Elfy

Piątek, 19.06.

Zabawa dydaktyczna „Magiczny woreczek” – wprowadzeniem do tematu pojazdy, dzieci rozpoznają ukryte w woreczku środki transportu (zabawki).

Zabawa ruchowo – naśladowcza „Coś mi się śniło” – Śpiewające brzdące cz. I. – dzieci naśladują wszystkie wymienione w piosence środki transportu.

Zabawa integracyjna „Myjnia samochodowa” (wg M. Bogdanowicz). Dzieci dobierają się z rodzicami w trójki. Rodzice lub rodzic z dzieckiem ustawiają się w szeregu i stają w rozkroku, tworząc myjnię (tunel). Dziecko lub rodzic jest samochodem, który wjeżdża do myjni – wchodzi na czworakach do tunelu. ,,Myjnia” naśladuje delikatne ruchy:
– polewanie wodą (gładzenie po plecach),
– skrapianie szamponem (lekkie uderzanie opuszkami palców),
– szczotkowanie karoserii (lekkie drapanie szybkimi ruchami), przecieranie szyb i lusterek (okrężne ruchy masujące uszy),
– spłukiwanie wodą (lekkie uderzanie opuszkami palców),
– suszenie samochodu (pocieranie na przemian dłońmi). Zabawę powtarzamy trzykrotnie, aby każdy uczestnik mógł odegrać rolę samochodu.

„Czym jedziemy na wakacje?” – zabawa ruchowa. Na umówiony sygnał dzieci naśladują ruchem, głosem sposób poruszania się samochodu, pociągu, samolotu, statku.

 

Czwartek, 18.06.

Rankiem na łące. Zabawa wprowadzająca do zajęć połączona z krótkim opowiadaniem – w tle można włączyć spokojną muzykę klasyczną lub relaksacyjną. Dzieci oraz rodzice przysiadają skuleni na dywanie (zamieniają się w kwiaty i owady) i oczekują, aż słońce dotknie ich swoim promieniem. Następnie budząc się, naśladują rozkwitający kwiat i witają się uśmiechem:

Po nocy słońce budzi się powoli… Pora obudzić całą łąkę – wszystkie kwiaty i owa- dy… Słońce ogrzewa łąkę, gładzi swoimi promieniami stokrotki, bratki, maki, chabry, rumianki – pora wstawać! Dotyka promieniem śpiące pod listkami owa- dy – biedronki, pszczoły, komary, motyle, żuki… Na łące kwiaty wyciągają główki do słońca… zaczęły powoli rozchylać swoje płatki i pięknie rozkwitły. Słychać też bzyczenie pracowitych pszczół, które od razu zabrały się do zbieranie nektaru kwiatowego; motyle rozpostarły swoje skrzydełka i latają dostojnie nad łąką. Wszyscy mieszkańcy łąki witają się uśmiechem.

Gdzie jest biedronka? Zabawa dydaktyczna – dzieci siedzą z rodzicami na dywanie, dziecko otrzymuje małą biedronkę. Zgodnie z poleceniami rodzica dzieci znajdują miejsce dla biedronki (rodzice kontrolują wykonywanie poleceń przez dziecko, ewentualnie korygują, np. biedronka usiadła na głowie mamy, schowała się za plecami mamy…). Umiejscawiają biedronkę według wskazówek – na, pod, obok, za, przed.

Łąka latem. Praca plastyczna z wykorzystaniem elementów metody D. Dziamskiej Edukacja przez ruch (D. Dziamska „Edukacja przez ruch – kropki, kreski, owale i wiązki”, Warszawa 2005). Na stolikach czekają przygotowane kartki z bloku A3 – najlepiej jest je przykleić na rogach do stolika taśmą malarską, by zapobiec przesuwaniu się arkusza.

Etap I – wykonanie tła „trawy” – kreślenie kresek zieloną kredką w rytm skocznej muzyki – rodzice oburącz, dzieci jedną ręką.

Etap II – dzieci przy pomocy rodziców dekorują łąkę – wykonują kwiaty z bibuły, kolorowego papieru, motyle, biedronki, itp. według własnych pomysłów.

Środa, 17.06.

Koszyczek pełen kwiatów.

Zabawa matematyczna dla dzieci i rodziców – rodzice siedzą na dywanie. Dzieci podchodzą we wskazane miejsce, zabierają jeden koszyczek i wracają do swojego rodzica (w koszyczku znajduje się krótka instrukcja do tej zabawy). W tym czasie rodzic rozsypuje na dywanie kwiaty w czterech kolorach (żółtym, czerwonym, pomarańczowym, niebieskim) – warto przygotować większą liczbę kwiatów, niż mamy dzieci (kwiaty mogą być „płaskie” – np. wycięte z kolorowego papieru).

 1. a) Rodzice otrzymują na kartce wskazówki, które mają przekazać dzieciom w czasie zabawy – Przynieś do naszego koszyczka: 3 żółte kwiaty, • 2 czerwone kwiatki, • 1 pomarańczowy kwiat, • 1 niebieski kwiat.
 2. b) Wspólne sprawdzenie wykonania zadania. Pytania kontrolne od rodzica. Dzieci wraz z rodzicami wyszukują w koszyczku kwiaty w danym kolorze i przeliczają: Policzcie, ile macie żółtych kwiatków. • Co trzeba zrobić, żebyś miał 4 żółte kwiatki? • Przeliczcie, ile wszystkich kwiatów macie w koszyczku.
 • Wianek dla Pani Lato. Wykonanie pracy plastyczno-technicznej – na stoliku przygoto- wane jest stanowisko – znajdują się na nim materiały potrzebne do ozdobienia wianka (np. kolorowy papier, bibuła karbowana, bibuła gładka, koraliki, cekiny, wstążki), a także klej (najlepiej „Magic”), nożyczki, taśma dwustronna oraz wianek dla każdego dziecka – może być np. styropianowy, zrobiony z gałązek lub też wykonany z szarego papieru i oklejony zieloną bibułą.
 • I poziom: ozdabianie wianka kwiatami z kolorowej bibułki, papieru kolorowego (pomoc rodziców przy wycinaniu), ozdabianie cekinami, koralikami, guzikami, wstążkami.
 • II poziom: dzieci wraz z rodzicami
  ozdabiają wianki kwiatami z kolorowej bibułki, papieru kolorowego (próby samodzielnego wycinania), z papieru, cekinami, koralikami, guzikami, wstążkami. ▪

Głosy ptaków – zabawa ortofoniczna.

Marsz po pokoju w rytmie akompaniamentu.

– na hasło „dzięcioły” dzieci zatrzymują się i miarowo klaszcząc wypowiadają: stuk, puk, stuk, puk.

Kiedy usłyszą akompaniament ponownie maszerują.

– na hasło „kukułki” zatrzymują się.

Rodzic unosi kartonik z cyfrą (1 – 4), dzieci mówią: kuku – tyle razy, ile wskazuje cyfra, równocześnie przeliczają na palcach.

Letni wietrzyk – zabawa doskonaląca aparat ruchu.

Dzieci biegają lekko na palcach po pokoju w określonym kierunku. Podczas przerwy w muzyce przechodzą do lekkiego rozkroku i płynnie kołyszą rękami wypowiadając: szszsz…

Wtorek, 16.06.

Zabawa ruchowa przy piosence „Razem z latem ja”.

 1. Chodzi złote lato
  w kapeluszu z kwiatów.
  W rękach ma latawiec,
  biega z nim po trawie.

   

  Ref.:
  Hopsa, hopsasa, razem z latem ja,
  Hopsa, hopsasa, razem z latem ja.

  2. Czasem dla ochłody
  lato zjada lody.
  Zjada je powoli,
  gardło go nie boli.

  Ref.:
  Hopsa, hopsasa, razem z latem ja,
  Hopsa, hopsasa, razem z latem ja.

Na wakacjach – zabawa ruchowa. Dzieci udają się w podróż wakacyjną wykorzystując różne środki lokomocji. Rodzic uprzednio informując, co trzeba będzie zrobić wymawia nazwę danego środka lokomocji, a dzieci naśladują ten środek transportu oraz odgłosy jakie wydaje.

Wysłuchanie opowiadania pt. ,,Wakacje Oli”. Wskazywanie, jak należy się zachować, aby bezpiecznie spędzić wakacje.

,,Wreszcie wakacje” – powiedziała Ola budząc się rano w pokoju z widokiem na morze. To były wyczekiwane wakacje po długim roku szkolnym, obfitym w przygody i uroczystości.
,,Jemy śniadanie i wychodzimy na plażę”- powiedziała mama. Po pysznej jajecznicy Ola, jej siostra Ala i tata byli już gotowi do wyjścia. Cała rodzina wyruszyła na plażę. Po drodze zatrzymali się przy budce z lodami. Lody były kolorowe a wybór niespotykanie duży. Ola i Ala nie mogły się zdecydować .
Kiedy Ola wybrała już malinową i pistacjową gałkę spostrzegła budkę z kolorowymi muszelkami i innymi pamiątkami z wakacji. Szybko do niej pobiegła, bo przecież obiecała babci muszelki. Gdy z zapartym tchem oglądała pamiątki nagle zobaczyła, że jest sama. A gdzie mama i tata?

Ola szybko wybiegła ze sklepiku, ale rodziców nie było widać w pobliżu. Natychmiast udała się do pani kasjerki i powiedziała że się zgubiła, że się nazywa Ola Nowak. Pani kasjerka powiadomiła ratownika. Po chwili przez megafon zabrzmiał komunikat o znalezionej dziewczynce Oli. Po 10 minutach do sklepiku dotarli rodzice, którzy również szukali córki. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Ola już na zawsze zapamięta, że nie wolno oddalać się od rodziny.

Przypomnienie zasad bezpiecznych wakacji, poprzez odpowiedź
TAK lub NIE (podniesienie kartonika z zielonym lub czerwonym kolorem), na zadane pytania:
• Czy należy posmarować skórę kremem z filtrem, przed wyjściem na słońce?
• Czy w lesie można palić ognisko?
• Czy biała flaga oznacza, że można się kąpać?
• Czy na plaży można zakopać śmieci?
• Czy w górach można spacerować w klapkach?
• Czy można skakać na główkę do wody?
• Czy w górach należy zawsze iść wyznaczonym szlakiem?
• Czy podczas jazdy na rowerze należy mieć kask?
• Czy w czasie burzy można stać pod drzewem?
• Czy jeśli się zgubimy, możemy prosić o pomoc nieznajomego pana?
• Czy dzieci powinny mieć rękawki i koła ratunkowe?

Poniedziałek 15.06.

Wakacyjna zagadka:
Cieszy się dziecko, mama i tato,
że w końcu zaczęło się gorące … (lato).

Słuchanie wiersza B. Formy ,,Lato i dzieci”.
Lato do nas idzie,
zatrzyma się w lesie.
Jagody, poziomki
w dużym koszu niesie.
Słoneczka promienie
rozrzuca dokoła.
− Chodźcie się pobawić! −
głośno do nas woła.
Nad morze i w góry
chce pojechać z nami.
Wie, że miło spędzi
czas z przedszkolakami

Rozmowa na podstawie wiersza i ilustracji.
– Gdzie zatrzymało się lato?
– Gdzie lato nas zaprasza? (do lasu, nad morze, w góry)
– Jak powinniśmy zachowywać i czego nie powinniśmy robić podczas pobytu w lesie,
w górach, nad wodą?

Zabawa ,,Co to za wakacyjne miejsce? – rodzic pokazuje dzieciom kilka przedmiotów związanych z morzem.

Zabawa dydaktyczna ,,Figurki wybierają się nad morze”.
Rodzic pokazuje dzieciom figurowe ludziki-Koło, Kwadrat, Trójkąt (figurki). Dzieci opisują ich wygląd przeliczają boki, kąty, rysują figury w powietrzu, na dywanie.
Rodzic opowiada, że figurki i ich dzieci wybrały się na wakacje nad morze. Kiedy dotarły na miejsce miały zamieszkać w odpowiednich domkach (Koła w domu ze znakiem koła, Kwadraty w domu ze znakiem kwadratu, a Trójkąty w domu ze znakiem trójkąta) jednak zanim odnalazły swoje domy postanowiły najpierw zobaczyć morze i poszły na plażę. Kiedy tam dotarły zerwała się wielka burza (zerwał się silny wiatr, pojawiły ciemne chmury i błyskawice, zaczął padać deszcz) dzieci figurki bardzo się wystraszyły i postanowiły szybko odszukać swoje domy – musimy im w tym pomóc.
Dzieci dopasowują figurki do odpowiednich domów i pomagają figurowym mamom przeliczyć, ile figurek schowało się do danego domu.

Zabawa wyciszająca, masaż relaksacyjny ,,Letni spacerek”
Na niebie płyną obłoki, świeci słońce,
przedszkolaki wybrały się na letni spacer
po drodze spotkały panią na szpileczkach,
pana w trampeczkach
tu stąpały słonie
i biegły konie,
wtem przemknęła szczypaweczka,
spadł drobniutki deszczyk.
Czy przeszedł cię dreszczyk?

Środa, 10.06.

Na wstępie zagadka: Kto mi powie, jaki to czas
Gdy w domku pełno nas?
Mama z Tatą w piłkę grają
I wszyscy się opalają.
W tym magicznym czasie
Grzyby rosną w lesie
Woda ciepła w morzu
W górach też nie gorzej
Lubię taki czas
Mogę długo spać, kto mi powie
Jak ten czas się zowie?
(WAKACJE)

Zabawa ruchowa „Bierzemy misia w teczkę jedziemy na wycieczkę”.
Wyobraźcie sobie, że za chwilkę wybieramy się na długą wycieczkę. Najpierw musimy zapakować nasz niewidzialny pleckach, w potrzebne nam rzeczy: zabieramy, ubrania, buty, jedzonko, aparat i lornetkę. Uwaga wyruszamy najpierw jedziemy w góry, musimy się na nie wspinać. Mamy bardzo ciężki plecak, wiec dużo nas to sił kosztuje. Teraz nad morze, musimy przepłynąć kawałek (należy naśladować ruchem, tak jakby wykonywało się te czynności). Następny przystanek to wieś, kosimy trawę i karmimy koniki i krówki (dzieci naśladują ruch koszenia trawy – rodzic demonstruje). Po takiej wycieczce wracamy do przedszkola, zdejmujemy ciężki plecak i kładziemy się na dywanie i głęboko oddychamy (w tle słychać szum fal).

Wykonanie kartki – moje wymarzone wakacje.
Dookoła brystolu, wszyscy przystępują do wykonania ramki na kartce. Dzieci przystępują do wykonania z kaszy manny np. plaży, z kaszy gryczanej góry. Z kolorowych gazet można powydzierać gotowe miejsca, połączyć i ponaklejać, wedle uznania twórców.

,,Rodzinna wycieczka” piosenka YouTube.com

Wtorek, 9.06.
„Zaczarowany worek”
– dzieci maja zawiązane oczy
Dziecko z zawiązanymi oczyma wkłada rękę do worka, w którym są figury geometryczne i wybiera jedną i nazywa figurę. -wkłada rękę do worka w którym są figury geometryczne, wybiera jedną, dotyka ją, próbuje nazwać.
Segregowanie figur geometrycznych. Dziecko dopasowuje wyciągniętą wcześniej przez siebie figurę do danego zbioru. Następnie przelicza ilość figur w poszczególnych zbiorach i dopasowuje do każdego zbioru odpowiednią ilość kropek.
Zabawa ruchowa
„Wszyscy bawią się wesoło”
– rodzic mówi fragment wiersza B. Forma „Figury”
Dzieci biegają po pokoju przy muzyce, kiedy muzyka przestaje grać, dzieci odszukują wśród figur rozłożonych na ziemi tej, o której mówi rodzic (fragmentem wiersza) i podnoszą ja do góry.
Sprawdzanie równoliczności zbiorów Dzieci oglądają rozłożone figury geometryczne (koło, kwadrat)
– ustalają (bez liczenia – „na oko”) których figur jest więcej
– określają, co należy zrobić, aby to sprawdzić (należy połączyć je w pary)
– łączą figury w pary i określają, których figur jest więcej, mniej, tyle samo
– łączą figury w pary.
Geometryczny obrazek” Dziecko otrzymuje figury geometryczne i układa z nich swoją kompozycję i naklejają na kartkę.
Szablony figur do druku znaleźć można na dzieciakiwdomu.pl
Poniedziałek, 8.06.

Eksperymenty z wodą

 1. Woda, mydło, pieprz

Przygotowanie:

Do eksperymentu potrzebne będą: talerz, woda pieprz oraz mydło w płynie (płyn do mycia naczyń)

Przebieg doświadczenia:

Na talerz nalewamy nieco wody. Posypujemy wodę pieprzem, równo po całej powierzchni. Dotykamy wody palcem i nic się nie dzieje – pieprz dalej pokrywa całą powierzchnię cieczy. Następnie moczymy palec w mydle i ponownie dotykamy nim powierzchnię wody. W momencie, gdy palec dotknie powierzchni cieczy, pieprz migruje w kierunku brzegów naczynia, jakby uciekał.

 1. Dziurawa butelka wody

Sprzęt:

Butelka po wodzie lub innym napoju, pinezka lub duża igła do zrobienia dziur.

Przebieg doświadczenia:

Rodzicu, użyj ostrego przedmiotu, aby zrobić małe dziurki lub dziurkę w dolnej części butelki.
Dziecko zakrywa dziury palcem podczas nalewania do butelki wody. Zakręć butelkę.
Powoli odsuń palec z dala od otworu. Czemu woda nie leci? Hej, nie ma wycieków!
Umieść butelkę nad zlewem lub miską. Odkręcić nakrętkę i obserwuj co się dzieje.

Wyjaśnienie:

Zacznijmy od zbadania co znajduje się w pustej butelce? Czy naprawdę w pustej butelce nic nie ma? Butelka wypełniona jest powietrzem! Kiedy wlewamy wodę do butelki, cząsteczki powietrza, które kiedyś ją zajmowały uciekły do góry i woda zajęła ich miejsce.
Myśleliście pewnie, że gdy zrobimy mały otworek w butelce powstanie wyciek, którędy wyleci cała woda z butelki. Jednak, kiedy zakrętka jest na butelce to, ciśnienie powietrza nie może dostać się do butelki i naciskać na powierzchnię wody. Małe otwory w butelce nie są wystarczająco duże, aby powietrze wleciało do środka. Występuje tutaj pojęcie napięcia powierzchniowego, które zapobiega wylewaniu się wody. Kiedy odkręcimy zakrętkę i powietrze dostaję się przez otwór butelki to ciśnienie powietrza naciska na wodę, która tryska przez otwory w butelce.

Meduza w butelce

 Potrzebne będą: butelka, niebieski barwnik do żywności, woda i folia spożywcza. Folię tniemy na kawałki i formujemy z niej coś na kształt meduzy. Wlewamy do butelki wodę i odrobinę barwnika. Następnie umieszczamy tam meduzę, zakręcamy i gotowe!

 Kolorowa sól

Wystarczą: talerzyk, sól kuchenna i kolorowe kawałki kredy. Maluch rączkami wałkuje kredę po soli, która dzięki temu przybiera kolor kredy. To doskonałe ćwiczenie na małą motorykę!

 Piątek, 5.06.

Zabawa integracyjna „Kładka”.
Przebieg zabawy: Na środku pokoju rozłożona jest gazeta kładka. Dzieci mają tak przejść, aby nikt nie wpadł do rzeki. Po pewnym czasie papier składamy na połowę, potem znów na połowę. Dzieci oraz rodzice powinni sobie pomagać, aby nikt nie wpadł do rzeki.
Wniosek: Musimy sobie wzajemnie pomagać, dbać nie tylko o siebie. Jak nazywa się osoba, która tak postępuje? To PRZYJACIEL.

Uzupełnianie rozpoczętych wypowiedzi.

 • Przyjaciel to…
 • Przyjaciel pomaga, kiedy…
 • Z przyjacielem najlepiej…

„Mój przyjaciel” – portret najlepszego kolegi (technika dowolna).

Zabawa ruchowa ,,Ludzie do ludzi”
Dzieci wraz z rodzicami poruszają się po pokoju w rytm słyszanej muzyki. Gdy muzyka ucichnie rodzic poleca, aby przywitać się wymienionymi częściami ciała:
– głowa do głowy
– ramię do ramienia
– łokieć do łokcia
– kolano do kolana
– dłoń do kostki
– dłoń do ramienia

Zabawa „Prawda czy fałsz?”
Dzieci wybierają prawidłowe zachowania przyjaciela (klaskanie – prawda, tupanie – fałsz):
– pomaga w trudnych chwilach
– umie pocieszyć smutnego kolegę
– kłamie
– można na nim polegać
– przezywa innych
– często się obraża
– potrafi się dzielić
– jest koleżeński
– zawsze mówi prawdę
– skarży
– jest złośliwy
– jest troskliwy.

