeni. Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej.
4.Przygotowania do zimy. Poznanie sposobów przechowania owoców i warzyw. Kształcenie wypowiadania się na dany temat. Zapoznanie z obrazem graficznym litery f i cyfry 3, czytanie globalne wyrazu ,,gra”. Kształtowanie syntezy słuchowej. Doskonalenie sprawności motorycznej. Ćwiczenie rozmienia poleceń. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Rozwijanie zdolności matematycznych. Zwracanie się bezpośrednio do rozmówcy. Posługiwanie się zwrotami grzecznościowymi. Współdziałanie w grupie.

Witaminowe abecadło
Oczy, gardło, włosy kości,
Zdrowe są, gdy A w nich gości.
A- w marchewce, pomidorze
W maśle, mleku też być może.
B- bądź bystry, zwinny, żwawy
Do nauki i zabawy.
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach
W serach, jajach B też mieszka.
Naturalne witaminy
Lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.
C- to coś na przeziębienie
I na lepsze ran gojenie
C – porzeczka i cytryna
Świeży owoc i jarzyna.
Zęby, kości lepiej rosną
Kiedy D dostaną wiosną.
Zjesz je z rybą, jajkiem, mlekiem
Na krzywicę D jest lekiem.
Naturalne witaminy
Lubią chłopcy i dziewczyny
Mleko, mięso, jajka, sery,
W słońcu marsze i spacery.
(Źródło internetowe)
Piosenka o niezdrowym jedzeniu
Trzęsą mi się rączki kiedy widzę pączki
Pączek niech się dowie, że wybieram zdrowie.
Trzęsą mi się łydki, bo wybieram frytki.
Frytka niech się dowie, że wybieram zdrowie
Ref:
Hej, hej, taz i dwa- witaminy wolę ja,
Hej, hej, raz, dwa, trzy- wolisz je i ty.
Mleczna czekolada w sadło się odkłada
Chipsy znów mnie kusza ale odejść muszą.
Rozum podpowiada: jesteś tym co zjadasz.
A więc mądre dzieci niech nie jedzą śmieci.
Ref:
Hej, hej, taz i dwa- witaminy wolę ja,
Hej, hej, raz, dwa, trzy- wolisz je i ty.
Cukru całe mrowie niszczy moje zdrowie.
Tłuszcz jak ludożerca co dzień mnie uśmierca.
Mówię więc otwarcie porzuć takie żarcie
Nie ma przebaczenia dla złego jedzenia.
Ref:
Hej, hej, taz i dwa- witaminy wolę ja,
Hej, hej, raz, dwa, trzy- wolisz je i ty.
(Mała orkiestra naszych dni)
Kolorowy bukiet
Do parku przyszły


z przedszkola dzieci.
Chcą zrobić z liści
barwny bukiecik.
Listki czerwone
jak malowane,
leżą pod klonem
i pod kasztanem.
Pod dębem leżą
brązowe liście.
Liście pod wierzbą
błyszczą srebrzyście.
Serduszka złote
spadają z brzozy.
Jaś ma ochotę
w bukiet je włożyć.
Gdy ten bukiecik
stanie na stole,
ozdobi dzieciom
całe przedszkole.
(B.Lewandowska)
Jesienna poleczka
1. Listeczki się spotkały
pod drzewem na polanie,
podały sobie rączki
na miłe powitanie.
Wtem psotny wietrzyk powiał
i wszystkie z nim listeczki
wirują już wesoło
w rytm jesiennej poleczki.


Ref: Hopsa hej tra la la
wiatr jesienną polkę gra. 2x


2. Listeczki się zmęczyły,
przysiadły na polanie,
wiatr także chciał odpocząć
więc przerwał swe dmuchanie.
Lecz długo nie próżnował
i wszystkie z nim listeczki
wirują już wesoło
w rytm jesiennej poleczki.
(Źródło internetowe
)
Jesienny walczyk
W sadach jabłka malowane i pachnące gruszki,
Już do sadu przyleciały małe jemiołuszki.
Wieje wietrzyk raz dwa trzy, jesienny walczyk.
Dzikie gęsi wielkim kluczem lato zamykają,
gubią w locie szare piórka i głośno gęgają.
Wieje wietrzyk…..
W lesie rosną borowiki, kurki i maślaki,
Z parku liście kolorowe niosą przedszkolaki.
Wieje wietrzyk…..
(źródło internetowe)
W spiżarni
W spiżarni na półkach
zapasów bez liku.
Są dżemy, kompoty
złoty miód w słoiku.
I cebula w wianuszku
i grzybki suszone
są główki kapusty
ogórki kwaszone.
A gdy będzie w zimie
tęgi mróz na dworze,
zapachnie nam lato,
gdy słoik otworzę.
(Maria Kownacka)
Zima przyjdzie jutro
Zachrypnięte kraczą wrony,
Wszędzie zimno, mokro, smutno,
Jesień, jesień już odchodzi,
Zima przyjdzie jutro.
Myszka w norce się schowała,
Mama smaży konfitury,
Już bociany odleciały,
Płyną szare chmury.
Niedźwiedź do snu się układa,
Ślimak w muszli schował różki,
Przedszkolaki wysypują,
Dla ptaków okruszki.
(A.Galica)