Czwartek, 4.06.
„Moje zabawki” – słuchanie opowiadania.
Dzieci słuchają opowiadania I. Salach w formie dialogu: chłopca Adasia i dziewczynki Oli. W pokoju porozrzucane są zabawki.
R: „Dzisiaj porozmawiamy o waszych ulubionych zabawkach”
Ola: „Ja mam dużo zabawek”
R: „Czy mają swoje miejsce w twoim pokoju?”
Ola: „Tak, moje zabawki są zawsze pięknie poukładane. Sama o nie dbam. Lalkom czeszę włosy, a mama pomaga mi zaplatać warkoczyki”
R: „A jak są ubrane?”
Ola: „Mają śliczne sukienki, które sama piorę i zawsze układam je na półce”.
R: „To miło, że dbasz o swoje zabawki”.
Adaś: „Ja też dbam o swoje zabawki”.
R: „Tak? W jaki sposób. Opowiedz nam”.
Adaś: „Mam kilka samochodów, takich ulubionych. Zawsze po zabawie ustawiam je na półce. Ta półka to ich garaż”.
R: „Cieszę się”
Adaś: „Mam jeszcze układanki. Są w tekturowych pudełkach. Ani jeden nie jest rozerwany, bo obchodzę się z nimi ostrożnie”.
N: „Myślę, że zabawki czują się u was dobrze. A skoro dbacie o nie tak bardzo, to posłużą wam jeszcze długo. Jednak nie tylko zabawki, na pewno i wy lubicie przebywać tam, gdzie panuje porządek. Popatrzcie, czy u nas w sali wszystko jest również w najlepszym porządku?”
Dz: „Nie, bo porozrzucane są zabawki”.
R: „Co powinniśmy zrobić?”
Dz; „Posprzątać”
 „Porządkujemy zabawki” – zabawa dydaktyczna – segregowanie przez dzieci zabawek na odpowiednie miejsce w pokoju.
Dziecko po kolei podnosi zabawkę z podłogi, nazywa ją i umieszcza w odpowiednim miejscu pokoju.
Ekspresja ruchowa „Zamień się w swoją ulubioną zabawkę”
Dz. maszerują po pokoju w takt wybijany przez rodzica. Gdy dźwięki milkną, zamieniają się w swoją ulubioną zabawkę i poruszają się w taki sposób, aby rodzice, rodzeństwo mogli odgadnąć, co naśladują.
„Gdzie się schował miś?” określanie położenia przedmiotów w przestrzeni (na, pod, obok).
„Elfiki” dzisiaj w wakacyjnym nastroju. Miłej zabawy 😎 p. Agnieszka
„Czy lubicie wakacje?” – Rozmowa. Pytamy dzieci:
– Gdzie lubicie spędzać wakacje?
– Jak lubicie spędzać wakacyjny czas?
– Czy znacie nazwy miesięcy, w których są wakacje?
„Wakacje” – bajeczka logopedyczna połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi i oddechowymi.
„Pan Języczek zmęczony po podróży” – ćwiczenia oddechowe. Dziecko wybiera album ze zdjęciami, książkę – pamiątki z wakacji, kładzie się na plecach, album leży na brzuchu. Oddycha przez kilka minut – oddychanie przebiega torem przeponowym. Prowadzący tłumaczy, w jaki sposób należy to robić: „Wdychamy powietrze nosem, nasz brzuch unosi się do góry, a wraz z nim – album. Następnie wypuszczamy powietrze ustami”.
„Nad morzem” – zabawa masażyk.
„Opalamy brzuszki, plecy”
Opalamy nad morzem, opalamy brzuszki
A jak brzuszki opalimy, to się odwrócimy
Opalamy nad morzem, opalamy plecy
A jak plecy opalimy, to się odwrócimy
Opis: dziecko leży na podłodze, raz na plecach, raz na brzuchu. Gdy się obraca, wykonujemy mu delikatny masażyk.
Środa,  3.06.

Odczytanie wiersza H. Cenarskiej pt: „Taka Zosia”.
Była sobie taka Zosia, co zabawki wciąż niszczyła.
Ciągle nowe kupowała, lecz się o nie nie troszczyła.
Te zabawki wciąż o Zosi szeptem z sobą rozmawiały,
że po prostu jej nie lubią i czym prędzej uciec chciały!
Miś bez nosa, pies bez ucha, pajac, co się już nie rusza.
Lalki małe, lalki duże, wszystkie mają smutne buzie,
klocki lego też zmartwione, bo po kątach rozrzucone.
No i proszę, posłuchajcie, co się stało dnia pewnego.
Wszystkie w Polskę wyruszyły: lalki, pajac, klocki lego.
Zosia szuka, wszystkich pyta – bez zabawek jest jej nudno.
Czy zabawek ktoś nie widział? Bo wytrzymać bez nich trudno…

Rozmowa na temat wiersza:
– Jak miała na imię dziewczynka z wiersza?
– Co robiła z zabawkami?
– Czy zabawki lubiły Zosię?
– Czego nie miał miś?
– Czego nie miał pies?
– Jakie buzie miały zabawki?
– Co zrobiły zabawki?
– Co zrobiła Zosia, kiedy jej zabawki uciekły?

Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Zabawki małe i duże” Rodzic układa na dywanie zabawki, małe i duże. Dzieci poruszają się po dywanie, gdy gra muzyka chodzą pomiędzy zabawkami. Na przerwę w muzyce odnajdują wskazaną przez rodzica zabawkę – małą bądź dużą.

„Zróbmy porządek w naszych zabawkach” – układanie porozrzucanych zabawek na „półkach” (górnej, dolnej), przeliczanie i porównywanie na której półce jest więcej-mniej zabawek, pokazywanie na palcach, ile jest zabawek na danej półce.

Rozmowa z dziećmi na temat określenia „tyle samo”, sprawdzenie rozumienia przez dzieci tego określenia. Przed dzieckiem stoją dwie miski. Wkładanie do miski tyle zabawek, ile ma rodzic w swojej, żeby było tyle samo.

„Omiń klocek” – zabawa z elementem czworakowania. Przygotowanie: Rodzic rozkłada na środku pokoju duże klocki. Przebieg: Dzieci chodzą na czworakach między klockami. Starają się iść tak, aby nie potrącić żadnego z nich. Zatrzymują się, podnoszą jeden klocek i pokazują go, unosząc wysoko do góry. Następnie kładą z powrotem i dalej idą na czworakach.

Karty pracy dziensmyka.edu.pl

 
Wtorek, 2.06.
 1. Rozmowa na temat ilustracji (dziensmyka.edu.pl) i odpowiedzi na stawiane pytania:
 • Czy wszyscy na świecie jesteśmy tacy sami?
  Czy dzieci z obrazków różnią się od nas?
  Czym różnią się dzieci z ilustracji? (kolor skóry, ubiór)
  W jakim kraju my mieszkamy?
  Jaki kolor ma flaga Polski?
 1. Rodzic pokazuje dzieciom różne rodzaje domów (karta pracy – dziensmyka.edu.pl) i prosi o dopasowanie domu do danego dziecka. Rodzic podaje dzieciom nazwy domów: dom afrykański- szałas, dom eskimosa- iglo, dom japoński- minka, dom indiański- tipi, dom przedszkolaków- dom jednorodzinny, blok itp.
 2. Zabawa muzyczno- ruchowa do piosenki M. Jeżowskiej „Kolorowe dzieci” – przed zabawą rodzic pyta jak witają się polskie dzieci? (przez podanie ręki, przybicie piątki, przybicie „żółwika”), a następnie tłumaczy dzieciom jak witają się Japończycy, Eskimosi, Afrykanie i Indianie- dzieci powtarzają ruchy za rodzicem.

Rodzic włącza piosenkę , a dzieci poruszają się w jej rytm – na przerwie w muzyce witają się ze sobą: jak Japonka poprzez złożenie rąk i ukłon; jak Eskimos- noskami; jak Afrykanin- poprzez klaskanie i podskakiwanie ; jak Indianin poprzez przyłożenie ręki do serca i odchylenie jej zataczając koło i mówiąc „Wingapo”(łingapo) i jak polscy przedszkolacy – przybicie piątki itp.

Praca plastyczna ,,Eskimos”  

 
Poniedziałek, 1.06.

Królewskie kręgle z butelek

Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 2 lat.
Co jest potrzebne: plastikowe butelki (np. po wodzie mineralnej, najlepiej tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek z piaskownicy.
Jak się bawić: Rodzicu, napełnij butelki wodą lub piaskiem, żeby były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw kręgle na planie trójkąta (wierzchołek kierowany w stronę graczy). Narysuj kredą linię, na której ustawia się gracz. Nie powinna być zbyt oddalona od butelek, by dziecko miało szansę w nie trafić. Dla siebie możesz wyznaczyć drugą, dalej położoną. Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli.

Królowa pszczół i żaba

Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 2 lat.
Co jest potrzebne: kreda.
Jak się bawić: Rodzicu, na chodniku lub asfaltowej parkowej dróżce narysuj kółka w takich odstępach, by maluch miał szansę przeskoczyć z jednego na drugie. Umawiacie się, że jesteście pszczółkami: dziecko to pszczoła królowa, a wy – szeregowe robotnice. Możecie przelatywać z kwiatka na kwiatek (czyli z kółka na kółko), bo tam pszczółki są bezpieczne. Potem możecie wymyślić inną historię. Może pokażecie maluchowi, jak gra się w klasy? To zawsze świetna zabawa na Dzień Dziecka!

Jej wysokość puszcza bańki

Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 12. miesiąca.
Co jest potrzebne: płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą lub według przepisu dla profesjonalistów: 1 litr wody + 2 lub 3 łyżki płynu do mycia naczyń + 1 łyżeczka gliceryny, którą można kupić w aptece), słomki i plastikowe kubeczki.
Jak się bawić: Jedna osoba puszcza, a druga rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha – to zabawa dla dzieci, u których istnieje ryzyko, że wciągną płyn do ust. Dla starszych ogłoś konkurs: kto puści najwięcej baniek. Propozycja dla ambitnych to mega bańki. Słomkę trzeba zastąpić np. rurką po papierze toaletowym lub kuchennym ręczniku. Zadanie nie jest proste, a zabawa na Dzień Dziecka jest przednia.

Zabawy na Dzień Dziecka w domu

Rodzina królewska w puzzlach

Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 12 miesiąca.
Maluch uwielbia układanki? Przygotujcie Państwo dla dziecka specjalne puzzle. Wydrukujcie rodzinną fotografię, przyklejcie do tekturki i potnijcie na kilka kawałków. Poproście malca, by spróbował ułożyć z nich obrazek. Na wszelki wypadek zostawcie jeden egzemplarz zdjęcia w całości na wzór. Można przygotować trzy zestawy puzzli, np. zdjęcie mamy, taty, dziadków i dziecka albo ulubionego pieska lub kotka.

 
Piątek, 28.05.

Zabawa dydaktyczna „Narzędzia artysty” – Oglądanie przedmiotów niezbędnych w pracy malarza (sztaluga, pędzle, płótno, paleta, farby, tuba na szkice). Wzbogacenie słownictwa, doskonalenie prawidłowego wymawiania nazw przedmiotów oraz ich przeznaczenia.

kolorowanka sztaluga , rysunek do druku sztalugaPalety Grafika wektorowa - paleta, paleta malarska rysunek wektory ...Myszka Minnie, Rysunek - Obraz na płótnie 30x40 cm - 7404292335 ...Tuba regulowana na rysunki - czarna, 63-102 cm

www.paperconcept.pl

www.depositphotos.com

Zabawa tropiąca „Zagubione akcesoria” – malarz żali się, że jest bałaganiarzem i pozostawił gdzieś tutaj w pokoju swoje bardzo ważne narzędzia, bez których nie będzie mógł stworzyć obrazu, po czym dokładnie opisuje narzędzia, a dzieci po szczególnych znakach i śladach odnajdują przedmioty.

Za pomocą dłoni również̇ można malować!: Rodzic proponuje dzieciom zabawę̨ w malarzy.
Na dużych arkuszach papieru (format A3) dzieci malują̨ dowolne obrazy przy pomocy farb plakatowych i/lub farb do malowania palcami. Mogą odbijać́ ślady swoich dłoni.

Zabawa muzyczno-ruchowa „Malarskie pozy” – przyjmowanie pozy, którą chcemy się zaprezentować na forum grupy i przed malarzem – doskonalimy umiejętność naśladowania, ćwiczymy wyobraźnię. Kiedy gra muzyka dzieci tańczą, kiedy przestaje dziecko przybiera pozę.

„Elfiki” dzisiaj proponuję zabawy z Mamą 🙂 p. Agnieszka
„Mamo, mamo, ile kroków do Ciebie?” – Mama staje w oddalonym miejscu. Dziecko staje po przeciwnej stronie i woła: „Mamo, mamo, ile kroków do Ciebie?” Mama odpowiadając określa liczbę w zakresie 1-10 oraz sposób, w jaki dziecko ma się poruszać (np. trzy podskoki na jednej nodze). Zabawa kończy się, kiedy dziecko dotrze do mamy.
„W zaczarowanej kuchni naszej mamy” – zagadki słuchowe. Rodzic prezentuje dziecku różne przedmioty kuchenne np. patelnię, garnek, drewnianą deskę do krojenia, pojemnik z kaszą, pojemnik z makaronem. Gra na nich np. drewnianą łyżką lub potrząsając pojemnikiem. Następnie zasłania przedmioty kocykiem i na zmianę gra na nich, a zadaniem dziecka, jest odgadnąć, jaki dźwięk słyszą.
„Ciasto dla mojej mamusi” – dziecko z przygotowanej masy solnej lub plasteliny według własnych upodobań i umiejętności lepi ciasto, tort lub ciasteczka dla mamy – przy tym doskonali umiejętność tworzenia kul i wałków, ćwiczy rękę by była przygotowana do rysowania, pisania. Po wykonaniu pracy z masy solnej rodzic suszy ją w piecu. W kolejnych dniach dziecko może je ozdobić malując farbami ich wybrane elementy.
Masa solna
 • 15 pełnych łyżek mąki
 • 15 łyżeczek soli
 • 2 łyżki oleju
 • ¼ litra gorącej wody
 • barwnik spożywczy jeśli masa ma być kolorowa
Wszystkie składniki mieszamy dokładnie i zagniatamy, aż powstanie jednolita, plastyczna masa bez grudek. Na koniec dodajemy barwnik.
„Dzień Mamy” – bajeczka logopedyczna połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi i oddechowymi.

 

Czwartek, 28.05.

Zabawa „Zgadnij, czego brakuje?” (suszarka, grzebień, wałek do włosów, nożyczki, szampon, szczotka, ręcznik). Rodzic prosi aby dzieci zapamiętały przedmioty, które znajdują się na dywanie następnie prosi dziecko, którego zadaniem będzie ukrycie jednego z nich. Dzieci zamykają oczy następnie otwierają i brakuje jednego narzędzia, dzieci zgadują brakujący przedmiot itd.

Zabawa naśladowcza „Fryzjer”. Część dzieci siada na krzesła i odgrywa rolę klientów salonu fryzjerskiego, a pozostali uczestnicy są fryzjerami. Na hasło:
– mycie – myją głowy,
– ręcznik – wycierają głowę,
– strzyżenie – udają obcinanie włosów,
– czesanie – czeszą klienta,
– suszenie – suszą włosy,
– lustro – pokazują lusterko,
– pożegnanie – podają sobie ręce,
– marsz – fryzjer sprząta, a klient chodzi między krzesłami.

 „U fryzjera” – ćwiczenia ortofoniczne
Fryzjer: myje włosy – szszsz, szszsz, szszsz;
obcina włosy nożyczkami – ciach, ciach, ciach;
strzyże włosy maszynką – wrr, wrr, wrr;
suszy włosy suszarką – szu, szu, szu.

 Spinki, gumki, pędzelki – rozsypujemy na dywanie wiele przedmiotów z każdego rodzaju po 2 sztuki. Następnie proponujemy dzieciom zabawę
w odszukiwanie dwóch takich samych elementów np. spinek – utrwalamy pojęcie pary.

 Doświadczenie – rodzic włącza suszarkę do włosów, następnie wkłada piłeczkę ping –pongową
w strumień powietrza suszarki. Piłeczka unosi się, nie spada rodzic zadaje pytanie np. Czy to magia? Piłeczka unosi się i nie spada? Rodzic daje dzieciom czas do namysłu, wspólnie szukamy odpowiedzi dotyczącej zjawiska.

Środa, 27.05.
Wysłuchanie wiersza W. Broniewskiego „Pożar”. Gwałtu, rety! Dom się pali! Już strażacy przyjechali. Prędko wleźli po drabinie i stanęli przy kominie. Polewają sikawkami ogień, który jest pod nami. Dym i ogień bucha z dachu, ale strażak nie zna strachu, choć gorąco mu okropnie, wszedł na górę, już jest w oknie i ratuje dzieci z ognia, Tak strażacy robią co dnia.
Omówienie treści wiersza: – Co się paliło? – Co robili strażacy? – Kogo uratowali strażacy? – Czy strażacy są odważni? – Czy każdy może zostać strażakiem?
Odgadywanie zagadek: ,,Nie smok żaden, nie ma pyska, dymem zionie, iskry ciska, w lesie pożre krzaki, drzewa, popiół potem wiatr rozwiewa” (pożar) ,,Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?” (strażak) Burza mózgów, wypowiedzi dzieci na temat pracy strażaka.
Zabawa ruchowa,, Powódź, pożar” , rodzic klaszcze, na hasło „powódź” – dzieci wbiegają na dywan, na hasło „pożar” – dzieci znajdują się poza dywanem.
Zabawa relaksacyjna – masażyki. Gwałtu, rety! Dom się pali! – malowanie płomieni na plecach. Już strażacy przyjechali. – dłoń jedzie wężykiem po plecach z dołu do góry, druga dłoń podobnie Prędko wleźli po drabinie – stukanie paluszkami od dołu do góry pleców i stanęli przy kominie. – rysowanie komina na plecach Polewają sikawkami – delikatne uderzanie paluszkami po całych plecach ogień, który jest pod nami. – malowanie płomieni Dym i ogień bucha z dachu, – dmuchanie w plecy, okolice karku ale strażak nie zna strachu, – położenie płasko obu dłoni na plecach i delikatne dociskanie choć gorąco mu okropnie, – pocieranie dłońmi pleców wszedł na górę, już jest w oknie – wchodzenie paluszkami z dołu do góry i ratuje dzieci z ognia. – malowanie płomieni Tak strażacy robią co dnia. – malowanie słoneczka na plecach.
Wtorek, 26.05.

Historia Dnia Mamy

Dzień Matki to ważne święto rodzinne. W tym dniu dzieci starają się jak najwięcej przebywać w otoczeniu swoich mam. Panuje miła atmosfera, matki otrzymują od swoich dzieci różne upominki.

 

Święto matki obchodzono już w czasach starożytnych. W Grecji podczas wiosennego Święta Matki Natury składano hołd bogini Rei – matce wszechświata i wszystkich bóstw. W Rzymie między 15 a 18 maja obchodzono święto bogini Cybele – matki bogów.

Trochę bliżej naszych czasów, ok. 1600 r., w Anglii rozpoczął się zwyczaj świętowania w czwartą niedzielę Wielkiego Postu tzw. Matczynej Niedzieli. Tego dnia dzieci pracujące przez cały tydzień w domach bogatych Anglików dostawały wolne, aby udać się (niekiedy dość daleko) do domu i złożyć życzenia swoim matkom. Zwyczaj ten przetrwał do XIX w., powrócił po II wojnie światowej.

 

W USA ustanowiono w 1858 r. Dni Matczynej Pracy, a w 1872 – Dzień Matek dla Pokoju.        W 1905 r. ustanowiono Dzień Matki, a w 1914 r. został on uznany za święto narodowe, przypadające w drugą niedzielę maja.

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest co roku 26 maja od 1923 r. Dzień Matki ustalono po to, aby ludzie przynajmniej raz w roku zastanowili się, jak ważna jest rola mamy w ich życiu, zwrócili uwagę na wysiłek, jaki matki wkładają w pielęgnację swoich rodzin.

Zabawa pantomimiczna ,,Co robi mama?” – symulowanie czynności wykonywanych przez mamę: zmywanie, pranie, gotowanie, sprzątanie, podlewanie kwiatów itd.

Słodkie naszyjniki

Przygotujcie bawełniany sznurek sporo suszonych owoców i cheeriosy. W owocach wydrąż spore dziurki. Razem z maluchem drogi Rodzicu nawlekaj owoce i chrupki na sznurek aż powstanie pyszny, słodki naszyjnik lub bransoletka.

Baza z kocy

Fort z nocy i poduszek w środku domu to wymarzona kryjówka małego poszukiwacza przygód. Może się w niej chować, bawić lub urządzać tajne spotkania z rodzeństwem. Taka baza jest prosta do zrobienia. Wystarczą podpórki — tu sprawdza się krzesła i fotele, dach — koc lub prześcieradło coś do siedzenia, na przykład koce lub pufy, latarka i kilka przekąsek.

Rodzinny seans kina domowego

Trzyletnie dziecko jest już w stanie wysiedzieć na tyle długo, żeby obejrzeć cały film. Skoro nie można wyjść do kina, to można urządzić seans w domu. Zróbcie michę popcornu i ulubiony napój dziecka, przygotujcie wygodne siedziska i obejrzyjcie całą rodziną wybraną bajkę. Żeby jeszcze bardziej upodobnić ten seans do kinowego, można zaprojektować i przygotować piękne domowe bilety na seans, które dziecko sprawdzi tuż przed rozpoczęciem oglądania.

Miłego świętowania Dnia Mamy! 🙂 🙂 🙂

Poniedziałek, 25.05.

Pomysły na upominek z okazji Dnia Mamy 🙂

Bransoletka z koralików:

Do wykonania drucianej bransoletki potrzebujemy: miękki drucik florystyczny lub inny do kupienia w markecie budowlanym (opcjonalnie nitka) koraliki w różnych kolorach i nożyczki lub cążki do cięcia drutu.

Na jedną bransoletkę potrzebujemy około 1-1,5m drutu oraz kilkanaście koralików. Na drucik nawlekamy koraliki co jakiś czas zawiązując pętelkę, tak jak na zdjęciach poniżej. Takie nawlekanie to bardzo łatwe zadanie dla każdego przedszkolaka. Gdy na całej długości drucika nawleczemy koraliki owijamy drucik wokół nadgarstka dowolnie go splątując na kształt bransoletki. W ten prosty sposób powstanie bardzo efektowna i pamiątkowa bransoletka wykonana samodzielnie przez dziecko lub przy drobnej pomocy taty.moje dzieci kreatywnie pomysl na prezent dla mamy diy

Przybornik na biurko

 Do wykonania takiego organizera potrzebujemy: Słoik lub opakowanie np. po soli do kąpieli, sznurek, piasek (można kupić w sklepie zoologicznym), odrobinę kleju, ewentualnie kokardę, muszelki i rodzinne zdjęcie.

 Rant słoika owijamy kilkukrotnie dookoła sznurkiem, a końcówkę przyklejamy odrobiną kleju. W miejscu łączenia możemy przykleić dodatkowo kokardkę lub muszelkę. Do słoika wsypujemy piasek mniej więcej do połowy wysokości. W piasek wkładamy małe zdjęcie rodzinne i nasz prezent gotowy. Jako uzupełnienie możemy dołożyć ręcznie malowane przez dziecko ołówki czy długopisy.przybornik na biurko DIY

Ramka z patyczków

Potrzebne będą:

 • drewniane szpatułki,
 • ziarenka kawy,
 • farbowane pestki dyni,
 • zdjęcie lub rysunek,
 • klej,
 • spinacze drewniane,
 • patyczki kreatywne

 Aby zrobić ramkę, należy skleić ze sobą 4 drewniane szpatułki. Tak powstałą ramkę dowolnie ozdabiamy. Od tyłu podklejamy zdjęcie lub obrazek wykonany przez dzieci. Na koniec mamy również kilka możliwości wykończenia ramki. Możemy od tyłu podkleić szpatułkę (zginamy kawałek tekturki na pół, jedną część przyklejamy do patyczka, a drugą do ramki) i doczepić dwa drewniane spinacze, a na nich postawić ramkę. Możemy również tą samą techniką podkleić mniejszy od szpatułki kreatywny patyczek. Jeżeli patyczek lub szpatułka nie chcą się trzymać na płaskiej i śliskiej powierzchni, można je od dołu podkleić cieniutką warstwą plasteliny, aby się dobrze trzymały. Innym wariantem jest przyklejenie od tyłu sznureczka i powieszenie obrazka/zdjęcia na ścianie.ramka z patyczków - kreatywny prezent na dzien taty i mamy, babci i dziadka

Ręcznie robiona kartka na Dzień Mamy

 Potrzebne będą:

 • kolorowe kartki z bloku technicznego
 • papilotki do muffinek w 2-3 rozmiarach
 • zdjęcie dziecka
 • klej na gorąco
 • nożyczki
 • ołówek
 • plastikowa nakrętka
 • kreatywne druciki – zielone
 • papierowe, okrągłe serwetki

 Na początek potrzebujemy wydrukować zdjęcie dziecka w małym formacie tak, żeby wyciąć z niego twarz. Wykonanie kartki wymaga przyklejenia do siebie kolejno elementów kwiatu – serwetki, papilotek i zdjęcia. Druciki kreatywne przecinamy na mniejsze części, formułujemy listki i łodygę i przyklejamy na laurkę najłatwiej klejem na gorąco (można również użyć kleju do prac kreatywnych). No i kartka jest gotowa.

Piątek, 22.05.

Rodzinne zabawy ruchowe

Zabawa „Mostek” – rodzice robią tunel w klęku podpartym, dzieci przechodzą na czworakach pod tunelem.

Zabawa „Kołyszmy się” – rodzic siada na dywanie w lekkim rozkroku, dziecko siada przed nim, przytulając się do niego plecami. Wspólnie wykonują ruchy kołysania się.

Rodzic zamyka oczy, a dziecko prowadzi go po sali tak, aby o nic nie zawadził. Potem dziecko zamyka oczy, a rodzic oprowadza je po pokoju.

Dziecko i rodzic leżą na plecach, gdy usłyszą skoczną muzykę tańczą wesoło rączkami i nóżkami, gdy usłyszą spokojną melodię, tańczą smutno rączkami i nóżkami.

Zabawa „Figurki” – rodzic tańczy swobodnie wspólnie z dzieckiem do muzyki, na przerwę w muzyce dotykają się różnymi częściami ciała tworząc figurkę.

Zabawa „Lustro” – rodzice i dzieci stoją naprzeciw, naprzemiennie naśladują swoje ruchy i gesty. Na zakończenie rodzic masuje dziecko od głowy w dół, boki ciała, tył i przód.

Zabawa „Manekiny” – dziecko wykonuje polecenia rodzica np. podnieś rączki do góry, podskocz na dwóch nóżkach, zmiana ról, rodzic wykonuje polecenia dziecka.

Masażyk – rodzic siada za dzieckiem w siadzie skrzyżnym i wykonuje ruchy na plecach:
Tu płynie rzeczka – wzdłuż kręgosłupa z góry na dół rysujemy linię falistą
Tędy przeszła pani na szpileczkach – szybko kroczymy czubkami palców wskazujących
Tu stąpały słonie – powoli kroczymy płasko ułożonymi dłońmi
I biegły konie – szybko stukamy pięściami
Wtem przemknęła szczypaweczka – poszczypujemy
Zaświeciły dwa słoneczka – dłońmi zataczamy kółka
Spadł drobniutki deszczyk – stukamy opuszkami palców
Czy przeszedł cię dreszczyk? – nagle gilgoczemy w kark.

„Elfiki” zapraszam na zabawy z Bolkiem i Lolkiem 😛 p. Agnieszka
„Sportowy dzień Bolka i Lolka” – słuchanie opowiadania, wykonywanie podczas czytania ćwiczeń artykulacyjnych (Źródło: „Gimnastyka buzi na wesoło” I. Rutkowska – Błachowiak).
„Piłki” – ćwiczenie oddechowe. Przygotowujemy piłkę pingpongową, styropianowa lub kulkę papieru. Z pokrywki od gry, puzzli stawiamy bramkę. Zadaniem dziecka jest „strzelić gola”, dmucha na piłkę położoną na stole w odległości około 50 cm od bramki. Można zwiększać lub zmniejszać odległość. Wdech nosem, wydech ustami.
„Gimnastyka” – zabawa ruchowa ze śpiewem (Źródło: „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz)
„Głowa, ramiona”
Ach, gimnastyka dobra sprawa,
dla nas wszystkich, to zabawa.
Ręce w górę i w dół i w bok,
skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos!
Dziecko gimnastykuje się – wykonuje ćwiczenia opisane w piosence. Śpiewając, dotyka odpowiednich części ciała. Drugą zwrotkę powtarzamy dwukrotnie.

„Zabawy Bolka i Lolka”
– kolorowanka dla chętnych dzieci.

 

Czwartek, 21.05.

 1. „Bukiecik dla mamy”

Dziś dla ciebie mamo
Świeci słońce złote
Dla ciebie na oknie
Usiadł barwny motyl

Dziś dla ciebie mamo
Płyną białe chmurki
A wiatr je układa
W świąteczne laurki

Dziś dla ciebie mamo
Śpiewa ptak na klonie
I dla ciebie kwiaty
Pachną też w wazonie

Dzisiaj droga mamo
Masz twarz uśmiechniętą –
Niechaj przez rok cały
Trwa to twoje święto

 1. Rozmowa na podstawie wiersza. Przykładowe pytania:
  – Czy już wiecie kto ma swoje święto?
  – O czym jest ten wierszyk?
  – Jakie prezenty dla mamy autor opisał w tym wierszyku?
 2. Zabawa ruchowa przy muzyce „Bukieciki Kwiatów dla mamy”
  Gdy dzieci usłyszą muzykę spacerują, zbierając rozsypane po całym pokoju kwiaty. Trzeba dobrze się rozglądać, ponieważ niektóre z nich ukryły się między książkami lub na parapecie.
 3. Zabawa muzyczno-ruchowa „Paluszek”
  Tu paluszek, tu paluszek,
  Kolorowy mam fartuszek.
  Tutaj rączka, a tu druga,
  A tu oczko do mnie mruga.
  Tu jest buźka, tu ząbeczki,
  Tu wpadają cukiereczki.
  Tu jest nóżka i tu nóżka,
  Chodź zatańczyć jak kaczuszka.
 4. Zabawa ruchowa – bawimy się w naśladowanie czynności charakterystycznych dla danego członka rodziny np.: mama zmywa naczynia, tata trzepie dywan, babcia robi na drutach, brat czyta książkę itp.
 5. Dom – zabawa techniczno-plastyczna. Z przygotowanych materiałów (przygotowujemy dowolny materiał plastyczny, można tworzyć domy na bazie pudeł kartonowych lub na dużych arkuszach papieru) tworzymy domy z wizytówką̨ (nazwiskiem rodziny).

 

Środa, 20.05. Zabawy ruchowe z rodzicami, czyli różne sposoby na nudę 🙂

Zabawa ruchowa „Kot i mysz„. Dziecko ma za zdanie upolować ukrytą przez rodzica myszkę, udając kota przez chodzenie na czworaka, miauczenie, prężenie się. Musi jednak uważać na psa (w tej roli osoba dorosła lub drugie dziecko), który może w każdej chwili wyskoczyć zza rogu. Kiedy na horyzoncie pojawia się pies, kot jak najszybciej wraca w bezpieczne miejsce, wyznaczone np. przez rozłożony na podłodze koc.

Naśladowanie kroków – zaprezentujcie wraz z dzieckiem różne, śmieszne sposoby chodzenia, np.: idę jak pani na szpileczkach, idę wielkimi krokami, idę skokami. Drogi Rodzicu,  zachęcaj dziecko do wymyślania i prezentowania różnych kroków.

Zabawa w naśladowanie – dziecko naśladuje przeróżne pory roku i inne zjawiska pogodowe. Gdy powiemy, że wieje silny wiatr, dziecko powinno poruszać rękami, niczym konary drzew lub dmuchać naśladując powiew wiatru. Gdy mówimy, że wiatr ucichł dzieci kładą się na podłogę.

Sznurek parzy, sznurek to ścieżka
Połóż na podłodze sznurek. Wymyślaj różne sposoby poruszania się z jego wykorzystaniem:

– chodzenie po sznurku przodem, tyłem, bokiem,

– przeskakiwanie przez sznurek przodem i tyłem,

– przeskakiwanie nad sznurkiem bokiem obunóż lub z nogi na nogę.

Zabawy z piłkami:

 • Trafianie piłką do pojemnika na pranie, do wiaderka po farbie itp. Rzucajcie prawą, lewą o obiema rękami. Można zliczać punkty.
 • Toczenie piłeczki pingpongowej oddechem. Dziecko poruszając się na czworaka dmucha w piłeczkę, popychając ją w wyznaczonym kierunku. Celem może być np. wprowadzenie i zatrzymanie (oddechem!) piłeczki na kartce papieru.
 • Rzucajcie z dzieckiem do siebie piłkę, jednocześnie podając na głos kolor. Piłkę trzeba załapać, chyba że rzucający wypowie wybrany wcześniej kolor, np. czerwony. Wtedy nie wolno złapać piłki!
 • Podawanie sobie piłki nogami – minifutbol. Dla bezpieczeństwa sprzętów domowych lepiej będzie, jeśli piłka nie będzie traciła kontaktu z podłożem.

 

Wtorek, 19.05. (Ćwiczenia na podstawie prezentacji – dziensmyka.edu.pl)

 1. Wprowadzenie do zajęć – oglądanie ilustracji domu wyświetlanego na projektorze.
 • Co to jest? (SLAJD 2)
  · Kto może mieszkać́ w domu?
  · W tym domu mieszka pewien przedszkolak – Ignacy, który opowie wam dzisiaj o swojej rodzinie. (SLAJD 3)
 1. Wysłuchanie wiersza przez dzieci z równoczesnym oglądaniem prezentacji multimedialnej.

Jestem Ignacy, a to moja rodzinka
O której teraz powiem Wam słów kilka. To jest mój tatuś́, tatuś́ ukochany, Teraz z tatusiem mamy poszukamy. To jest mamusia, mamusia kochana. Zawsze pogodna, zawsze roześmiana. To moja siostra, starsza o dwa lata, widzę̨ młodszego ode mnie brata. A czy gdzieś́ przypadkiem nie schowała się̨ babcia z dziadkiem?
Też ich poszukamy, bo to rodzice taty i mamy! Również̇ w domu, na naszej kanapie. Leży pies Burek, który jak śpi to chrapie
On również należy do naszej rodziny
Pilnuje domu kiedy my już̇ śpimy.
Z rodziną, miło spędzać́ czas.
Najważniejsza jest rodzina dla każdego z nas.

(SLAJD 4 – po naciśnięciu klawisza pokazują̨ się̨ po kolei postacie wymieniane w wierszu)

 1. Omówienie wiersza – przypomnienie nazw członków rodziny, występujących w wierszu.
 • Kto mieszka z Ignacym w jego domu?
 1. „Ma-ma” – sylabizowanie w czasie zabawy, rozwijanie słuchu fonetycznego dzieci. (SLAJD 5)
 2. „Moja rodzina” – podczas zadawania pytań́ przez rodzica wstają̨ dzieci, które mają:
 • Siostrę
 • Brata
 • Kota,
 • Psa,
 • Chomika,
 • Babcię,
 • Dziadka.
 1.  „Nasz domek” – umieszczanie na planszy z domem, mieszkańców domu, których poznaliśmy na zajęciach.
 2. ,,Kto będzie następny? – odgadywanie na slajdach, który członek rodziny powinien występować dalej.
 1. „Kto teraz” – utrwalenie nazw członków rodziny.

(SLAJD 7 – mama – tata) (SLAJD 8 – brat – siostra) (SLAJD 9 – babcia – dziadek) (SLAJD 10 – tata – syn)
(SLAJD 11 – mama – córka) (SLAJD 12 – babcia – wnuczka) (SLAJD 13 – dziadek – wnuczek)

Poniedziałek, 18.05.

Ja i moja rodzina – wprowadzenie do tematu zajęć

Dzieci oglądają przyniesione zdjęcia przez rodziców. Opowiadają̨, kto się̨ na nich znajduje oraz co każde zdjęcie przedstawia. Rodzic również może opowiedzieć́ dzieciom o członkach rodziny (maluchy często nie uświadamiają̨ sobie, że dorosłe osoby też mają swoich rodziców, dziadków). Następnie zdjęcia można wyeksponować́ na dużym arkuszu i wywiesić́ go w widocznym miejscu. Dzieci mogą̨ do nich wracać́ w każdej chwili, a będzie to okazja do spontanicznych rozmów o rodzinie.

Imiona w mojej rodzinie – zabawa z piłką

Pomoce: miękka piłka

Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic rzuca do dziecka piłkę̨ i wymawia nazwę wybranego członka rodziny. Jak dziecko złapie piłkę̨, podaje jego imię̨, po czym odrzuca piłkę̨ do rodzica. Może on również̇ wywoływać́ domowe zwierzęta.

Rodzinny spacer” – ćwiczenia gimnastyczne w formie opowieści ruchowej

Dzieci stoją̨, a rodzic snuje opowieść́ i wykonuje przypisane ruchy, a maluchy go naśladują̨. Ćwiczenia wykonują̨ w skarpetkach lub boso.

Rodzinny spacer (Natalia Łasocha)

Rodzina wybrała się̨ na długi spacer. Rodzice zdecydowali, że wszyscy pojadą rowerami (dzieci kładą̨ się̨ na plecach i unoszą̨ nogi). Droga prowadziła pod górę̨, więc na początku było bardzo ciężko (powoli poruszają̨ uniesionymi nogami, wykonując „rowerki”). Ale za górką̨ pojawił się̨ łagodny zjazd i rowery przyspieszyły (kręcą̨ coraz szybciej). Gdy dojechali na skraj lasu, zsiedli z rowerów i w dalszą drogę̨ wybrali się̨ pieszo. Dzieci biegły, zachwycone leśną ścieżką̨ (biegają̨ po obwodzie koła). Ale najmłodszy brat nagle się̨ rozpłakał (zatrzymują̨ się̨ i stają w rozkroku). Rodzeństwo zaczęło więc go rozśmieszać, robiąc zabawne „a kuku” (wykonują̨ skłony do przodu). Jakież̇ było zdziwienie, gdy w pewnym momencie na ścieżce pojawiły się przewrócone kłody drzew. Trzeba było przejść́ pod nimi (pełzają̨ po dywanie). A potem przeskoczyć́ przez niewielki strumyk (skaczą̨ obunóż do przodu). Ścieżka bardzo się̨ zwęziła (idą̨, stawiającstopę̨ za stopą). Mama powiedziała, że słychać dzięcioła. Wszyscy więc przystanęli i nasłuchiwali to z jednej, to z drugiej strony (stają w rozkroku i robią̨ skręty tułowia). W pewnym momencie las się̨ skończył. Pojawiła się̨ łąka. Trawy były już̇ naprawdę̨ wysokie, więc trzeba było podnosić́ wysoko nogi (spacerują̨ po kole, wysoko unosząc kolana). Na skraju łąki dzieci oznajmiły, że czas na odpoczynek. Wszyscy więc rozłożyli koc i usiedli (rodzic kładzie koc na środku, a dzieci siadają̨). Nagle wszyscy zaczęli się̨ wiercić́ (wstają̨). Ojej! Nogi obsiadły jakieś́ robaczki, łaskocząc wszystkich po kolei (potrząsają̨ raz jedną, raz drugą nogą). Zaraz potem na niebie pojawiły się̨ chmury i pierwsze krople spadły na ziemię. To był znak, że najwyższa pora wracać́ (wszyscy wchodzą̨ pod koc i poruszają̨ się̨ po pokoju). Rodzina, choć́ zmęczona, wróciła bardzo zadowolona (rozkładają̨ ponownie koc i leżą̨ na nim przez chwilę).

 
Piątek, 15.05.

Koncert zwierząt z łąki – losowy wybór zwierzęcia
-bzyczenie pszczółki – bzzzz – naśladowanie odgłosów przez tubę ze zwiniętych dłoni,
– fruwanie biedronki – naśladowanie odgłosu poprzez pocieranie woreczka foliowego,
– skoki żaby – uderzanie dłońmi o rozłożoną gazetę,
– fruwanie motyla – naśladowanie skrzydełek gazetą.

Zabawa dydaktyczna „Którego mieszkańca łąki brakuje?”:

Na dywanie leżą cztery obrazki przedstawiające zwierzęta żyjące na łące. Dziecko zamyka oczy, a rodzic odwraca jeden obrazek. Dziecko mówi, którego mieszkańca brakuje.

 Motyle – malowanie farbami z wykorzystaniem metody kalkomanii. Dzieci zginają̨ kolorową kartkę̨ formatu A4 na pół, równolegle do krótszego boku. Na jednej połowie rodzic szkicuje ołówkiem skrzydła motyla. Narysowany kontur dzieci wypełniają̨ plamami kolorowej farby. Następnie składają̨ kartkę̨ po linii zgięcia i mocno przyciskają̨. Namalowane wcześniej farbą skrzydła odbiją się̨ na drugiej połowie kartki, tworząc wielobarwnego motyla.

Odgadywanie odgłosów mieszkańców łąki – odsłuchanie nagrań (dziensmyka.edu.pl)

Zabawa paluszkowa

Pracowita pszczoła (Katarzyna Tomiak-Zaremba)

Zbierała pszczoła nektar cały dzień na łące –

(złączenie kciuków obu dłoni, poruszanie pozostałymi palcami)


rosną tam kwiaty duże i pachnące.

(otwarcie jednej dłoni i wyprostowanie palców)

Na pierwszym siedziała – słodki nektar zbierała.

(dotknięcie kciuka)

Na drugim siedziała – słodki nektar zbierała.

(dotknięcie wskazującego palca)

Na trzecim siedziała – słodki nektar zbierała.

(dotknięcie środkowego palca)

Na czwartym siedziała – słodki nektar zbierała.

(dotknięcie serdecznego palca)

Na piątym siedziała – słodki nektar zbierała.

(dotknięcie małego palca)

Potem, fryy!, do ula odleciała.

(złączenie kciuków obu dłoni, poruszanie pozostałymi palcami).

Karty pracy – dziensmyka.edu.pl

„Elfiki”, zapraszam do języczkowych zabaw  😛 p. Agnieszka
„Robimy pranie”
„Robimy pranie” –  rozmowa wprowadzając w temat zajęć. Pytamy dziecko:
 • Co jest potrzebne, by zrobić pranie?
 • Gdzie możemy wysuszyć wyprane ubrania?
 • Co powoduje, że wyprane rzeczy szybciej wysychają?
„Pranie” – ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe – do pobrania na fb (Źródło: „Przygody Języczka Wędrowniczka” A. Tońska-Mrowiec).
„Praczki” – zabawa ruchowa ze śpiewem.
Tu lewą mam rączkę, a tu prawą rączkę mam,
jak praczki pracują pokażę ja wam:
Tak piorą, tak piorą
przez cały wolny dzień. (2x)
Tu lewą mam rączkę, a tu prawą rączkę mam,
jak praczki pracują pokażę ja wam:
Wieszają, wieszają
przez cały wolny dzień. (2x)
Tu lewą mam rączkę, a tu prawą rączkę mam,
jak praczki pracują pokażę ja wam:
Prasują, prasują
przez cały wolny dzień. (2x)
Tu lewą mam rączkę, a tu prawą rączkę mam,
jak praczki pracują pokażę ja wam:
Składają, składają
przez cały wolny dzień. (2x)
Tu lewą mam rączkę, a tu prawą rączkę mam,
jak praczki pracują pokażę ja wam:
Tańcują, tańcują
przez cały wolny dzień. (2x)
Dziecko ruchem ilustruje treść piosenki:
 • zaciskają dłonie w pięść i pocierają ręką o rękę,
 • wieszają bieliznę – podnoszą ręce w górę,
 • prasują – dłoń zwijają w pięść i poruszają się w poziomie,
 • wykonują ruchy naśladujące składanie bielizny
 • tańczą

„Pranie” – kolorowanka (do pobrania na fb).
Czwartek 14.05.

Rozwiązanie zagadek:
Ma czerwone nogi, chociaż nie zmarzł wcale
Chce zielony przysmak w mokrej trawie znaleźć
Ale przysmak skacze, w stawie sobie pływa
Co to jest za pan i jak się nazywa?

Pływa w wodzie jak ryba
Oprócz tego jest znana
Że zasypia na zimę
I nie lubi bociana.

,,Zabawa w zielone”. W pokoju zgromadzone są różne zielone przedmioty, żeby dzieci mogły je swobodnie dotknąć podczas wyliczanki:
– Grasz w zielone?
– Gram!
– Masz zielone?
– Mam!
Zabawę powtarzamy kilka razy, dzieci starają się dotknąć za każdym razem coś innego.

Zabawa z elementem równowagi „Bociany na łące”. Dzieci brodzą po łące – po dywanie wysoko unosząc nogi zgięte w kolanach, na dźwięk klaśnięcia stają na jednej nodze z równoczesnym oparciem drugiej stopy na wysokości kolana.