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE

MIESIĄC: Wrzesień 2022

GRUPA: MYSZKI

TEMAT:. W przedszkolu

Zapoznanie z nową salą i nazwą. Ustalanie zasad funkcjonowania w grupie. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw. Doskonalenie koncentracji uwagi. Utrwalanie liczenia w zakresie do 10.
TEMAT: Moje miasto

Wdrażanie do uważnego słuchania. Utrwalenie zasad poruszania się po ulicy. Zapoznanie z sygnalizacją poziomą i pionową- jej cele i rodzajami. Nauka adresu zamieszkania. Doskonalenie zapamiętywania.
TEMAT: Ja, Ty i środowisko

Poznanie zmysłów człowieka, nazywanie i wskazywanie części swojego ciała i drugiej osoby. Utrwalenie zasad higieny. Zapoznanie z obrazem graficznym litery: A, czytanie globalne wyrazu ,,usta”.
TEMAT: Dary jesieni na talerzu.

Poznanie różnic między owocami , a warzywami, klasyfikowanie przedmiotów względem jednej cechy, przeliczanie w zakresie do 10, przyrządzanie sałatki owocowej, poznanie rzadkich owoców egzotycznych. . Zapoznanie z obrazem graficznym litery B, czytanie globalne wyrazu ,,owoce”.
PIOSENKI O przechodzeniu przez ulicę I. Zanim ulicę przekroczysz, otwórz szeroko swe oczy, bo to bardzo ważna jest rzecz, by się na baczności wciąż mieć. Najpierw w lewo, w prawo potem, jeszcze w lewo spójrz z powrotem, jeśli droga jest wolna już, swe kroki pewnie skieruj w przód. II. Sprawa jest o tyle łatwa, jeśli są na przejściu światła, one drogę pokazują, czy przechodzić informują. Gdy zielone sygnał dało – wnet przed siebie ruszaj śmiało, lecz czerwone daje znać, że nadal w miejscu musisz stać.
Ogórek I.Wesoło jesienią w ogródku na grządce, Tu ruda marchewka tam strączek, 
Tu dynia jak słońce, tam główka sałaty, 
A w kącie ogórek wąsaty. Ref.: 
Ogórek, ogórek, ogórek, 
Zielony ma garniturek, 
I czapkę i sandały, 
Zielony, zielony jest cały. 
II. Czasami jesienią na grządkę w ogrodzie, Deszczowa pogoda przychodzi, 
Parasol ma w ręku, konewkę ma z chmur, 
I deszczem podlewa ogórki. (Fasolki)
Przedszkolaczek odważniaczek Do przedszkola sobie chodzę prawie cały roczek. I już sobie dobrze radzę, z dziarską miną kroczę. No to co, no to co, że tak kiedyś źle mi szło.(bis) No i cóż, no i cóż, teraz dobrze jest i już.(bis) Są w przedszkolu takie panie, które tu widzimy, kiedy nie ma naszej mamy, z nimi się bawimy. No to co, no to co, że tak kiedyś źle mi szło. (bis) No i cóż, no i cóż, teraz dobrze jest i już. (bis) Dzień po dniu i po malutku uczę się wszystkiego, rezem z moją koleżanką i moim kolegą. No to co, no to co, że tak kiedyś źle mi szło.(bis) No i cóż, no i cóż, teraz dobrze jest i już.(bis) (źródło internetowe)