Ćwiczenia buzi i języka „Żabie miny” (rozszerzenie warg w uśmiechu i ściąganie ich, ściąganie ust w prawo, w lewo, wysuwanie języka do przodu i cofanie go, w pozycji prostej unoszenie języka do góry, na dół, na prawo, na lewo, oblizywanie warg).

Gimnastyka dla smyka:

  

     

Karty pracy dziensmyka.edu.pl
 
Środa 13.05.

„Motyl – wprowadzenie do tematu zajęć za pomocą zagadki.

Lata nad łąką piękny jak kwiat,
swoim kolorem zachwyca,
i zapomina w mig cały świat,
że wcześniej była to gąsienica.

Wysłuchanie wiersza D. Gellner „Gąsienica – tajemnica”.

Idzie ścieżką gąsienica,
kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma…
Jedną robi nam „pa, pa, pa!”.
Do widzenia! Do widzenia!
Czary-mary – już mnie nie ma!
Nitką się owinę cała
i przez zimę będę spała!
Gdy ochłodzi się na dworze,
będę spała, jak w śpiworze.
Już się niby nic nie dzieje.
Kokon się na wietrze chwieje…
Gąsienica w środku śpi
i zamknęła wszystkie drzwi.
A na wiosnę – Patrzcie teraz!
Ktoś w kokonie drzwi otwiera!
Macha do nas skrzydełkami…
Kto to jest? Powiedzcie sami.

Co robiła zimą gąsienica?
W czym spała w czasie zimy?
Co stało się z gąsienicą, kiedy nastała wiosna?
W co zamieniła się gąsienica?
Pokaz zdjęć przedstawiających gąsienicę i motyle. Omówienie i porównanie ich wyglądu.

,,My jesteśmy owadami” – zabawa muzyczno-ruchowa (dziensmyka.edu.pl)

Karty pracy – dziensmyka. edu.pl

Wtorek 12.05.

Na łące –zagadki słowne. Rodzic czyta zagadki, a dzieci próbują je odgadnąć.

Na łące dzieci je zobaczą̨.
I choć́ nie maja
̨ sprężyn w nogach, to wysoką skaczą̨. (koniki polne)

̨ czerwone i latają̨,
na skrzydełkach czarne kropki maja
̨. (biedronki)

Zjada dużo liści, zwija się̨ w kokonie.
Zmienia się
̨ w motyla, nie ma śladu po niej. (gąsienica)

Osiem nóżek sprawnych ma, lepką sieć szybciutko tka. (pająk)

Z kwiatka na kwiatek przelatuje,
w ulu słodki miód produkuje.
(pszczoła)

Kropki biedronki – ćwiczenia w liczeniu

Rodzic prezentuje jeden zestaw obrazków z biedronkami. Pyta, czym się̨ różnią̨ biedronki. Następnie wszyscy przeliczają kropki na kolejnych biedronkach. Na koniec układają̨ obrazki w kolejności od najmniejszej liczby kropek do największej (lub odwrotnie) – dziensmyka.edu.pl

Śpiewające Brzdące – Żabie kroki

Pląsy na łące
(sł. Karolina Gawlik, muz. Andrzej Zagajewski)

Bocian: „kle”, żaba: „kum”, już̇ na łące słychać́ szum. Żaba: „kum”, bocian: „kle”, bociek z żabką tańczyć́ chce.

Już na łące słychać́ gwar, czas poszukać́ sobie par!

Bal na łące trwa od rana, żaba prosi już̇ bociana. Bociek nogi swe unosi
i do tańca żabkę prosi.

Mlecze na łące – praca przestrzenna 

Materiały: tekturowa wytłoczka na sześć́ jajek (nowa wy- tłoczka dla każdego dziecka); zielona farba plakatowa lub akrylowa; pędzle; żółty papier kolorowy; zielony brystol; nożyczki; klej

Wykonanie: Dziecko maluje tekturową wytłoczkę̨. Następnie rodzic z papieru kolorowego wycina większe i mniejsze koła, które dziecko nacina prostopadle wzdłuż̇ krawędzi. Potem przykleja małe kółka na większych tak, by ich środki się̨ pokrywały. Kiedy tektura wyschnie, z zielonego kartonu wycina kształt liści i przykleja je wzdłuż̇ wypustek symbolizujących łodygi, a na ich szczytach umieszcza żółte kwiaty.

(zdjęcie pracy znajduje się na Facebook’u przedszkolnym; źródło: blizejprzedszkola.pl)

 
Poniedziałek 11.05.

„Na majowej łące” – masażyk. Rodzic z tyłu wykonuje na plecach dziecka przed sobą masażyk zgodnie z opowieścią.

Na majowej łące (Edyta Kaczanowska)

Rankiem na majowej łące padał deszczyk.

(dzieci delikatnie stukają palcami obu dłoni po plecach)

Każde źdźbło trawy nabrało świeżości.

(drapią palcami obu dłoni)

Zaczęło świecić słońce.

(pocierają kolistym ruchem dłoni plecy)

Nad łąką pojawiły się motyle.

(łączą dłonie kciukami i poklepują plecy)

Mrówki wędrowały rzędem do mrowiska.

(dotykają palcem wskazującym pleców w kolejnych punktach – od dołu ku szyi)

Dżdżownica pełzała w podziemnym tunelu.

(łączą palce wskazujące obu dłoni i przesuwają je od szyi w dół pleców)

Konik polny skakał z kamienia na kamień.

(„skaczą” po plecach dwoma palcami (wskazującym i kciukiem))

Pszczoły zbierały nektar z kwiatów.

(poruszają palcami obu dłoni w różnych miejscach pleców, szyi i barków)
Bąk latał w kółko.
(kreślą kciukiem spirale)

Potem na łąkę przybyła krowa, by poskubać pysznej trawy.

(naprzemiennie dotykają pleców piąstkami).

Kolory i biel – zabawa z kolorami. Na stoliku znajdują się pojemniczki z farbą temperą w wybranych kolorach tęczy (żółty, czerwony, niebieski, zielony, fioletowy) i dodatkowo kolor czarny. W każdym pojemniczku jest pędzel. Każde dziecko otrzymuje biały karton techniczny i nakłada na niego trochę farby z kolejnych pojemniczków. Rodzic proponuje, by do każdego koloru dodać bieli. Pyta dzieci, jakie kolory powstaną.

W jakiej wodzie kwiat przetrwa najdłużej? – doświadczenie. Do kilku szklanek z wodą dzieci dodają pod okiem rodzica różne substancje: cukier, sól, miód, mąkę, pieprz, kwasek cytrynowy, aspirynę (do każdego pojemnika inny składnik). Następnie w każdym naczyniu zostaje umieszczony kwiatek (np. narcyz). Przez kilka kolejnych dni przedszkolaki obserwują, w jakiej wodzie kwiat przetrwa najdłużej, a w jakiej najkrócej.

Czy kwiaty zmienią kolory? – eksperyment. Dzieci, pod kierunkiem rodzica, barwią wodę w słoiczkach (lub przezroczystych kubeczkach), używając barwników spożywczych lub bibuły karbowanej w kilku intensywnych kolorach (np. czerwonym, niebieskim, żółtym, pomarańczowym, zielonym). W słoiczkach zostają umieszczone kwiaty cięte (najlepiej białe tulipany bądź białe narcyzy, mogą to być również goździki) oraz gałązki z kwiatami bzu białego. Następnego dnia dzieci obserwują płatki kwiatów, porównują je z kwiatem niezabarwionym i wysnuwają wnioski (kwiaty „piją” wodę / nawadniają się, transportując płyn poprzez łodygę do liści i płatków).

Karta pracy ,,Znajdź różnice”

Scenariusz zajęć otwartych w grupie przedszkolnej

Piątek 8.05.

„Kolory wokół nas” – wysłuchanie wiersza i rozmowa inspirowana jego treścią.

Rodzic czyta wiersz Agnieszki Borowieckiej „Kolory wokół nas”. Dzieci słuchają uważnie, a następnie próbują odpowiedzieć na pytania: Kto jest malarką? Jakimi kolorami malowała malarka? Kogo nie udało jej się pomalować? Dlaczego?

 

Kolory wokół nas

(Agnieszka Borowiecka)

Jakaż to malarka, jakimi farbkami

cały świat ozdabia pięknymi barwami?

Tu zielona trawka, a tam chmurka biała,

skąd takie kolory ta malarka brała?

Fioletowe fiołki, żółciutkie żonkile

i tyle odcieni, że nie zliczysz ile.

Biedronkę z kolei tak wymalowała,

aby na czerwonym czarne kropki miała.

Róże na różowo, a na złoto piasek,

sójka zaś na skrzydle ma niebieski pasek.

Tylko szara myszka tak się gdzieś schowała,

że malarka myszki nie pomalowała.

Wielobarwna muszla – zabawa manualna. Dzieci otrzymują plastelinę (im więcej kolorów i odcieni, tym lepszy będzie efekt). Maluchy odrywają po kawałku plasteliny we wszystkich kolorach i ugniatają oddzielnie każdy z nich, aby uzyskać miękką konsystencję. Następnie łączą wszystkie kawałki, tworząc wałek. Gdy kolory się zmieszają, dzieci zwijają z pomocą rodzica  wałki w rulony – powstaje wielobarwna skorupa ślimaka. Koniec wałka zostawiają niezwinięty i doczepiają do niego czułki ślimaka z drucików kreatywnych. Gotową pracę odkładają na bok (będzie potrzebna do kolejnego zadania).

Tęcza nad łąką – praca przestrzenna. Dzieci otrzymują papierowe talerzyki podzielone na pół linią narysowaną czarnym pisakiem. Na jednej połowie talerzyka z lewej strony rodzic wykonuje kropki w kolorach tęczy jako podpowiedź. Następie pracuje z dzieckiem. Na paletach przygotowane są farby w kolorach tęczy. Maluch maluje na jednej połowie talerzyka tęczę, odbijając koniec ołówka zakończony gumką w farbie. Przedszkolak stempluje, zaczynając od krawędzi talerzyka. Drugą połowę talerzyka pokrywa zieloną farbą za pomocą pędzla. Natomiast opuszkami palców zanurzonymi w żółtej farbie maluje kwiaty. Kiedy farba wyschnie, dzieci składają talerzyk na pół, wzdłuż czarnej linii. Tęcza powinna znaleźć się w pionowo ułożonej części talerzyka, a łąka – w poziomej. Aby obciążyć „łąkową” część, dzieci ustawiają na niej plastelinowego ślimaka wykonanego wcześniej.

œ

„Elfiki”, pobawmy się w koniki 🙂 p. Agnieszka
„Przejażdżka konna” – słuchanie opowiadania (do pobrania na fb) połączone z ćwiczeniami artykulacyjnymi i oddechowymi (Źródło: „Przygody Języczka – Podróżniczka” Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci od 1. roku życia).
„Konie” – kolorowanie obrazka (do pobrania na fb). Do zabawy potrzebne są kredki i kostka do gry. Najpierw losowanie: ten, kto wyrzuci więcej oczek, rozpoczyna grę i wybiera konia, którego będzie kolorować. Rzucajcie kostka na przemian i kolorujcie swoje konie według zasady:
 • Jedno oczko – ogon konia.
 • Dwa oczka – głowa konia.
 • Trzy oczka – brzuch konia.
 • Cztery oczka – nogi konia.
 • Pięć oczek – kopyta konia.
 • Sześć oczek – siodło.
Kolorując powtarzamy poprawnie i starannie wylosowane słowa, co najmniej trzy razy. Jeżeli zostanie wyrzucona kolejny raz ta sama liczba oczek, tracisz kolejkę. Za to parskamy jak koń, kląskamy językiem, naśladując odgłosy kopyt i rżymy jak koń: ichacha. Wygrywa ten, kto pierwszy pokoloruje obrazek.
„Koniki” – zabawa ruchowa ze śpiewem. Poruszamy się cwałem bocznym „noga goni nogę”. Co jakiś czas ruch zostaje wstrzymany, wykonujemy czynności z tekstu piosenki, tupiemy i skaczemy.
Treść piosenki:
Noga goni nogę
bujają koniki
stukają kopytka
w rytm muzyki x2
Jedna noga tupie: tup, tup, tup.
Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk.
Konik skacze sobie: hop, hop, hop.
Koniku w drogę! Wioooooooooooo!

Czwartek, 07.05.

Gimnastyka misia – ćwiczenia różnych partii ciała. Rodzic staje przed dziećmi z misiem w ręku. Pokazuje na swoim misiu ćwiczenia gimnastyczne, które uczestnicy zabawy powtarzają w rytmie dowolnej wesołej muzyki. Dzieci wykonują następujące ćwiczenia: skłony, obroty, przytupy, podskoki, skręty tułowia, wymachy rąk, przysiady.

Hop do góry – ćwiczenie z elementem rzutu. Dzieci trzymają w rękach swoje misie. Podrzucają je do góry, najpierw delikatnie, potem coraz wyżej i wyżej. Za każdym razem starają się go złapać i nie upuścić misia.

Posadź misia – zabawa dydaktyczna z elementami ru- chu. Dzieci przynoszą dla siebie jedno krzesełko i ustawiają je na dywanie. Przykładowe zadania dla dzieci: Posadź misia na krzesełku. Posadź misia pod krzesełkiem. Posadź misia obok krzesła. Posadź misia za krzesełkiem. Posadź misia nad krzesełkiem.

Misio na wycieczkę – zabawa z elementami czworakowania. Dzieci w pozycji klęku podpartego poruszają się po sali   z misiem na plecach. Przemieszczają się ostrożnie, żeby nie zgubić swojego pasażera.

Wdech – wydech – ćwiczenie oddechowe. Dziecko leży na plecach – miś siedzi na brzuchu dziecka. Wdech – miś się unosi, wydech – miś opada. Dziecko dmucha w futerko misia, aby ochłodzić go po ciężkich ćwiczeniach gimnastycznych.

Masujemy plecy misia – ćwiczenie relaksacyjne. Dzieci w siadzie skrzyżnym sadzają sobie misia na swoich kolanach i masują go po plecach w rytm dowolnej spokojnej muzyki. Dzieci mogą wykonywać ruchy zgodnie z treścią wierszyka recytowanego przez rodzica.

Masujemy plecy misia

Moje palce już rysują kreski,
koła
i kropeczki.
Wszystkie misie się radują i dziękują wam serdecznie.

Usypiamy misia – zabawa z elementami skrętu tułowia. Dzieci przytulają swoje misie i wykonując skręty tułowia w prawą i lewą stronę, naśladują kołysanie w rytm dowolnej muzyki relaksacyjnej.

Środa, 06.05.

,,Smok wawelski” – legenda Dmitroca

 Dawno temu do Krakowa

Straszny potwór przywędrował.

Mieszkał w jamie pod Wawelem

I szkód ludziom robił wiele.

Ryczał, aż się trzęsły domy,

I okropnie był łakomy,

Ciągle zjadał owce, krowy

I domagał się wciąż nowych.

Wielu zuchów przybywało

Ze złym smokiem walczyć śmiało,

Wszyscy bardzo się starali,

Ale go nie pokonali.

W końcu pewien szewczyk mały

Wpadł na pomysł doskonały,

Wypchał siarką brzuch barana

I pod jamę zaniósł z rana.

Smok barana zjadł ze smakiem,

Potem miał pragnienie takie,

Że nad Wisłę prędko zbiegł,

Pił tak długo, że aż pękł…

Smocze odgłosy. Zabawa dźwiękonaśladowcza (ćwiczenia aparatu mowy) – dzieci naśladują

odgłosy wydawane przez smoka:

 • ryczymy jak zły smok;
 • śmiejemy się jak smok zadowolony;
 • mlaskamy jak jedzący smok;
 • chłepczemy wodę – jak robiłby to smok;
 • ziejemy ogniem.

Jak smoki… Zabawa ruchowa – rodzic wydaje polecenia, w jaki sposób dzieci mają się

poruszać:

 • jak smoki gumowe;
 • jak smoki na sprężynkach;
 • jak smoki ciężkie;
 • ak smoki zmęczone;
 • jak smoki wesołe;
 • jak smoki skrzydlate;
 • jak smoki zmarznięte… itd.

„Smok ziejący ogniem”- praca przestrzenna

Boberkowy World : Polsko, kocham Cię - tygodniowy plan zajęć dla 3 ...

źródło: Boberkowy World
 
 
Wtorek, 05.05.

„Chełmno – moje miasto” oglądanie zdjęć przedstawiających zabytki rodzinnego miasta.

Chełmno - Stare Miasto, Chełmno - Zabytek.pl       Chełmno - Miasto Zabytków i Zakochanych » Cieplik podróżuje

żródła: wikipedia.pl; cieplikpodrozuje.pl

„Domy i domki” zabawa dydaktyczna, stosowanie określeń wysoki i niski – budowanie domów z klocków, określanie ich wysokości.

Układanki lewopółkulowe

Jest to grupa ćwiczeń lub zabaw, która koncentruje się na stymulacji lewej półkuli mózgu, która analizuje, przetwarza, porządkuje sekwencje, wykrywa relacje. Te funkcje są bardzo ważne dla rozwoju mowy, czytania i pisania

Zabawy z klockami LEGO są idealne do takich ćwiczeń. Na początek proponuję sekwencje kolorów. Możemy ułożyć sami klocki w taki szereg i poprosić dziecko o odtworzenie lub użyć kart. Poniżej mamy przykładowe na poziomie dwulatka. Można również je wydrukować i dać dziecku jako instrukcję. A jeżeli nie posiadamy drukarki to można je narysować – same kwadraty w kolorowych ciągach.

 

Labirynt

Z klocków LEGO można zrobić także labirynt dla kulek. Można zbudować różne utrudnienia, a nawet tunele.

Źródło: https://www.nebule.pl/kreatywne-zabawy-z-klockami-lego/?fbclid=IwAR2SoTov3TbMJvCKmcB4dG_QpfLPbpQGBp7hYqJQWT8h8vg0QgF3ex945OI
Poniedziałek, 04.05.

Witam Was Elfiki 🙂 w tym tygodniu będziemy poznawać wiele ciekawych legend. Zapraszam do obejrzenia pierwszej ,,O Lechu, Czechu i Rusie” 🙂

„O Lechu, Czechu i Rusie” słuchanie bajki o powstaniu naszego kraju.

https://pl.pinterest.com/pin/532128512203451665/

 „Płynie Wisła, płynie” (E. Wasilewski, K. Hofman) osłuchanie z piosenką, rytmiczne powtarzanie tekstu piosenki.

Wiślany tor – zabawa ruchowa – wstęgę rozkładamy na dywanie w dowolny kształt przypominający rzekę, a dzieci przechodzą po niej do określonego miejsca w wyznaczony przez rodzica sposób (na piętach, palcach, zewnętrznych częściach stopy).

Praca plastyczno-manualna. Na kartce z bloku technicznego o formacie A3 pomalowanej na biało-czerwono (na kształt polskiej flagi) dzieci układają, a następnie przyklejają mapę konturową Polski. Następnie z bibuły robią małe kuleczki i wyklejają kontury rzeki Wisły. Mapę kolorują i dekorują według własnego pomysłu.

Mapa konturowa potrzebna do pracy plastyczno-manualnej znajduje się na Facebooku przedszkolnym.

 
Zapraszam „Elfiki” do zabaw z Puchatkiem 🙂 p. Agnieszka
„Śniadanie Puchatka” – słuchanie opowiadania (do pobrania na fb), wykonywanie podczas czytania ćwiczeń dźwiękonaśladowczych (Źródło: „Gimnastyka buzi na wesoło” I. Rutkowska-Błachowiak).
„Dzbanek miodu” – ćwiczenia oddechowe.
Proponuję narysować dzbanek, przygotować dziecku kawałek żółtej lub pomarańczowej kartki. Zadaniem dziecka jest podrzeć kartkę na małe kawałki, które kładzie na dłoni, zdmuchuje je na dzbanek, następnie przykleja (wypełnia dzbanek miodem).
„Niedźwiadek” – zabawa ruchowa ze śpiewem (na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”)
Jedna łapka, druga łapka,
(pokazujemy najpierw jedną, potem drugą rękę)
ja jestem niedźwiadek.
(pokazujemy rękami na siebie)
Jedna nóżka, druga nóżka,
(wysuwając pokazujemy jedną, a potem drugą nogę)
a to jest mój zadek.
(odwracamy się i kręcimy pupą)
Lubię miodek, kocham miodek
(pokazujemy gest głaskania po brzuchu)
i podkradam pszczółkom.
(pokazujemy gest zgarniający obydwoma rękami do siebie i machania skrzydełkami)
Jedną łapką, drugą łapką,
(pokazujemy najpierw jedną, potem drugą rękę)
a czasami rurką.
(obie dłonie zwijamy i przykładamy do ust)
„Puchatek” – kolorowanie obrazka (do pobrania na fb).

Czwartek, 30.04.

 „Wars i Sawa”  – opowiadanie na podstawie legendy W. Chotomskiej

Rodzic:  Chciałabym opowiedzieć wam legendę  o pewnym mieście. Zanim jednak zdradzę wam jego nazwę proszę abyście bardzo uważnie posłuchali, bo to pomoże wam w odgadnięciu nazwy tego miasta.

Dawno temu, nad Wisłą żył młody rybak o imieniu Wars. Pewnego dnia gdy szedł nad rzekę by zarzucić sieci usłyszał piosenkę:
Siedem Fal mnie strzeże i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi.

Piosenkę śpiewała dziewczyna, która głos miała tak piękny i dźwięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili. Zawołał – Niczego się nie boję! – Wskoczył do swej łodzi i popłynął.
Jednak ledwie odbił od brzegu rozpętała się straszliwa burza.
– Roztrzaskamy ci wiosła! – syczały błyskawice.
– Porwę twoje sieci na strzępy ! – ryczał wicher.
– Zatopimy łódź! – groziły fale.
Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na samym środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać: półrybę – półdziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz i powiedziała: – Mam na imię Sawa. Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta. A potem było jak w bajce żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa a zgoda syreny na małżeństwo z człowiekiem sprawiła, że rybi ogon zamienił się w nogi.
Legenda ta głosi, że byli tam kiedyś dzielny Wars i piękna Sawa, a na ich pamiątkę i od ich imion powstała nazwa miasta…
Dzieci: Warszawa.

Odpowiedzi dzieci na pytania dotyczące opowiadania:
R: Kto z was powie nam kogo Wars ujrzał wśród wzburzonych fal?
Jak miała na imię syrena, którą ujrzał Wars?
Jakie przedmioty dostał Wars od Sawy?
Jak nazywa się miasto, które znajduje się w miejscu, gdzie spotkali się Wars i Sawa?

Zabawa ruchowa przy piosence: ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”

”Symbole narodowe”- oglądanie filmiku edukacyjnego – utrwalenie wiadomości na temat symboli narodowych.

 Rozwiązanie zagadek:
– Pytanie nietrudne – każdy to przyzna , jak się nazywa nasza Ojczyzna ? ( Polska )
-Biel na niej jest i czerwień , powiewa pięknie ,gdy wiatr się zerwie ( flaga )
-W górach mieszka wielki ptak. To jest naszej Polski znak
Zobaczysz go kiedyś może , to jest przecież biały…(orzeł )

Zabawa ruchowo-słuchowa ,, Baczność – hymn Polski ”

Dzieci poruszają się do muzyki ( nagrań melodii z różnych regionów Polski np. melodia góralska, Lasowiak i inne). W momencie , gdy dzieci usłyszą hymn państwowy mają za zadanie przybrać właściwą postawę –stanąć nieruchomo na ,,baczność ”a gdy słyszą inną muzykę – tańczą swobodnie .

Praca plastyczna ,,Flaga Polski ”

Na stoliku leżą pocięte paski kolorowego papieru . Zadaniem dzieci jest odnalezienie właściwych barw, umieszczenie ich i przyklejenie na szablonie flagi.

Flaga Polski do druku

Środa, 29.04.

DOMOWA CIASTOLINA PLAY DOH

– BROKATOWA DOMOWA CIASTOLINA Z MĄKI ZIEMNIACZANEJ I GALARETKI

SKŁADNIKI:

 • 1 opakowanie galaretki spożywczej np. brzoskwiniowa
 • 1 szklanka mąki pszennej lub ziemniaczanej
 • 1 łyżka soli
 • 1 łyżka oleju
 • brokat
 • barwnik spożywczy
 • 1/3 szklanki wrzątku

CIASTOLINA PRZEPIS

Proszek – galaretkę mieszamy z mąką i solą. Zalewamy wrzątkiem. Podczas mieszania dodajemy łyżkę oleju, kilka kropel barwnika /w zależności jaki efekt chcemy uzyskać/ i brokat. Początkowo możemy mieszać łyżką, potem ręką. Łączenie składników trwa dłuższą chwilę. Ewentualnie można podsypać jeszcze mąką i dodać kilka kropel oleju. Konsystencja powinna być identyczna do oryginalnego play doh.

domowa ciastolina play doh

Zabawy dla dzieci w odgadywanie i rozpoznawanie po dotyku

Dwa koszyczki, ulubione zabawki zebrane w całym domu i prosta zabawa w odgadywanie gotowa. To świetna propozycja na zabawę dla jednego dziecka jak i rodzeństwa.

Przepis na jadalne farby

Instrukcja krok po kroku

 • Przygotuj kilka miseczek. Najlepiej szerokich, aby dzieci mogły malować nie tylko pędzelkiem, ale i rączkami.
 • Do każdej miseczki włóż 2-3 łyżki jogurtu naturalnego.
 • Ostrożnie dodaj odrobinę barwnika i wymieszaj. Jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny kolor, dodaj więcej barwnika i ponownie wymieszaj.
 • Przygotuj papier i pędzelki.

jak zrobić jadalne farby, miseczki z różnymi kolorami

Wtorek, 28.04.

Rozwiązywanie zagadki o wodzie
Treść – „Służy do mycia , służy do picia
Bez niej na ziemi nie byłoby życia”

„Kran”  – zabawa logopedyczna

(M. Terlikowska)

Myła ręce jakaś gapa,

kap, kap, kap.

Poszła,

a kran dalej kapał,

kap, kap, kap.

Wczoraj kapał i dziś kapie:

kap, kap, kap!

To przez gapę kran ma katar,

kap, kap, kap.

Taki katar to jest strata!

kap, kap, kap.

Bo te krople to są grosze,

kap, kap, kap.

Grosz za groszem z wodą poszedł,

kap, kap, kap.

A więc my powiemy gapie:

„Dokręć kran!”

O już nie kapie!

 

Badamy wodę
– obserwacja wody / określanie koloru, wyglądu, stanu skupienia /
– wąchanie wody / określanie zapachu /
– próbowanie wody / określanie smaku /

„Czy to też woda ?”
– oglądanie kostek lodu / określanie temperatury, wyglądu, zmian
zachodzących  pod wpływem ciepła
– obserwacja pary wodnej i jej skraplania /opisywanie wyglądu/
ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA RODZIC SAM TRZYMA LUSTERKO NAD PARUJĄCĄ WODĄ

Od czego zależy czy woda jest cieczą, parą, czy lodem ? – wyciąganie wniosków z doświadczeń .

Słuchanie odgłosów wody (dzieci siedzą z zamkniętymi oczami ,rodzic przelewa wodę do szklanki)- dzieci mówią ,że słyszą wodę.

Jakie odgłosy wydaje woda? ( ćw. ortofoniczne)
– woda pluska –plum, plum …( dzieci powtarzają )
– woda chlapie – chlap, chlap…
– woda szumi – szszszszsz…
– woda pada- kap, kap…
– woda bulgoce- bul, bul..

„Schowaj się przed deszczem”  – zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi.
Słońce świeci – marsz przy muzyce. Na przerwę w muzyce, oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” /siad skrzyżny, rączki splecione nad głową.
Siedząc obserwują deszcz: siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów deszczu za oknem:
Kap, kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk, puk ,puk – dłonie w piąstkę , stukanie kostkami palców o podłogę
Szu, szu ,szu  – pocieranie dłonią o dłoń
Chlup, chlup, chlup – klaskanie dłońmi nad głową / jak najwyżej.

Ruch twórczy – obrazowanie czynności przy których wykonywaniu  potrzebna jest woda / np. myjemy ręce, zęby, pierzemy, pijemy wodę, pływamy, podlewamy kwiaty. Zaznaczamy przy tym, jak ważne jest niemarnowanie wody, czyli oszczędzanie, zwrócenie uwagi na sposoby ratowania wody: zakręcanie kranów, pilnowanie, by woda nie leciała z nich niepotrzebnie, płukanie zębów wodą z kubeczka, nie wrzucanie śmieci do jeziora itp.

Wesołe zabawy z wodą , czyli puszczanie baniek mydlanych / ćwiczenie oddechowe.

http://www.edukacja.edux.pl/p-11198-oszczedzamy-wode-scenariusz-dla-latkow.php
Poniedziałek, 27.04.

Witam Elfiki oraz Ich Rodziców po krótkiej przerwie 🙂 na dziś proponuję zabawy, które pokażą nam, jak trzeba dbać o przyrodę 🙂 🙂 🙂

– Rozmowa o ochronie naszej planety – Ziemi

Pomyślmy już teraz o naszej planecie ( Ziemi)
zanim się stanie jednym wielkim śmieciem.
Byłby to wtedy problem nie lada,
zatem już teraz pomyślmy o odpadach.
Bo śmieci i odpady nie są jednakowe,
są szklane, papierowe także plastikowe.
Więc posłuchajcie dobrej rady i segregujcie odpady.
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucajcie jak leci.

Osobno plastik, osobno szkło,
osobno puszki – przyrodę chroń !

Mieszkamy na planecie, która nazywa się Ziemia. Aby żyć musimy jeść i pić. Jedzenie
kupujemy w sklepach. Jest ono pięknie zapakowane (np. jogurty, serki, herbaty). Picie
kupujemy w butelkach i kartonikach. Rodzice kupują gazety, kremy, szampony itp.
Gdy zjemy, wypijemy, przeczytamy gazety – to co robimy z opakowaniami ?

– „Kolorowe pojemniki” – segregacja śmieci.
Rodzic ustawia w rogach dywanu pojemniki (opcjonalnie obrazki pojemników) w różnych kolorach: żółty na plastik, niebieski na papier, zielony na szkło, czarny na odpady organiczne. Dzieci wspólnie z rodzicami przy piosence „Duszki leśne” sprzątają śmieci i segregują je do właściwych koszy. Rodzice sprawdzają poprawność wykonania zadania.

,,Duszki leśne” – piosenka

Praca plastyczna ,,Wiemy jak segregować śmieci”. Dziecko maluje kontener na wybrany przez siebie kolor: żółty, niebieski, zielony lub czarny. Następnie z różnorodnych gazet wycina przedmioty, które powinno się wyrzucić do wybranego przez siebie pojemnika i przykleja je obok niego.

Społeczność - BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

https://blizejprzedszkola.pl/wydarzenie-12644,czysto-ladnie-i-bez-smieci

Karty pracy: pokolorowanie najmniejszego i największego śmietnika, rysowanie po śladzie, przeliczanie elementów – dziensmyka.edu.pl

Piątek, 24.04.

ZABAWY GAZETAMI

Wciągamy i ćwiczymy oddech – gazetę targamy na małe kawałki. Będzie nam potrzebna słomka do picia. Przez słomkę wciągamy powietrze przy skrawku papieru i przenosimy w drugie miejsce. Możemy użyć w tym celu 2 pudełeczka i przenosimy papierowe kawałki z jednego do drugiego. Zabawa nr 2 – kładziemy skrawek gazety na talerzyku lub na dłoni i siłą wydechu przez słomkę wprowadzamy go w ruch. Są to świetne ćwiczenia usprawniające rozwój mowy.

Rzucanie – dziecko robi z papieru kule, wrzuca je do pudełka – Brawa za trafienie!

– Dzieci stoją w rozkroku, nogi wyprostowane, trzymają oburącz gazetę – wykonują skłony;
– Kładą gazetę na głowie, maszerują po kole we wspięciu na palcach;
– Dzieci wkładają gazetę między kolana i wykonują podskoki w miejscu;
– Siad klęczny, przed kolanami gazeta – kładą dłonie na gazecie, odsuwają ją jak najdalej i przysuwają do siebie (naśladują zasuwanie i odsuwanie szuflady);
– „Karuzela” – siadają na gazecie, kręcą się w kółko odpychając się rękami i stopami;
– Dzieci leżą na brzuchu – unoszą gazetę trzymaną oburącz za końce, dmuchają w gazetę tak, by wprawić ją w ruch;
– Stają w rozkroku, nogi wyprostowane, wykonują skłon w przód, przesuwają gazetę pomiędzy stopami naśladując mycie podłogi;
– Dzieci zgniatają gazetę w kulkę, podrzucają ją i próbują złapać;
– Siadają na dywanie, kładą kulkę na dłoni i próbują zdmuchnąć;
– Kładą się na plecach, nogi ugięte, przekładają kulkę pod plecami, nad brzuchem;
– „Bitwa na śnieżki”- dzieci oraz rodzice wstają i rzucają w siebie kulkami;

– „Góra” – dzieci stoją w lekkim rozkroku, trzymają oburącz kulkę , podnoszą jak najwyżej wyprostowane ręce, wciągają brzuch i spokojnie oddychają.

http://www.edukacja.edux.pl/p-19522-zabawy-z-gazetami-scenariusz-cwiczen.php

,,Wiosna dookoła” zabawa plastyczna (zdj. Facebook przedszkolny)

A ja proponuję kilka zabaw logopedycznych  😛 p. Agnieszka

„Domek na koguciej nóżce” – ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe i dźwiękonaśladowcze (Źródło: „Gimnastyka buzi na wesoło” I. Rutkowska-Błachowiak).
Słuchanie opowiadania. Wykonanie przez dziecko ćwiczeń zademonstrowanych przez rodzica.
Na koguciej nóżce stoi chatka mała,
drzwiczki ma z piernika (oblizujemy wargi),
gwoździe są z migdała (oblizujemy wargi),
landrynkowe okna (oblizujemy wargi),
komin z marcepana (oblizujemy wargi).
W progu siedzi sowa: chu, chu (naśladujemy sowę)
gada dziwne słowa: au, eu, ou (powtarzamy).
Kot przed progiem staje
i zapala faję (otwieramy i łączymy usta naśladując „pykanie”)
Jak oni się śmieją?” – Ćwiczenie oddechowe na rozruszanie przepony.
Wprowadzenie: Przygotowanie pacynek na palec (do pobrania na fb).
Odwiedziły nas dzisiaj różne postaci bajkowe. Kto to jest? Nazywamy poszczególne postaci. A teraz druga zagadka. Spróbujmy odgadnąć jak oni się śmieją. Zakładamy na palec pacynkę np. Dziewczynki i naśladujemy jej głos: wysoki, głośny (Źródło: „Zabawy rozwijające mowę twojego dziecka” A. Franek, M. Riegel).
– Pani – ha, ha, ha (wysoki),
– Chłopiec – ha, ha, ha (wesoły, hałaśliwy),
– Dziewczynka – hi, hi, hi (piskliwy),
– Baba Jaga – he, he, he (złośliwy),
– Dziadek – ho, ho, ho (niski, głośny)
„Stań na jednej nodze” – zabawa ruchowa.
Na dźwięk instrumentu dziecko biega, gdy instrument cichnie próbuje stanąć na jednej nodze i chwile utrzymać pozycję.
„Domek na koguciej nóżce” – kolorowanie obrazka.
Czwartek, 23.04.

Zabawy Montessori

ZABAWY ZIARNAMI

Lejek – kartkę papieru zwińcie wzdłuż i zróbcie z niej rulonik jak lejek. Wsypujcie ziarenka do butelki/puszki.

Wyklejanka – mniejsze ziarenka / kawa, przyprawy/ można z powodzeniem wyklejać na kartonie/kartce i stworzyć niepowtarzalny obrazek.

Tor przeszkód – z dużej fasoli budujemy slalom/tor lub linie, przez które przeskakujemy.

Grzechotka – nasypcie swoje ziarna do puszki/pudełka, starsze dzieci zrobią same, młodsze będą potrzebowały nieco pomocy.

Segregacja – doskonale wpływa na wzrok i ćwiczenie małych paluszków – do 1 pudełeczka wsypujemy 3 rodzaje ziaren i zachęcamy dziecko, aby oddzieliło mieszankę do 3 pustych pudełek – minimum 3 rodzaje ziarenek lub 3 rodzaje makaronów.

ZABAWY Z MĄKĄ

Malowanie – Na dużą tackę / najlepiej ciemną/ lub duży talerz wsypujemy grubszą warstwę mąki. Dziecko paluszkiem rysuje kształty. Można użyć także mączki ziemniaczanej, która przy ugniataniu wydaje dźwięk jak chodzenie po lekko zamrożonym śniegu.

Masa solna – 1/2 szkl. wody, 1 szkl. mąki, 1 szkl. soli, zabawę dzieci będą już miały na etapie tworzenia masy – pozwólmy im na ugniatanie składników w dużej plastikowej misce.

Gniotek – Należy wsypać mąkę do balonu. Można dorysować mazakiem oczka, nosek, buzie i włosy. Gniotek gotowy 🙂

(źródło: www.wkawiance.pl/zabawy-montessori-edukacyjne/ )

Środa, 22.04.

Propozycje aktywności dla Brzdąców z okazji Dnia Ziemi

Prezentacja ,,Dzień Ziemi” – omówienie problemów z jakimi boryka się nasza planeta, przyczyn takich zjawisk, dawanie wskazówek, co robić, by zostać przyjacielem ziemi, jak trzeba sortować śmieci, zadania przyjaciela ziemi (dziensmyka.edu.pl)

Bajka edukacyjna – proekologiczna – nauka segregowania śmieci do odpowiedniego koloru kontenerów

,,Pokaż jak dbasz o planetę” – zachęcamy dzieci do przesyłania zdjęć ukazujących sposoby dbania o Ziemię, może to być segregowanie śmieci, oszczędzanie wody przy myciu ząbków i wiele wiele innych pomysłów, liczymy na Waszą kreatywność 🙂

,,Obracający się na wietrze dwukolorowy wiatraczek” – zabawa techniczna. Instrukcja:

 1. Obie kartki zaginamy po przekątnych.
 2. Odmierzamy 2cm od środka na każdym zagięciu, pozostałą część przekątnych nacinamy.
 3. Przekłuwamy pinezkami rogi w obu kartkach (jak na zdjęciu) oraz środek.
 4. Wszystkie narożniki z dziurkami łączymy pinezką (lub gwoździkiem – wiatrak lepiej się kręci), przekładamy przez środek i mocujemy na patyku.

,,Świat w naszych rękach” ZoZi – wysłuchanie piosenki, śpiewanie, rozmowa na temat tekstu. https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

,,Ekologiczna zabawka” wykonanie wraz z rodzicem zabawki z surowców wtórnych. Oto przykładowe zabawki tego typu w celu inspiracji.

          Jak zrobić samolot DIY z butelki. Instrukcja krok po kroku.      Foto 9 - RODZINNY KONKURS EKOLOGICZNY ,,COŚ Z NICZEGO- CZYLI ...  Ręcznie robione zabawki - porady Tipy.pl

Białystok: Zaproszenie na galę konkursu "Drugie życie odpadów ...   II Miejski Konkurs pt. „Eko zabawka” | Żłobek i Przedszkole Poziomka

źródło: przedszkolowo.pl, mamaspace.pl, tipy.interia.pl. youtube: drugie życie odpadów, poziomkabialystok.pl

,,Ścieżki sensoryczne” proponujemy obejrzenie filmiku, na którym zaprezentowana została ścieżka sensoryczna zrobiona z materiałów wtórnych. Zachęcamy do stworzenia własnej drogi sensorycznej z dostępnych materiałów 🙂

https://www.facebook.com/watch/?v=2275088826130049

,,Sadzimy rośliny” – Kochani jednym ze sposobów dbania o środowisko jest sadzenie roślin. Zachęcamy do zasadzenia wszelkich roślin i to w nietypowych doniczkach, np. w odpowiednio uciętej plastikowej butelce 🙂

        Plastikowe butelki w ogrodzie. 24 pomysły jak wykorzystać butelki ...         Doniczki z plastikowych butelek - Mieszkanie jak nowe

źródło: ladnydom.pl, mieszkaniejaknowe.pl

,,Ziemskie ciasteczka” przepis na ciasteczka w kolorach ziemi. Zachęcamy do wspólnego kucharzenia.

Składniki:

– 1 kostka masła

– 3 szklanki mąki

– pół szklanki cukru

– 1 cukier waniliowy

– 2 łyżeczki proszku do pieczenia

– 2 jajka

Wszystkie składniki zagniatamy w misce.

Te składniki wykorzystane są do wykonania jednego koloru ciasta. Na drugi kolor zagniatamy drugie ciasto:) W trakcie zagniatania dodajemy barwnik spożywczy – do jednego ciasta niebieski, a do drugiego zielony.

Po zagnieceniu dwóch ciast zawijamy je w folię i wkładamy na około 40 min. do lodówki.

Po tym czasie zapraszamy dzieci do wykonania ciasteczek. Każdy robi kulkę z niebieskiego ciasta, a potem dokłada do niego kawałek zielonego i znów robi kulę:) Potem spłaszczamy je na dłoni i ciastko gotowe! Ciasteczka pieczemy około 10-12 minut w piekarniku nagrzanym do 160 stopni.

                 

kolorowy.swiatdzieci.blogspot.pl

Karty pracy – segregowanie śmieci, projektowanie własnej torby ekologicznej, labirynt, przeliczanie, kolorowanka (dziensmyka.edu.pl)

 
Wtorek, 21.04.

„Kotek tyłem obrócony”

(rysowane wiersze)

 Małe kółko,

duże kółeczko,

jedno ucho, drugie ucho

trzy wąsiki z lewej strony

trzy wąsiki z prawej strony

ogonek zakręcony

i jest kotek tyłem odwrócony.

kotek rysowane wierszyki

Praca plastyczna ,,Moja rodzina z figur”

rodzina prosta praca plastyczna

źródła: ekodziecko.pl

Rodzic pomaga dziecku w wycięciu potrzebnych figur: trójkątów, prostokątów, kół. Zadaniem dziecka jest przyklejenie ich odpowiednio na kartce, dorysowanie nóg, rąk, oczu, uśmiechu i włosów. Praca gotowa 🙂

Wypełnianie figur i transfer piasku 

Zabawa motoryczna i edukacyjna. Z plików do pobrania należy wybrać i wydrukować ciekawe i odpowiednie wzory. Zadaniem dziecka jest zamiatanie rozsypanego na kartce piasku za pomocą pędzla. Dla ułatwienia zadania młodszym dzieciom wyznaczone pole transferu możemy posmarować klejem. Wtedy łatwiej będzie przenieść piasek w jedno miejsce.

 

Piosenka DobreNutki ,,Figury”

https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM

Dodatkowe karty pracy: rysowanie po śladach figur geometrycznych (dziensmyka.edu.pl)

 
Poniedziałek, 20.04.

Witajcie Elfiki 🙂 zapraszam wszystkie gotowe dzieci do zabaw matematycznych. Dziś wyruszamy do Krainy Figur 🙂 Życzę powodzenia i dobrego dnia 🙂 🙂 🙂

Zabawa matematyczna „Co to za kształt?”

W przedmiotach codziennego użytku dzieci odnajdują figury geometryczne, nazywają je i odkładają na odpowiednią, wyciętą figurę.

Zabawa matematyczna „Zakupy z figurowego  sklepu”

Dziecko otrzymuje tackę z produktami spożywczymi pokrojonymi w kształty figur geometrycznych. Jego zadaniem jest określenie, w którym sklepie zostały kupione: koło, trójkąt lub kwadrat. Następnie, wykonują kanapki. Po wykonaniu kanapek następuje ich degustacja.