Na straganie Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy: “Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze.” “Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!” Rzecze na to kalarepka:
“Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!” Groch po brzuszku rzepę klepie:
“Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?” “Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu. Lecz pietruszka – z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może.”
“A to feler” –
Westchnął seler. Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli: “Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?” Burak tylko nos zatyka:
“Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczka,
Bo przy pani wszyscy płaczą.” “A to feler” –
Westchnął seler. Naraz słychać głos fasoli:
“Gdzie się pani tu gramoli?!” “Nie bądź dla mnie taka wielka” –
Odpowiada jej brukselka. “Widzieliście, jaka krewka!” –
Zaperzyła się marchewka. “Niech rozsądzi nas kapusta!”
“Co, kapusta?! Głowa pusta?!” A kapusta rzecze smutnie:
“Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!” “A to feler” –
Westchnął seler. J.Brzechwa

Mój dom Mój dom może być mały, Dach może być dziurawy, Okna zasnute pajęczynami, Drzwi też mogą się nie domykać, Mój dom nie musi być nowy, Ni kolorowy- W mym domu mają mnie kochać. (Źródło internetowe)

WIERSZ
Kolorowe znaki Idąc na spacer ze swoim tatą, mały przedszkolak był nie swój taki, nie wiedział bowiem, dlaczego stoją na wszystkich drogach te dziwne znaki. Na jednej nóżce, tak jak bociany: trójkąty, koła, romby, kwadraty… Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym, z rysunkiem czarnym jak pióro kacze mówią: „Uważaj na mój rysunek!” I są to ZNAKI OSTRZEGAWCZE. Te duże koła z brzegiem czerwonym, które z daleka widać od razu,a „Nie wolno!” – krzyczą głosem donośnym, bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU. Mniejsze zaś koła, z niebieską twarzą i białą strzałką jak ptasi pazur, mówią stanowczo: „Jedź jak ci każę!” Dlatego są to ZNAKI NAKAZU. A prostokąty oraz kwadraty, te z tłem niebieskim, stojące z gracją, INFORMACYJNE są to ZNAKI, bo zawsze służą informacją. Wiesz już, dlaczego duzi i mali znaki drogowe widują co dzień? Żeby bezpiecznie z dróg korzystali: każdy kierowca i każdy przechodzień.
K. Wiśniewski
Recepta na zdrowie Pierwsza rzecz- to wstawać rano. Dwa- kto o krzepkie zdrowie dba, ten się długo myje co dzień. Mydłem, szczotką w zimnej wodzie, pluska, pryska, parska, rży. Trzy- trzyj ręcznikiem całe ciało, żeby aż poczerwieniało. Spraw mu bracie mocne wciery, aż we krwi poczujesz skry, raz, dwa, trzy. Cztery- gdy chcesz czerstwej nabrać cery, żywym, bystrym być jak rtęć, wiedz, że robią to spacery. A codziennie rani: Pięć- musisz się gimnastykować, ciało w ruch rytmiczny wprowadź, Ćwicz je prężnie i miarowo, bo to pięknie, bo to zdrowo. A dopiero potem… Sześć- jeść. J.Tuwim
Na zdrowie
Doktor rybka niech nam powie 
Jak należy dbać o zdrowie! 
Kto chce prosty być jak trzcina, 
Gimnastyką dzień zaczyna! 
Całe ciało myje co dzień 
Pod prysznicem, w czystej wodzie. 
Wie, że zęby białe czyste 
Lubią szczotkę i dentystę! 
Pije mleko, wie, że zdrowo 
Chrupać marchew na surowo. 
Kiedy kicha czysta chustka 
Dobrze mu zasłania usta. 
Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka 
Na obrazku bez zarazków. 
Rób tak samo, bo chcesz chyba 
Tak zdrowy być jak ryba. (B. Lewandowska)
Tu mam buzię I.Tu mam buzię, tu serduszko Klaśnij w rączki, tupnij nóżką Ref: Ja trzy latka mam I się na tym znam Proszę nie śmiać się Tyle powiem wam II. Tu mam nosek, a tu uszko Teraz tupnę drugą nóżką (źródło internetowe)

Okna i okienka „Każdy Tomek ma swój domek” Każdy domek okna swoje. -Moje okna są malutkie, kwadratowe i czyściutkie. Na osiedlach domów wiele, dużo ludzi – jest weselej. Wszystkie domy okna mają i na siebie spoglądają. A w tych domach okna różne, kwadratowe i podłużne. Okna duże, okna małe, ale wszystkie doskonałe. Tu są koła, tam trójkąty, dalej jeszcze prostokąty, Dobrze popatrz, znajdź owalne, w małych domach to normalne. W wielkich miastach, w centrum samym, domy do chmur dosięgają. Czarny obok błękitnego to drapacze chmur, kolego. A w nich okna jak lusterka, księżyc nocą na nie zerka. E. Bełczewska