Figury geometryczne i bryły z kulek i wykałaczek                              

Wspólnie z dzieckiem wybieramy szablon. Świetnym pomysłem jest również narysowanie odręcznie na kartce swoich własnych szablonów do układania. Dziecko stara się policzyć ile potrzebnych jest kulek oraz ile i jakiej długości patyczków. Układamy schematy według wzorów. Dziecko oprócz zabawy, odwzorowywania oraz trenowania analizy i syntezy wzrokowej, rozwija również małą motorykę. Po chwili zabawy z szablonami maluchy zaczynają tworzyć swoje własne kompozycje przestrzenne i architektoniczne. Domki, rzeźby czy statki kosmiczne…

Zabawy z nakrętkami

Rodzic wraz z dzieckiem z grubej wstążki, bądź taśmy tworzy figury geometryczne: prostokąt, trójkąt, kwadrat, koło. Zadaniem dziecka jest ułożenie na każdym boku figury różnorodnych nakrętek.

kreatywnie w przedszkolu

 
<3 <3 <3
Piątek, 17.04.

Ćwiczenia wspomagające sprawność fizyczną dziecka oraz rozwijające współpracę ręki i oka

Chodzenie po śladach:

– należy rozciągnąć na podłodze skakankę bądź sznurek i poprosić dziecko, by obok dreptało. Można zabawę poszerzyć o konieczność zatrzymania się w pewnym miejscu, po to by ukucnąć. Trzeba ułożyć przy śladzie (ułożonym wcześniej ze skakanki) drobny przedmiot (np. piłeczkę, małą figurkę, kulkę z papieru). Podajemy dziecku rękę, drepczemy wzdłuż linii, przy przedmiocie zatrzymujemy się i kucamy. Kiedy dziecko dociera do przeszkody, można przypomnieć: Piłka, kucnij.

Tor przeszkód:

Maluch jest na starcie. Następnie idzie wzdłuż skakanki. Wchodzi pod stolik, idzie na czworakach. Kolejno prostuje się i biegnie do krzesła. Na krześle znajduje się piłeczka, dziecko bierze ją i wrzuca do kosza lub miski. Podchodzi do ręcznika, próbuje go przeskoczyć i wraca tą samą trasą (rysunek przesłany na dziensmyka.edu.pl).

,,Wesołe pieski”, ,,Wesołe kotki”

Rodzic zachęca: Będziesz pieskiem. Pokaż jak chodzi piesek… Dorosły także może naśladować, to zmotywuje dzieci. Są dwa pieski. Pieski biegają, szczekają, wchodzą do budy (pod stół), udają, że jedzą z miski, podnoszą przednie łapki. Jest to bardzo dobra gimnastyka. Druga wersja ,,Wesołe kotki”: kotki biegają, gonią myszy, udają, ze piją mleczko z miski, unoszą koci grzbiet, wdrapują się na drzewa.

,,Bocian na łące”

Naśladujemy bociana na łące, stajemy na jednej nodze. Wysoko podnosimy kolana, brodząc po wodzie. Machamy skrzydłami i naśladujemy klekotanie. Inne pomysły:

– wróbelek trzepie skrzydłami, podskakuje na dwóch nóżkach;

– kogut chodzi dostojnie, macha skrzydłami od niechcenia, napina się i woła: Kukuryku!

– kura gdacze, co chwilę dziobie ziarenka,

– wrona macha skrzydłami i kracze.

,,Stonoga” wiosenna zabawa plastyczna (zdj. na Facebooku przedszkolnym)

 
<3 <3 <3
 
„Elfiki” dzisiaj dowiecie się, dokąd wybrał się Maciek. Zapraszam do zabawy 🙂 p. Agnieszka
„Dwie rączki” – zabawa paluszkowa.
Dwie rączki się spotkały – więc się przywitały,
(pokazujemy obie dłonie i wykonujemy gest powitania)
jak się przywitały – no to pogadały.
(gest powitania i przebieramy palcami obu rąk)
Jak już pogadały – to się pogłaskały,
(przebieramy palcami obu rąk i głaszczemy ręką rękę)
jak się pogłaskały – no to pomachały.
(głaszczemy ręką rękę i machamy)
A na koniec za-klas-ka-ły.
(rytmicznie klaszczemy na każdą sylabę)
„Piłeczki” – ćwiczenia oddechowe. Przygotowujemy piłkę pingpongową lub kilkę papieru. Zadaniem dziecka jest dmuchanie na nią z różnym natężeniem. Wdech nosem, wydech ustami.
„Opowiadanie o Maćku” – czytamy dziecku opowiadanie zachęcając je wcześniej do naśladowania ruchów języka oraz dźwięków (do pobrania na fb).
„Karuzela” – zabawa ze śpiewem.
Chłopcy, dziewczęta, dalej śpieszmy się.
Karuzela czeka, wzywa nas z daleka.
Starsi już poszli, młodsi jeszcze nie.
Hejże ha, hejże ha! Spieszmy się.
(Dzieci wysuwają na zmianę nogi do przodu, dotykając podłogi palcami, trzymają się za ręce tworząc koło)
Hej hopsa sa (wszyscy w kole podskakują)
Jak ona szybko mknie!
Hej dalej, dalej do zabawy spieszmy się! (Dzieci podskakując, posuwają się w prawo, a za drugim razem w lewo)

Czwartek, 16.04.

Witam Elfiki! Proponuję Wam dzisiaj zabawy taneczne. Życzę udanej zabawy 🙂

GĄSIENICE II, czyli NOGI STONOGI

Jedną rękę unieś, teraz drugą rękę
dwie ręce w górę, no i zanuć tę piosenkę (bis)
Aaaaaa
my dwie ręce mamy, równo nimi machamy
Aaaaaa
teraz o kolana rytmicznie stukamy,

2.  Jedną nogę unieś, no i drugą nogę
Diwe nogi unieś, teraz połóż na podłogę.
AAAA
My dwie nogi umamy, równo nimi machamu
Aaaa
Teraz o podłogę piętami stukamy

Jedną rękę unieś, teraz drugą rękę
dwie ręce w górę, no i zanuć tę piosenkę
Aaaaaa
my dwie ręce mamy, równo nimu machamy
teraz o kolana rytmicznie stukamy,
film na YT fhttps://www.youtube.com/watch?v=BJWJzI0DklU 

DZIEŃDOBEREK (DAJANA DIANA)

 

Dzieńdoberek
witam cię
czy choć trochę lubisz mnie
dzieńdoberek zgadzam się
bardzo bardzo lubię cię
ja i ty lubimy się
więc przytulmy teraz swe kolanananananafilm z  YT ( Przedszkole Zwinne Szkraby)  https://www.youtube.com/watch?v=8G0Il3QplWE&feature=youtu.be
 

TEN KUBEK JAKUBEK

  Ten Kubek Jakubek chyba nogi ma
ten kubek Jakubek wciąż do przodu gna.
​Stuk stu, stuk, stuk, puk, puk, puk, puk, puk.
filmik https://www.youtube.com/watch?v=hj-t6nTPJwM

1. Biega, krzyczy pan Hilary: „Gdzie są moje okulary!”
Szuka w spodniach i w surducie, w prawym bucie, w lewym bucie
Wszystko w szafach poprzewracał, maca szlafrok, palto maca
„Skandal, nie do wiary! Ktoś mi ukradł okulary!”

Refren:
Biega, krzyczy pan Hilary: „Gdzie są moje okulary!”
„Gdzie są moje okulary?” /x2

2. „Skandal, nie do wiary! Ktoś mi ukradł okulary!”
Pod kanapą, na kanapie – wszędzie szuka: parska, sapie
Szpera w piecu i w kominie, w mysiej dziurze i w pianinie
Już podłogę chce odrywać, już milicje zaczął wzywać!

Refren:
Biega, krzyczy pan Hilary: „Gdzie są moje okulary!”
„Gdzie są moje okulary?” /x2
Nawet zerknął do lusterka: nie chce wierzyć, znowu zerka,
/x2 Znalazł! Są! Okazało się, że je ma na własnym nosie /x2

Tup, tup, do przodu idzie but (3x)
do tyłu, bo znudziło go chodzenie w przód.
Klaśnij w rece swe
w kolegi dłonie teraz stuknij
kląsnij w ręce swe
na baczność postaw buty

<3 <3 <3

Środa, 15.04.

Dzień dobry Elfiki! 🙂 Dziś zaczynamy piosenką, zamieniamy się w kotki i uważnie słuchamy 🙂 🙂 🙂 <3

”Kotki dwa” – czyli odtwarzanie ruchem treści piosenki. Dzieci podczas śpiewania, lub słuchania piosenki wskazują odpowiednie części ciała, które mają koty.

https://www.youtube.com/watch?v=6pVKA31Ks_U

„Kotki dwa”

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas wąsiki ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas pazurki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas pazurki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas pazurki ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma

„Gdzie jest kotek?” zabawa inspirowana dobrze nam znaną grą „Ciepło -zimno”. Jedno dziecko wychodzi, a my w tym czasie chowamy kotka. Gdy dziecko wraca do pokoju jego zadaniem jest odnaleźć ukrytego kota, reszta domowników mu w tym pomaga – albo tak jak w oryginalne mówiąc „ciepło – zimno” lub wołając „miau – miau” głośno gdy dziecko jest blisko, a gdy się oddala ściszają głos.

„Kotek siada…” – jest to zabawa, która ma na celu utrwalenie pojęć związanych z położeniem przedmiotów w przestrzeni. Do zabawy można wykorzystać zabawki przedstawiające koty, pacynki lub ilustracje. Rodzic np. mówi:

 • Posadź kotka przed sobą.
 • Kotek chowa się pod krzesełkiem.
 • Posadź kotka na stole.
 • Posadź kotka obok siebie.

Picie mleczka z miseczki językiem jak kotki.

Kocia gimnastyka

Rodzic zaprasza dzieci do zabawy ruchowej ilustrującej tekst wierszyka:

Wspina się, wspina kotek po ścianie (dzieci stają na palcach, próbują sięgnąć jak najwyżej)

Bo na suficie ma swe mieszkanie (dzieci wymachują rękami w lewo i prawo)

Schodzi już kotek, zmęczył się srodze (dzieci powoli schodzą z pozycji na palcach, kucają na podłodze)

Teraz odpocząć chce na podłodze (dzieci zwijają się w kłębek).

Karta pracy (połącz w pary takie same kotki) – dziensmyka.edu.pl

Praca plastyczna ,,Mój przyjaciel kot”

Fork Painted Black Cat Craft For Kids | Koty, Proste i Pomysły

Ćwiczenie na rozwój umiejętności motorycznych:

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, dziecko i w budynku

(źródło – kidpid – Facebook)

<3 <3 <3
Wtorek, 14.04.

Witam Was Elfiki po świętach 🙂 Mam nadzieję, że odpoczęliście i jesteście gotowi na kolejne aktywności 🙂 🙂 🙂 W tym tygodniu będziemy rozmawiać o zwierzętach domowych. Spróbujcie odgadnąć o jakim zwierzęciu dzisiaj będzie mowa 🙂

Gdy wychodzisz z domu,
on na Ciebie czeka.
Kiedy wrócisz znowu,
cieszy się i szczeka.

„AZOREK” Renata Musiał

Mój Azorek to jest
Bardzo mądra psina,
O czym chcę zapomnieć
Zaraz przypomina.

Że buty dziurawe,
Że stół zaplamiony,
Że spodnie rozdarte,
Że beret zgubiony.

Dam mu dużo kości,
Pełną miskę mleka.
Kiedy mnie zobaczy
Radośnie zaszczeka.

Krótkie omówienie treści wiersza przez dzieci z odwołaniem się do zdobytych już wiadomości na temat wiernego przyjaciela człowieka – psa.

Zabawa ruchowa „Pieski aportują” – dzieci w rytmie klaskania rodzica naśladują chodzące pieski, na przerwę „aportują”, czyli zatrzymują się i unosząc przednie łapki do góry, naśladują głosem szczekanie pieska.

Których piłek jest więcej? Rodzic mówi dzieciom, że Azorek bardzo lubi bawić się piłką. Prosi, aby dzieci spróbowały przeliczyć piłki np. niebieskie i czerwone (mogą to być wycięte ,,piłki” z papieru). Dzieci mogą spróbować porównać, których piłek jest więcej.

Zabawa „Psiaki ” – dzieci ruchem, mimiką i głosem naśladują czynności: pieski wychodzą na spacer:
•Mówi piesek Azor. Czy potraficie szczekać jak pieski?
•Mówi piesek Nuka. Czy potraficie warczeć jak pies?
•Mówi piesek Burek. Czy potraficie turlać się jak pies?
•Mówi piesek Atos. Czy potraficie pokazać jak pieski piją wodę?
•Mówi piesek Reks. Czy potraficie pokazać jak pieski biegają?
•Mówi piesek Bobi. Czy potraficie pokazać jak pieski odpoczywają?

Słuchanie fragmentu piosenki w wykonaniu Natalii Kukulskiej pt. „Puszek – Okruszek” (muz. J. Kukulski, sł. J. Dąbrowski). Rozmowa na temat  treści piosenki. Ustalenie, co lubi piesek (spacery, zabawy), jakie pożywienie mu smakuje – zabawy z piosenką; śpiewanie linii melodycznej piosenki na sylabie „hau”.

Karta pracy ,,Kto jest większy?” – dziensmyka.edu.pl

<3 <3 <3
Piątek, 10.04.

Pogoda – masażyk

Jaka dziś pogoda dzieci?

Może słońce mocno świeci. (Okrężne ruchy dłoni)

Albo lekki deszczyk kropi?(Naśladowanie opuszkami palców kropli)

Nie, to pan deszcz buty topi. (Szybkie i mocne ruchy palców)

A może ulewa nas zalewa,( Oklepywanie całymi dłońmi)

Lub piorun trzaska w drzewa. (Klaśnięcie ponad ciałem)

Potem w ziemię szybko leci. (Opadnięcie dłoni na ciało)

Zastanówcie się dzieci.

Kochane Elfiki, zapewne pomagacie swoim Rodzicom w przygotowywaniu świątecznych potraw. Możecie im także pomóc w stworzeniu nietypowych, kolorowych pisanek 🙂 Oto pomysły, które możecie wykorzystać:

 • Pisanki owijane gumką. Wystarczy dowolnie owinąć ugotowane jajko gumką recepturką i włożyć do barwnika.
 •  Pisanki z serduszkiem. Aby zrobić odbitki, potrzebować będziemy małych naklejek w dowolnym kształcie (poza serduszkami świetnie wychodzą także kwiatki, literki, napisy). Wystarczy dokładnie przykleić je do ugotowanego jajka, a potem zanurzyć w barwniku. Jeśli nie mamy gotowych naklejek, użyć możemy dziurkacza kreatywnego i taśmy klejącej.
 • Pisanki w groszki. Symetryczne kropki na jajku wykonamy za pomocą gumki z ołówka. Wystarczy, że zamoczymy go w farbie akrylowej i odbijemy „pieczątki” . Aby zrobić groszki brokatowe, wymieszać trzeba brokat papierniczy z klejem typu Magic (po wyschnięciu stanie się bezbarwny), a potem należy nanieść tak jak farbę.
 • Pisanki ze śmieszną buźką. Do wykonania zadania potrzebne są pisaki do płyt CD lub jakieś wodoodporne markery. Z ich pomocą stworzyć można zabawne „jajka z twarzą”.
 • Zabawa ruchowa ,,Zajączki” -orientacja w przestrzeni. Rodzic rozkłada na podłodze pisanki z gazet. Najpierw rodzic manipuluje zabawką (np. zajączkiem), sadzając go w różnych miejscach (na pisance, za nią, miedzy pisankami. Dziecko określa, gdzie znajduje się zajączek. Następnie dziecko stają się pisanką i zajmuje miejsce wskazane przez rodzica).https://wordwall.net/pl/resource/1247581/wesołych-świąt – zabawa z wielkanocnymi zwierzątkami dla całej rodziny 🙂 gracz wirtualnie kręci ruletką, która wyznacza mu zadanie do wykonania adekwatne do wylosowanego zwierzątka 🙂Zajączkowe piosenki:https://www.youtube.com/watch?v=t-jVEPrPR9c&fbclid=IwAR28M4mFrKuyinPfvNfhK1RG8alusTL6erSWOvhIhEXfAXX-STVxrIsIuzg – piosenka o zajączkuhttps://www.youtube.com/watch?v=izQ5IAmTaFA&fbclid=IwAR03GYSYHVpxKIYMiw6prVLGiOQ1jEgq1GFvkEiM17EFvE-7rkcd9JwVh2Y – zajączek gra na gitarze
<3 <3 <3
„Elfiki” zapraszam dziś do języczkowych zabaw z Zajączkiem 🙂 p. Agnieszka
 „Zając”
(Źródło: „Wiosna w przedszkolu”. Zabawy ogólnorozwojowe inspirowane piosenkami).
Chodzi zając pośród dzieci,
przygląda się bacznie.
Stroszy wąsy, nasłuchuje –
zaraz skakać zacznie.
Hop, hop, hop, dokoła!
Kogo łapką dotknie – ten wejdzie do koła.

„Zając”
– zabawa przy piosence (zachęcam do wykonania opaski z uszami). W rytm śpiewanej piosenki dziecko- „Zając” kica dokoła. Uczestnicy zabawy poruszają się wokół „Zajączka”. W odpowiednim momencie następuje zmiana uczestnika zabawy i zaczyna się ona od początku. Urozmaiceniem może być poruszanie się w okręgu na palcach, na piętach, na krawędziach stóp, z ugiętymi kolanami, tyłem itp.
„Wielkanocne porządki Zajączka” – ćwiczenie aparatu artykulacyjnego.
Pewnego dnia mały Zajączek postanowił zrobić wielkie przedświąteczne porządki. Najpierw umył dokładnie wszystkie ściany ( język przesuwa się w stronę policzków po stronie wewnętrznej). Potem wyczyścił sufit w swoim mieszkanku ( język przesuwa się do podniebienia). Podłoga też była bardzo brudna, więc umył ją dokładnie ( język na dnie jamy ustnej). Kiedy umył okna, pomyślał, że musi zawiesić w nich czyste firanki ( język dotyka kolejno wszystkich górnych zębów). Wytrzepał także porządnie dywan z salonu i rozłożył go na podłodze ( język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę). Bardzo chciał wyczyścić też lampę, więc długo stał na palcach, aby jej dosięgnąć ( język wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa). Wreszcie domek był czysty i pachnący (wciąganie powietrza nosem)! W takim czyściutkim domu może zacząć malować wielkanocne pisanki!
„Zajączek – hop!” – Zabawa rytmiczna z rymowanką (opracowanie K. Gawlik)
Dziecko recytuje rymowankę za rodzicem i porusza się dokoła według następującej instrukcji:
Do przodu skok –
wykonuje obunóż jeden skok do przodu
zająca krok.
przykłada dłonie do boku głowy tworząc zajęcze uszy
A potem dwa!
wykonuje obunóż dwa skoki do przodu
I hop-sa-sa!
stojąc w miejscu trzykrotnie przeskakuje z nogi na nogę
„Zając – zabawa plastyczna. Zadaniem dziecka, jest narysować zająca – łączy kreski. Proponuję wykleić go przyprawa o ulubionym zapachu dziecka (np. cynamon, curry, papryka). Stymulujemy zmysł powonienia (karta pracy dostępna na fb).
 
Czwartek, 9.04.

Kochane Elfiki zapraszam na przygody wielkanocnego zajączka 🙂

 • Przygotowania zajączków do świąt – rymowana gimnastyka

Rodzic recytuje rymowanki, demonstrując ćwiczenia, a dzieci powtarzają za nim tekst i wykonują polecenia zgodnie z instrukcją. Każde ćwiczenie robią kilka razy.

Zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko maszeruje po pokoju. Na sygnał rodzica wspina się na placach i unosi ręce.

Gdy Święta Wielkanocne się zbliżają, zajączki w domu kurze wycierają.

Ćwiczenia tułowia – skręty. Dziecko w siadzie skrzyżnym, jedną i drugą ręką pociera ciało, udając czyszczenie futerka.

Następnie czyszczą swoje futerka, w prawo i w lewo każdy zając zerka.

Ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dziecko pochyla się do przodu, ugina kolana i udaje dźwiganie ciężkich siatek. Następnie prostuje się i powtarza ćwiczenie.

Od rana ze sklepu z zakupami wracają, ciężkie siatki w łapkach dźwigają.

Ćwiczenia skoczne. Dziecko skacze w przysiadzie w różnych kierunkach. Co chwilę zatrzymują, stają słupka (przysiad, palce wskazujące przy uszach) i uśmiechają się wesoło.

Kiedy już wszystko przygotowały, skakały wesoło przez dzień cały.

Ulubiona piosenka Elfików ,,Lisek Łakomczuszek”

Dodatkowe materiały znajdziecie Państwo w wiadomościach na dziensmyka.edu.pl

<3 <3 <3
Środa, 8.04.

Witam cieplutko Elfiki 🙂 Moi drodzy, dobrym sposobem na udekorowanie świątecznego stołu jest postawienie na nim rzeżuchy! 🙂 jest ona symbolem życia, przebudzenia, nadziei, Zmartwychwstałego Chrystusa oraz zbliżających się świąt. Często stawia się na niej wielkanocnego baranka. Poza tym rzeżucha jest bardzo zdrowa, ma w sobie wiele witamin, pobudza także apetyt 🙂 Do wykiełkowania potrzebuje ok. 5 dni, a więc zaczynamy! 🙂 🙂 🙂

1. Kup nasiona rzeżuchy – są w niemal w każdym markecie. Oczywiście zwróć uwagę, czy na torebce jest podana partia nasion i termin ich ważności.

2. Przygotuj pojemnik do uprawy – powinien być duży i płaski. Wystarczy talerzyk, czy płytka salaterka, a nawet pokrywka od słoika.

3. Przygotuj podłoże – dno naczynia wyłóż watą lub ligniną. Delikatnie je zwilż – podłoże powinno być wilgotne, a nie ociekać wodą.

4. Wysiej nasiona – nasiona rzeżuchy wysiewa się gęsto – ale uważaj, by jedno nie wchodziło na drugie – bo te spod spodu nie wzejdą. Rozsyp je równomiernie, tak aby nie było widać białych prześwitów. Spryskaj je – przylgną do waty.

5. Znajdź dla nich miejsce – naczynie postaw w ciepłym i nasłonecznionym miejscu – może to być parapet.

6. Pielęgnuj – codziennie zwilżaj nasiona spryskiwaczem i pilnuj, by podłoże było cały czas lekko wilgotne. Ale nie doprowadź do tego, aby woda stała w pojemniku, bo kiełkujące nasiona zgniją. Uważaj też, by nie przesuszyć nasion, bo rzeżucha nie wzejdzie.

7. Przyspiesz kiełkowanie – jeśli chcesz, by rzeżucha szybciej wzeszła, to przykryj naczynie folią. Porób w niej dziurki tak, aby nadmiar wilgoci mógł swobodnie odparowywać. Jednak przyspieszając w ten sposób kiełkowanie, musisz uważać na to, by nasiona nie spleśniały. Dlatego nie zapomnij o tych otworach i doglądaj kiełkujące roślinki.

Po 2–3 dniach powinny pojawić się kiełki. Po 5 rzeżuchowa łączka 🙂

Szukanie prezentu wielkanocnego lub jajeczek jest świetną zabawą dla dzieci. Można to wykorzystać w nieco inny sposób i stworzyć swoim maluchom zagadki 🙂

1. Chowamy prezent – w miejscu gdzie nie ma prawa być dostrzeżony przypadkowo.

2. Przygotowujemy kartki zagadki. Na malutkich karteczkach rysujemy instrukcje, jak w podchodach, które będą dzieci nakierowywały w poszukiwaniach.

3. Pierwszą karteczkę, możemy wręczyć osobiście, albo położyć dziecku w widocznym miejscu. Rysujemy na niej instrukcję np.: lodówkę, stół, szafkę, na której stoi telewizor itd.

4. Po którejś instrukcji warto podłożyć dziecku prezent pułapkę – mianowicie coś, co będzie wyglądało jak już finalne znalezisko, lecz w środku znajdzie… korek od butelki czy rolkę po papierze toaletowym. To pomoże dziecku w nauce radzenia sobie w własnymi oczekiwaniami.

5. Warto by zagadki zachęcały do myślenia – może być to np. prezent narysowany pod telewizorem – ćwiczymy w ten sposób położenie przedmiotów w przestrzeni 🙂

Proponuję Wam Elfiki także wykonanie kartki świątecznej dla Waszych Rodziców. Potrzebne bedą do jej zrobienia Wasze paluszki 🙂

Pomysły na kartki wielkanocne | Mama w domu

 
Wtorek, 7.04.

Dzień dobry Elfiki, po porządkach i dekorowaniu Waszych domków czas na kulinarne przygody! Kto lubi ciasteczka? Co myślicie, żeby były one w kształcie jajka? 🙂 Udekorujcie je według własnego pomysłu 🙂 Na pewno przyniesie to Wam wiele radości! 🙂

Przepis na ciasteczka – wielkanocne pisanki do chrupania

Składniki na ciasto:

250 g mąki tortowej
200 g masła pokrojonego w kawałki nieco zmiękczonego
100 g cukru pudru (dałam mniej ok – 50 g ze względu na słodką dekorację)
szczypta soli
2 żółtka

Lukier:

2 białka
2 szklanki cukru pudru
ewentualnie barwniki spożywcze lub gotowe pisaki spożywcze do malowania

Składniki na ciasto połączyć i zagnieść szybko gładkie ciasto (najszybciej i najłatwiej jest zrobić to malakserem). Ciasto uformować w dysk, zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki na przynajmniej godzinę.
Po schłodzeniu ciasto rozwałkować na grubość 2-3mm.

Wycinać ciasteczka. Piec ok. 10-12 minut w temperaturze 185 stopni (w zależności od wielkości ciastek) do złotego koloru.

Po upieczeniu ciastka ostudzić. Dekorujemy dopiero zupełnie wystudzone, inaczej lukier spłynie.

Białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy stopniowo cukier do momentu uzyskania gęstej, lepkiej konsystencji (należy regulować gęstość lukru ilością cukru pudru). Lukier przekładamy do rękawa cukierniczego i zdobimy ciasteczka. Odstawiamy do wysuszenia.

Ciasteczka przechowywane w szczelnym pojemniku nadają się do jedzenia przez 7 dni.
Smacznego! 🙂

Przepis na ciasteczka – wielkanocne pisanki do chrupania

Propozycje zabaw:

Skaczące zające

Ułóżcie tor przeszkód z poduszek, krzeseł lub wyznaczcie go między drzewami czy krzewami na podwórku. Zadaniem wszystkich uczestników jest pokonanie tego toru, ale nie biegnąc tylko kicając jak zające.

Jajko do koła

Przygotować należy małe podarunki (np. czekoladowe jajka lub zajączki, lizaki, batoniki, cukierki). Na środku pokoju wyznacz koło za pomocą np. taśmy czy wstążki. Podarunki trzeba rozłożyć w środku okręgu. Dziecko otrzymuje jajko, które musi wtoczyć do okręgu. Gdy to zrobi bierze drobiazg, obok którego zatrzymało się jego jajko.

Wyścigi zająców

Do zabawy potrzebujecie worków oraz skakanek, którymi zaznaczycie START i METĘ. Dzielimy się na dwa zespoły. Zadaniem jest jak najszybsze pokonanie trasy skacząc w worku. Pamiętajcie, że kolejna osoba z drużyny rusza dopiero wtedy, gdy poprzednik przekroczy linię mety. Wygrywa drużyna, która zrobi to szybciej.

Zabawa ruchowo-naśladowcza „Wielkanocny zajączek”

Dzieci w trakcie piosenki skaczą po sali naśladując zajączki, gdy muzyka ucichnie naśladują pracę wielkanocnego zajączka np. malują pisanki, wkładają je do koszyka, dźwigają koszyczek.

www.wychowanieprzedszkolne.pl

https://www.familie.pl/artykul/Zabawy-wielkanocne-dla-dzieci-i-rodzicow-TOP-10,14481,1.html

https://miastodzieci.pl/zabawy/wielkanocne-pisanki-do-chrupania/

WIELKANOCNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW

<3 <3 <3
Poniedziałek, 6.04.

Witam Was kochane Elfiki po krótkiej przerwie 🙂 Co raz bliżej nam do Świąt Wielkiej Nocy. Zapewne pomagacie swoim Rodzicom w świątecznych porządkach. Poproście tym razem swoją Mamusię oraz Tatusia do pomocy w wykonaniu wielkanocnych dekoracji 🙂  Oto kilka ich propozycji:

Króliczek z plastikowej łyżki i serwetki

Króliczek z kubeczka po jogurcie

Króliczek z odbitej dłoni

Girlanda z zajączków z ogonkiem z waty

Pisanki ze stempelków z ziemniaka

Drodzy Rodzice, wszyscy wiemy, że te święta będą inne, z dala od bliskich. Jest to ciężka sytuacja dla nas dorosłych, jeszcze bardziej dla dzieci, które zastanawiają się dlaczego tak długo nie chodzą do przedszkola, nie widzą swoich kolegów/ koleżanek, pań, nie spotykają się z dziadkami, nie wychodzą na plac zabaw, długie spacery… Elfiki są bardzo mądre i wiele rzeczy rozumieją, ale chciałam Państwu i Waszym pociechom udostępnić filmik jednej z pań przedszkolanki, który świetnie zobrazuje dzieciom aktualną sytuację. Mam nadzieję, że pomoże 🙂

,,Bajeczka o Karolku i Wirusku”

P.s. Autorka pozwala na udostępnianie filmiku 🙂

Kochani!Nadeszły takie czasy, że trudno nam odnaleźć się w codzienności. Nam, dorosłym, a co dopiero dzieciom, które nagle zostały bez przedszkola, bez wychodzenia na plac zabaw, bez kolegów i koleżanek. Jak większość z Was wie, jestem przedszkolanką i w ramach pracy zdalnej, napisałam dla moich dzieciaków bajeczkę, która pokrótce wyjaśnia, czym jest ten cały "koronowirus", o którym codziennie słyszą. Dzielę się nią z Wami, ponieważ wiem, że macie już swoje dzieciaki, którym możecie to pokazać. Jeśli chociaż na chwilę wywołam uśmiech na ich buziach, będę szczęśliwa. ☺️Pozdrawiam wszystkich i życzę dużo zdrowia!Bajeczka " O Karolku i Wirusku" jest mojego autorstwa, więc proszę nie kopiować tekstu, można jedynie udostępniać. 🙂 Takiego "wiruska" można dostać u dziewczyn w Splatane🤗Niestety, musiałam wrzucić post ponownie! Dziękuję za wszystkie poprzednie miłe komentarze 🙂 Filmik można już udostępniać 🙂

Opublikowany przez Adriannę Świerczek Wtorek, 31 marca 2020

<3 <3 <3

Zapraszam „Elfiki” do zabaw logopedycznych  🙂 p. Agnieszka
„Jaś i Małgosia” – posłuchajcie opowiadania, naśladujcie dźwięki, róbcie minki i dmuchajcie  😛 Rozmowa kierowana na temat historyjki.
„Kolorowe piórka” – na targu w miejscu, w którym sprzedawano zwierzęta, kurki pogubiły pióra. Dmuchamy na piórka (może zachowało się jakieś po naszych zajęciach) można je wykonać samodzielnie, rysujemy piórko, kolorujemy, wycinamy i gotowe do zabawy. Pamiętamy, że wciągamy powietrze nosem, wypuszczamy buzią.
„Czyje to głosy?” – Zabawa słuchowa. Odtwarzamy dźwięki zwierząt. Ćwiczymy ich rozpoznawanie. Po wysłuchaniu dźwięków, włączmy je ponownie i o każdym rozpoznanym odgłosie proponujemy, żeby dziecko poruszało się tak, jak rozpoznane zwierzę.

„Koniki”
– proponuję zabawę logorytmiczną. Dziecko porusza się w różnych kierunkach szybko lub wolno, zgodnie z muzyką.

„Pokoloruj zwierzątka”
– praca dodatkowa. Zadaniem dziecka jest odszukanie, nazwanie zwierząt i pokolorowanie ich.

Piątek 03.04.

Zachęcam dziś Elfiki do nauki wycinania oraz zabaw muzyczno-ruchowych 🙂 Kto ma ochotę ciąć jak fryzjer? 🙂 Powodzenia! 🙂 🙂 🙂

Moje Montessori Nożyczki

Plik został wysłany przez dziensmyka.edu.pl do Państwa 🙂

Zabawy muzyczno-ruchowe: ,,Gąsienica Basi”

,,Moje rączki gdzieś zniknęły”

<3 <3 <3

Czwartek 02.04.

Kochane Elfiki, drodzy Rodzice, dziś ciąg dalszy zabaw o tematyce świątecznej. Zapraszam dziś Brzdące do wielkanocnego przeliczania, rysowania paluszkami po plecach Rodziców, dzielenia wielkanocnych symboli na sylaby oraz wykonania świątecznego jajeczka 🙂 Życzę miłego dnia 🙂 🙂 🙂

 1. „Kura znosi jajko” – zabawa ruchowa z elementami liczenia.

Dz. poruszają się do piosenki. Na przerwę w muzyce Rodzic rzuca kostką do gry, mówiąc KURA ZNOSI JAJKA. ILE ICH ZNIOSŁA? Dz. liczą i podają liczbę oczek, a potem tyle razy mówią ,,KO”. Dziecko i rodzic odginają kolejne palce, kontrolując wykonanie zadania.

 1. „Zajączki” – zabawa paluszkowa

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych już do mamy kica.

Kocha je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.

III. Masażyk relaksacyjny (z rodzicami):

Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:

Śniła mu się pisaneczka ta, co cała jest w kropeczkach (uderzenia paluszkami- kropki)

Była też w paseczki (rysujemy paseczki)

I w wesołe krateczki (rysujemy krateczkę)

Ta w malutkie ślimaczki (rysujemy ślimaczki)

I żółciutkie kurczaczki (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)

Cii… wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi)

 1. „Wielkanocne symbole”. Dzielenie słów: jajko, baranek, palma, pisanka na sylaby.

12 pomysłów na wielkanocne ozdoby DIY dla dzieci - MamaCarla.pl

Szablony do druku | Szablony do druku, Szablony i Rękodzieło dla ...

http://www.mp3.lubaczow.pl/kadra/scenariusze/241-2015-04-16-20-55-35.html

 

https://przedszkolecharbrowo.pl/21,1,12,scenariusz_zajecia_otwartego__pisanki_pisanki_jajka_wielkanocne.html

<3<3<3

Środa 01.04.

Dzień dobry Elfiki, dziś porozmawiamy o zbliżających się Świętach Wielkanocnych 🙂 Czy wiecie, co znajduje się w wielkanocnym koszyczku? Za chwilkę się dowiemy… 🙂

 1. Rozmowa kierowana na podstawie ilustracji:

Włącz Polskę- Polska-szkola.pl

Przykładowe pytania:
– Co może znajdować się w koszyczku wielkanocnym?
– Gdzie zanosi się koszyk do poświęcenia?
– Czy jaja są białe w koszyku, czy mogą być kolorowe?
– jak można nazwać kolorowe, ozdobione jajeczka?
– Czym możemy je ozdabiać?
– Czy ktoś wie co to jest śmigus dyngus?
– Rodzic podsumowuje wszystkie odpowiedzi.

Święta Wielkanocne są bardzo ważne dla wszystkich chrześcijan. Chrześcijanie to tacy ludzie, którzy wierzą w Pana Boga. I właśnie w te święta są wszystkie te zwyczaje, o których przed chwilką powiedzieliście. Idzie się do kościoła, aby poświęcić pokarmy, to jest ten wypełniony koszyk. Tradycją tych świąt jest też robienie pisanek. Ozdabianie jajek w różny sposób, np. można je malować woskiem, lub pomalować specjalnymi farami, albo też wykleić. W poniedziałek Wielkanocy, wszyscy mogą polewać się wodą i nikt się wtedy nie powinien złościć, bo taka jest właśnie tradycja.

Zabawy wielkanocne:

Toczenie jajek

To zabawa polegająca na potoczeniu (rzuceniu/poturlaniu po podłodze) jajka ugotowanego na miękko. Jak najdalej. Kto najdalej, ten wygrywa.

Inną formą tej zabawy (jeszcze starszą) było celowanie jajkiem do wykopanego dołka. Także tocząc. Jeśli nie chcecie trenować jajkami po pięknym dywanie, można je zamienić na takie ze styropianu, czekoladowe w sreberku lub pobawić się piłką zamiast jajkiem.

Przenoszenie jajek

Przygotuj plastikowe łyżki (lub zwykłe) i ugotowane jajka. Zabawa polega na przeniesieniu jajka z jednego miejsca, do wyznaczonej mety.

Urozmaiceniem może być slalom lub tor przeszkód lub przenoszenie jajek z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.

WIELKANOCNE KARTY PRACY – zestaw 1 – Przedszkolankowo

https://www.przedszkola.edu.pl/wielkanocne-zwyczaje—scenariusz-zajec-dydaktycznych-w-grupie-3-latkow.html

<3 <3 <3

Wtorek 31.03.

Zapraszam Elfiki do zabaw z muzyką, możecie stworzyć także wspólnie z Rodzicami Wasze własne instrumenty w bardzo prosty sposób. Życzę udanych koncertów 🙂 🙂 🙂

Zabawy przy muzyce:

Przy włączonej muzyce wszyscy biegamy, skaczemy, tańczymy…

W pewnym momencie zatrzymujemy muzykę i wydajemy komendę:

-Dotknij krzesła, albo biegniemy do drzwi, lub dotykamy podłogi…

Dziecko podczas tej zabawy musi jak najszybciej znaleźć dany przedmiot i go dotknąć lub wskazać placem. Następnie ponownie włączamy fragment piosenki, kontynuujemy nasze pląsy, aby po chwili wydać kolejną komendę. Możemy na przykład puszczać bańki, a dzieci biegają wokół, na sygnał wyłączonej muzyki każdy musi jak najszybciej złapać jedną z baniek…

Zabawę w zależności od potrzeb edukacyjnych możemy zmieniać i zamiast wyszukiwać w otoczeniu przedmioty, możemy również wskazywać:

-części ciała (noga, ręka, kolanko, łokieć, ucho nos…) dziecko uczy się schematu ciała i orientacji lewo- prawo.

-kolory w otoczeniu lub na ubranku (żółty przedmiot, niebieski przedmiot itp.)

-osoby.

Zabawa – grające szklanki z wodą – rozwijanie zmysłu słuchu

Potrzebne rzeczy:
Kilka szklanek– najlepiej takie same, ale mogą być rożne, woda, łyżeczki, sznureczek, taśma.

Aby pobawić się w grające szklanki nalewamy do szklanek różne ilości wody, jeśli maluch jest chętny warto, aby wodę ponalewał samodzielnie. Do łyżeczki na końcu przyklejamy taśmą sznureczki. Zabawa polega na pokazaniu dziecku, że szklanki w zależności od tego jaka jest w nich ilość wody wydają różne dźwięki. Dziecko trzymając łyżeczki za sznureczki delikatnie uderza o brzegi szklanek i nasłuchuje jakie dźwięki się wydobywają. Potem dla upewnienia się ,że dźwięk zależy od ilości wody można pobawić się w przelewanie wody ze szklanki do szklanki, świetne ćwiczenie na koordynację ruchową 🙂

Możemy dziecko w czasie zabawy pytać, która szklanka ma wysoki dźwięk a która niski i dlaczego? Dziecko szybko to zauważy…

Przykłady instrumentów, które można wykonać własnoręcznie:

https://pl.pinterest.com/ekodziecko/instrumenty-myzyczne-musical-instruments-diy/

https://mojedziecikreatywnie.pl/2015/05/muzyczne-zabawy/

<3<3<3

Poniedziałek 30.03.

Witam Elfiki cieplutko, zapraszam dziś Was do gimnastyki palców, czyli zabaw paluszkowych 🙂 Następnie wykorzystamy nasze stopy i zrobimy z nich kolorowego motyla! 🙂 🙂 🙂

GIMNASTYKA PALCÓW

Najpierw kciuk odrywamy, (dłonie spoczywają na blacie stołu, dziecko unosi kciuki)

Palec wskazujący dołączamy (unosi palce wskazujące)

Palec środkowy jest już gotowy (unosi place środkowe)

Serdeczny unosi się do połowy (unosi palce serdeczne)

Mały palec podnosimy (unosi palce małe)

I do końca się bawimy.

BIEDRONECZKA

Biedroneczka mała (Dziecko zamyka pięść, prostuje mały palec)

Wyjść z domu chciała

Bo odwiedzić miała:

Basię, Kasię, Tosię i Małgosię. (prostuje palec serdeczny, środkowy, wskazujący, kciuk)

Najpierw zapukała (naśladuje pukanie do drzwi)

A potem się przywitała (macha dłonią)

ZABAWA PALUSZKOWA „GĄSIENICZKA”
Jedna gąsienniczka mała przyjaciólki szukała
(wędrujemy palcami prawej ręki po nodze)

szukała tu (idziemy w prawo)

szukała tam (idziemy w lewo)

ale nie znalazła (rozkładamy ręce)

Druga gąsienniczka mała przyjaciółki szukała
(j.w. tylko idzie druga ręka)

szukała tu (idziemy w lewo)

szukała tam (idziemy w prawo)

ale nie znalazła (rozkładamy ręce)

Dwie gąsienniczki małe przyjaciółki szukały
(wędrujemy dwoma rękami)

szukały tu (idziemy w prawo)

szukały tam (idziemy w lewo)

aż się znalazły (chwytamy swoje ręce)

„MAŁPKI”
W dżungli kilka małpek żyło (kręcimy młynek rękami)

a dokładnie pięć ich było (wysuwamy rozłożoną dłoń do przodu)

Pierwsza małpka taka mała (zaginamy mały palec)

Druga małpka wciąż skakała (zaginamy palec serdeczny)

Trzecia małpka wciąż płakała (zaginamy palec środkowy)

Czwarta małpka wciąż się śmiała (zaginamy palec wskazujący)

Piąta małpka tak śpiewała (pokazujemy kciuk)

W dżungli kilka małpek żyło (kręcimy młynek rękami)

A dokładnie pięć ich było. (wysuwamy rozłożoną dłoń)

http://www.wesolyprzedszkolak.pl/index.php/wiersze/1395-zabawy-paluszkowe

Motylek z odbitych stóp

Cel:

– rozwijanie sprawności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej

– rozwijanie kreatywności

– dbanie o porządek w miejscu pracy

<3<3<3

Piątek, 27.03.

Kochane Elfiki, dziś czekają na Was wiosenne zabawy logopedyczne, czyli… gimnastyka buzi i języka. Nastała wiosna, dlatego czas na wieeelkie porządki 🙂 🙂 🙂

Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego

Zabawa „Wiosenne porządki”.

Idzie wiosna, należy zrobić wiosenne porządki w buzi. Najpierw malujemy sufit (język wędruje po podniebieniu), potem ściany (język po wewnętrznej stronie policzków). Zamiatamy podłogę (język porusza się po dolnych dziąsłach). Teraz czas umyć okna (język przesuwa się po zębach górnych i dolnych). Pierzemy fi ranki (parskanie wargami). Zamiatamy schody (oblizywanie warg). Porządkujemy strych (język podnosi się do górnych dziąseł) i piwnicę (język na dolne dziąsła).

Ćwiczenia oddechowe i głosowe

 • Dmuchanie w trąbkę zwiniętą z dłoni (mocne – wiatr zimowy, lekkie – wietrzyk wiosenny).
 • Zabawa „Misie”.

Dzieci leżą na plecach, trzymając rękę na brzuchu. Misie śpią (wdech nosem – brzuch unosi się, wydech nosem – brzuch opada). Misie budzą się, przeciągają i ziewają (wdech ustami – ręce za głowę, wydech ustami – ręce wracają). Misie wdychają powietrze ustami i mruczą – mmmm (ciszej i głośniej); palec dotyka skrzydełek nosa, aby wyczuć wibrację. Potem mruczą: mmmma, mmmme, mmmmo, mmmmu. Misie cieszą się, że przyszła wiosna i zaczynają śpiewać: aaaaa, ooooo, eeee, uuuuu, yyyyy, iiiiiii.

Ćwiczenia ruchowe połączone z naśladowaniem głosów zwierząt:

 • Bocian (kle, kle) – dzieci stoją na jednej nodze.
 • Żaba (kum, kum) – skaczą w przysiadzie.
 • Ptaki (fi u – fi u – tijo – tijo) – bieg i „machanie skrzydełkami”.
 • Kukułka (ku – ku) – przysiad.
 • Mucha (bzz…) – bieg na czworakach.

Załączam także piosenki do zabaw ruchowych: ,,Papuga kolorowa”, ,,Kurz i już”. Miłej zabawy! 🙂

Elfiki, spróbujcie odnaleźć takie same obrazki i połączcie je ze sobą. Powodzenia!

https://polki.pl/rodzina/dziecko,cwiczenia-logopedyczne-wiosenne-porzadki,10370006,artykul.htmlhttps://przedszkolankowo.pl/2017/03/08/wiosenne-karty-pracy-zestaw-1/

<3 <3 <3
Drogie „Elfiki”, a może macie ochotę na ćwiczenia języczka?  😛  🙂 Oto kilka zabaw  😉 
„Trawka” – ćwiczenia oddechowe. Przygotujmy dzieciom paski zielonego koloru (może to być papier, krepa, włóczka), umawiamy się, że są to źdźbła trawy. Zadaniem dzieci jest dmuchanie na paski papieru z różnym natężeniem. Wdech nosem, wydech ustami.
„Osiołek” – słuchanie opowiadania, wykonywanie podczas czytania ćwiczeń dźwiękonaśladowczych (do pobrania na fb).
„Osiołek” – kolorowanie obrazka (do pobrania na fb).
„Osiołki na łące” – zabawa ruchowa.
Umawiamy się z dziećmi, ze będą osiołkami pasącymi się na łące. Kiedy zagramy na instrumencie (można wykorzystać pudełka  z makaronem, grochem itp) dzieci – osiołki spacerują i żują trawę, gdy instrument milknie wydają dźwięk „i-o”.
Może dzieci zaproponują zabawę? Na część dzieci zna już zabawę pt. „Biegnie, biegnie mały osioł”. Pobawcie się razem.

Czwartek, 26.03.

Witam Elfiki 🙂 dziś spróbujemy wyczarować własną tęczę… na wiele sposobów. Trzymam mocno kciuki, aby Wam się udało! 🙂

,,Wyklejamy tęczę”

Tęczową wyklejankę możecie wykleić plasteliną lub tęczy bibułą. Dzieci mogą tworzyć kuleczki i przyklejać je klejem. Sposobów na stworzenie tęczy  jest cała masa. Można wykorzystać farbki, brokat czy kolorowe guziczki.

Tęczowa wyklejanka na dwa sposoby – do druku

Dorota Kluska ,,Przygoda słońca z chmurkami” wysłuchanie wiersza i rozmowa inspirowana jego treścią. Rodzic zadaje pytania: Co robiło słońce i chmury? Co się stało, gdy słońce zajrzało zza chmur? Następnie odwołuje się do doświadczeń dziecka.

Dziś bardzo wcześnie rano radosne słońce wstało.

Zagrzało, zaświeciło, grzecznie się przywitało.

I wstały też dwie chmurki, słoneczko na nie zerka…

Chcą bawić się w kolory? Czy może jednak w berka?

Wskoczyło więc za chmurki, te nagle pociemniały

i z nieba spadł na ziemię wcale nie taki mały

deszcz, co kałuże rozlał i rzece dodał siły…

I pomyślał słońce: ,,Co one narobiły?!”

,,Jak wyjść? Co zrobić teraz?” – wciąż biedne się zadręcza.

Wreszcie się odważyło… Ach, jaka piękna tęcza!

Mieni się kolorami i wznosi się wysoko,

a  rozbrykanym chmurkom słoneczko puszcza oko.

,,Wyczarujmy tęczę” – doświadczenie

Pomoce: szklanka napełniona wodą (do ¾ wysokości); małe lusterko, latarka

Rodzic wyjaśnia dzieciom, że spróbują same wywołać tęczę. Prezentuje szklankę z wodą, która będzie imitować krople deszczu. Do szklanki wkłada małe lusterko i ustawia je pionowo, tak aby było pochylone (powinno opierać się o ściankę szklanki). Następnie tak obraca szklanką, aby promienie słońca padały na lusterko. W pochmurny dzień można użyć do tego latarki, której światło będzie imitować promienie słoneczne. Maluch uważnie obserwuje i próbuje dostrzec powstałą małą tęczę (powinna pojawić się na ścianie lub suficie).

Źródło: Bliżej Przedszkola nr 2/2020

<3 <3 <3

Środa, 25.03.

Kochane Elfiki, dziś nadal będziemy bawić się z Panią Wiosną 🙂 Wysłuchajcie wiersza oraz piosenki i odpowiedzcie na pytanie: Jakie kwiaty Pani Wiosna ze sobą przyniosła? 🙂 Znalazłam także dla Was świetną książeczkę aktywizującą, poproście Rodziców, aby przeczytali Wam różne ciekawostki znajdujące się tam, a Wy klikajcie na różne zwierzątka i sprawdźcie, co tam się kryje 🙂

„Wiosna ogrodniczka”

(B. Szelągowska)

Przyszła do nas wiosna,

nasionka posiała.

Ogrzała je słoneczkiem,

deszczykiem podlała.

Na łąkach i w ogrodach

zakwitły śliczne kwiatki:

krokusy, przebiśniegi,

żonkile i bratki.

Piosenka ,,Kwiatki, bratki”

,,Naśladujemy pogodę”  zabawa ruchowa z gazetami

Pomoce: sznurek, klamerki do ubrań, arkusze starej gazety

Rodzic rozwiesza sznurek i przypina do niego arkusze starej gazety (na wysokości twarzy dziecka). Maluch  ustawia się przed gazetami. Następnie wykonuje odpowiednie ruchy, w zależności od hasła wypowiedzianego przez prowadzącego: – deszcz – uderza o gazetę opuszkami palców; – wiatr – dmucha na arkusz; – burza – uderza w arkusz zaciśniętymi piąstkami; – śnieg – otwartymi dłońmi uderza o arkusz; – słońce – palcem wskazującym rysuje koliste kształty. Na mocne klaśnięcie rodzica, dziecko przechodzi na czworakach pod rozwieszonymi gazetami.

źródło: Bliżej Przedszkola nr 2/2020

Drodzy Rodzice, link do książeczki aktywizującej znajduje się na stronie facebooka przedszkola 😉

<3 <3 <3

Wtorek. 24.03.

Witamy cieplutko Elfiki! 🙂 dziś zachęcamy Was do przeliczania, zabawy paluszkowej oraz pracy plastycznej o tematyce wiosennej. Rozejrzyjcie się dookoła i pomyślcie, jak wiele mamy okazji do odpowiedzi na pytanie: Ile jest…? 🙂

Zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową „Co się zmieniło?”

Rodzic pokazuje dziecku  narysowaną grządkę z 3 kwiatkami, dziecko  liczy kwiatki, określa ich kolory i wielkość, następnie rodzic  zakrywa obrazek i zmienia np. ilość kwiatków, a dziecko rozpoznaje, co się zmieniło, starając się używać nazw liczebników porządkowych.

,,Inwentaryzacja pokoju”

Rodzic wspólnie  z dzieckiem przeprowadza inwentaryzację zgodnie z przygotowanym arkuszem, na którym narysowane są przedmioty do liczenia (np. okno, drzwi, stolik, krzesło, samochód, lala, miś). Na tym samym arkuszu są również puste rubryki – należy wspólnie z dziećmi ustalić co jeszcze można policzyć w pokoju lub w domu. Następnie liczymy z dziećmi wybrane rzeczy. Należy pamiętać o podkreślaniu za każdym razem aspektu kardynalnego , czyli ostatniego wymienionego liczebnika jako tego, który ustala, ile przedmiotów jest w danym zbiorze.

,,Wiosną w ogrodzie” zabawa z gestem. Dziecko stoi i powtarza wersy rymowanki, ilustrując je gestami, zgodnie z ruchem rodzica.

,,Wiosną w ogrodzie” Jolanta Siuda-Lendzion

Nasiona w glebę wrzucamy,

(dziecko kuca i naśladuje wrzucanie nasiona do ziemi)

potem je podlewamy.

(pokazuje gest podlewania konewką)

Słonko mocniej grzeje

(unosi nad głowy wyprostowane ręce i naprzemiennie otwiera i zaciska palce  w obu dłoniach)

wiaterek powieje,

(kołysze się na boki z uniesionymi rękami)

nasiona nam wykiełkują

(kuca, kładąc ręce na głowę, a następnie powoli wstaje, staje na palcach i wyciąga ręce jak najwyżej)

nasze oczy rozradują.

(śmieje się głośno)

A gdy wszystko urośnie

(dłońmi w powietrzu kreśli kształt koła)

podziękujemy wiośnie.

(robi ukłon i rozkłada ręce na boki)

Źródła:

Bliżej Przedszkola nr 2 oraz 3/2020

Zabawa plastyczna ,,Wiosenne kwiaty”

Opublikowany przez Basteln Ideen und Anleitungen Piątek, 20 marca 2020

Miłego dnia! 🙂

<3 <3 <3

Drodzy Rodzice, witamy Was serdecznie po weekendowej przerwie z nowymi propozycjami zajęć, zabaw z Waszymi pociechami. W razie jakichkolwiek pytań, trudności zachęcam do kontaktu na Dniu Smyka 🙂

Poniedziałek, 23.03.

Na ten dzień chciałabym zaproponować 4 proste zabawy matematyczne, dla 3,4-latków, które rozwijają zdolność logicznego myślenia pomagają w skupieniu uwagi oraz uczą pojęć matematycznych. Takie zajęcia mogą potrwać nie dłużej niż 15 minut 🙂

Na początku proponuję dwie bardzo proste zabawy, z którymi 3-latek powinien sobie poradzić. Proszę pamiętać o jasnym i precyzyjnym wydawaniu poleceń typu: narysuj koło, połącz wszystkie czerwone koła, czasami trzeba je powtórzyć 2-3 razy głośno i wyraźnie.

Figury geometryczne

Zacznijmy od figur geometrycznych płaskich takich jak koło, kwadrat, trójkąt. Na początku należy je maluchowi narysować na kartce, nazywając je, a następnie prosić o wskazanie konkretnych figur. Dzięki temu 3-latek nauczy się je rozpoznawać i właściwie nazywać. Potem poprośmy malucha, aby sam narysował konkretne figury. Chciałabym zaznaczyć, iż 3 latek nie odróżni prostokąta od kwadratu jest to jeszcze dla niego pojęcie zbyt abstrakcyjne, dlatego należy przyjąć umowną nazwę dla figury zbliżonej do kwadrato-prostokąta nazywając ją albo kwadratem, albo prostokątem. O ile koło narysuje linią ciągłą bez problemu to kwadrat będzie rysował stawiając kreski, które postara się połączyć, stąd też rogi najczęściej się krzyżują. Największy wysiłkiem będzie narysowanie trójkąta, maluch szybciej nauczy się rozpoznawać trójkąt niż go rysować. Bardzo długo dla dziecka trójkątem będzie również wielokąt, ze względu na swoją kanciastość. Pojęcie boków, kątów i wierzchołków, długo będzie stanowić wielką niewiadomą.

Warto również przy każdej okazji uzmysławiać maluchowi, że matematyka nas otacza i w domu, na spacerze w sklepie pokazywać przedmioty zbliżone do figur geometrycznych jak jabłko, dynia, stół, okno, szafa…

Łączenie podobnych figur

Gdy trzylatek nauczy się rozpoznawać figury (niekoniecznie je rysować), możemy wprowadzić kolejny element do naszych potyczek matematycznych polegający na szukaniu i łączeniu podobnych figur. Zanim przejdziemy do zabawy należy wcześniej przygotować kartki, na których przyklejamy koła w różnych, ale powtarzających się kolorach. Potem prośmy, aby dziecko najpierw pokazało wszystkie czerwone kółeczka a następnie połączyło je ze sobą itd.

Zabawę tą proponuję zacząć od łączenia dwóch kół w tym samym kolorze, czyli tzw. pary, choć pojęcie pary jest jeszcze dla 3-latka bardzo abstrakcyjne. Potem stopniowo można wprowadzić więcej kół do łączenia w tym samym kolorze, z doświadczenia jednak wiem, że przy 5 kołach zaczyna się gubić. Następnie można mieszać ze sobą koła z kwadratami i trójkątami.

Proszę zwrócić uwagę na sposób łączenia, nie jest to bynajmniej najkrótsza droga, 3-latek potrafi linię łączenia poprowadzić w sposób bardzo zawiły, ale dla siebie logiczny. Nie szuka najkrótszej drogi z koła do koła i linie łączenia nie są nigdy liniami prostymi, bardziej przypomina to labirynt. O ile połączenie par jest stosunkowo proste i łatwe do opanowania to w przypadku łączenia 3 i 4 kół w tym samym kolorze, trzeba trzylatkowi wyjaśnić pojęcie linii ciągłej, którą musi przeprowadzić od pierwszego koła do ostatniego. W większości przypadków będzie gdzieniegdzie przerywana, ale maluch postara się ją w tych momentach połączyć.

Kolejne zabawy związane są z rytmami, sekwencjami, które się powtarzają.

Temat: Kolorowe kwadraty

Potrzebne materiały:

– klej, nożyczki

– biała kartka pocięta na paski (poziomo)

– wycięte kwadraty z bloku w różnych kolorach

Przebieg:

Rodzic przykleja na kartce dwa kwadraty obok siebie w różnych kolorach, np. (zielony, żółty). Następnie w tej samej kolejności przykleja jeszcze cztery kwadraty – w tych samych kolorach (zielony, żółty, zielony, żółty). W ten sposób powstała nam sekwencja 3 rytmów, którą dziecko ma za zadanie odgadnąć. Zadajemy pytania: Co widzisz na kartce? W jakich kolorach są te figury? Jak myślisz, jaki kwadrat będzie następny? W ten sposób dziecko zacznie układać w prawidłowy sposób rytmy kwadratów 🙂

Ostatnia zabawa matematyczna jest przy wykorzystaniu klocków.

Temat: Dopasuj klocki

Materiał:

– klocki w różnych kolorach

– pisak

– kartki w różnych kolorach

Przebieg: Rodzic wybiera kilka klocków w tym samym kolorze. Układa je na kartce (odpowiedniej do koloru klocków), odrysowuje i odkłada na bok. Postępuje w ten sam sposób z innymi kolorami klocków i kartek. Gdy już skończy, prosi dziecko, aby dopasowało klocki do ich śladów, odrysowanych kształtów na kartce. Zaznacza, że klocek i kartka muszą być w takim samym kolorze, wtedy zadanie będzie dobrze wykonane 🙂

<3 <3 <3

Drodzy Rodzice, dnia 21.03. obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Różne skarpetki stały się symbolem tego dnia, ponieważ chromosom ma kształt skarpetki.

Data 21. 03. również jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy 21. chromosom. Mają trzy zamiast dwóch. To zaburzenie genetyczne jest fachowo nazywane trisomią 21. chromosomu.

W tym dniu można zachęcić swoje pociechy do założenia dwóch różnych skarpetek 🙂

My proponujemy zabawy z nimi związane:

 • Zabawa doskonaląca zmysł wzroku ,,Skarpetki do pary”. Segregowanie przyniesionych przez rodzica różnorodnych skarpet, łączenie w pary.
 • Poszukiwanie zaginionej skarpetki, czyli ,,Ciepło-zimno”.
 • Taniec stóp-taniec radości do dowolnego utworu muzyki klasycznej. (Dzieci leżą na plecach, do tańca zapraszamy tylko stopy).
 • Zgadnij czyja? Doskonalenie spostrzegawczości oraz umiejętności tworzenia opisów- opowiadanie o wybranej skarpecie-wskazywanie na czyjej stopie się ona znajduje.
 • Zabawa plastyczna z wykorzystaniem włóczki, pomponów, ruchomych oczek oraz skrawków materiałów ,, Pacynka ze skarpet”.
 • Zabawa teatralna z wykonanymi pacynkami ,,W skarpetkowie”.
 • Zaprojektuj swoje skarpetki nie do pary (karta pracy znajduje się w linku poniżej)

21 marca- Dzień Skarpet nie do pary, Down

http://www.edukacja.edux.pl/p-30434-dzien-szalonej-skarpetki.php

Życzymy udanej zabawy i zapraszamy w poniedziałek! 🙂

<3 <3 <3

Drodzy Rodzice, Elfiki, wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami! Dlatego dziś proponujemy Wam zabawy o tematyce wiosennej 🙂

,,Kto to?” I. Salach

Powiedzcie mi dzieci
Co to jest za Pani:
Trawa rośnie, słonko świeci,
Ptaszek śpiewa dla niej?
Kto przychodzi do nas
O tej porze roku?
Jest pachnąca i radosna.
Czy wiesz kto to?

„Jestem słońcem” – język ciała – ćwiczenie dużych grup mięśniowych – dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji kucznej.

„Wiosenny wiatr”- dmuchanie na gazety, ćwiczenia oddechowe.

„Bociany” – zabawa z elementem równowagi – dziecko chodzi unosząc wysoko kolana, na sygnał (klaśnięcie) staje na jednaj nodze i rozkłada w bok ręce.

„Mrówki budują mrowisko” – zabawa z elementem czworakowania – na trawie (podłodze) są rozłożone pałeczki (kredki, klocki itp.), dziecko (mrówka) chodzi na czworakach w różnych kierunkach, na hasło rodzica zbiera pałeczki, zanosi na wyznaczone miejsce, buduje mrowisko.

Zamieszczam także dwie zabawy muzyczno-ruchowe, które Elfiki dobrze znają i świetnie się przy nich zawsze bawią 🙂 (,,Lata mucha” oraz ,,Rower”)

Kolejną inspiracją wprowadzającą dzieci w zbliżającą się porę roku może być szybka, ale za to efektowna praca plastyczna, która polega na namalowaniu bociana z rączek 🙂

https://www.google.pl/search?q=wiosna+praca+plastyczna+3+latki&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiozd_l-qXoAhUBzqQKHdnSC14Q_AUoAXoECAwQAw&biw=1366&bih=654

https://www.przedszkola.edu.pl/na-wiosennej-lace—scenariusz-zajec-ruchowych-w-ogrodzie-przedszkolnym.html

<3 <3 <3

EKSPERYMENTY Z WODĄ

Malowanie kolorową pianą – zabawa plastyczna

Do szklanek z wodą nalewamy odrobinę płynu do mycia naczyń oraz farby lub barwnika (barwnik możemy także uzyskać poprzez dodanie do wody bibuły). Płyn dokładnie mieszamy i gotowe ,,barwne mieszanki” ustawiamy w kilku miejscach na białym brystolu. Tak długo dmuchamy powietrze przez słomkę aż piana wydostanie się na kartki i będziemy chcieli zakończyć zabawę 🙂

Jak wywołać deszcz?

Potrzebne:

 • słoik z wrzącą wodą
 • talerzyk
 • lód

Na słoik z wodą nałóżcie talerz z kostkami lodu i obserwujcie, co się będzie działo na ściankach szklanego pojemnika. Przy okazji można porozmawiać o deszczu i trzech stanach skupienia wody 🙂

Lawa w butelce

Do przygotowania potrzebujecie:
– butelki/słoika
– oleju
– wody
– barwnika spożywczego
– tabletki musującej – wapno, magnez lub witamina C

Do butelki wlewamy olej, następnie wodę zabarwioną barwnikiem spożywczym lub farbą  i już zaczynają dziać się rzeczy niesamowite. Bąbelki lewitują w butelce i nie pozwalają oderwać od siebie wzroku. A gdy do butelki z olejem i zabarwioną wodą wrzucicie tabletkę musującą, to zobaczycie prawdziwą lawę, która zachwyci nie jednego malucha. A co się stanie, gdy dodacie kolejną tabletkę? Lawa będzie za każdym razem pięknie wirowała 🙂

Co pływa, co tonie?

Pomoce:

 • miska z wodą (wanna, mały basen)
 • plastelina
 • kamienie
 • kawałek styropianu
 • papier
 • fragment bawełnianego materiału (wielkości kilku centymetrów)
 • inne przedmioty, które warto zbadać by ustalić czy toną czy utrzymują się na wodzie jak: metalowy klucz, piórko, guzik, kora drzewa, drewniany patyczek, liść, gąbka itp.

Sprawdźcie, które z tych przedmiotów unoszą się na wodzie?

Jak myślicie dlaczego te przedmioty tona a te potrafią się unosić? … Tak ciężar przedmiotów powoduje, że toną. Lekkie przedmioty utrzymują się na wodzie. Ale czy tak jest zawsze? Sprawdzimy najpierw czy plastelina się nadaje, czy się topi? …

Od razu poszła na dno. Ale co się stanie jeśli zrobię z niej placek? … Sprawdźmy …

Też zatonął. A teraz, w tym placku zrobię wgłębienie i ostrożnie położę na wodę. Sprawdźmy teraz …

Udało się, nie tonie. Sprawdźmy teraz czy trzeba ostrożnie wkładać ten spodeczek z plasteliny, czy może wystarczy jak włożę go w inny sposób (pionowo).

Zatonął, oznacza to, że jeśli chcemy zbudować statek musimy ostrożnie kłaść go na powierzchnię wody.

Co się stanie z kartką papieru, gdy położę ją na wodzie? … Sprawdźcie

Unosi się, ale może zaraz utonie, jak zakrętka? … poczekajcie i obserwujcie dokładnie… (Dla tego doświadczenie papier musi trochę nasiąknąć wodą.)

Nic się nie dzieje, a to dziwne, to może pomożemy papierkowi połóżcie na papier monetę… i co?… to teraz zakrętkę… to teraz kamień…

No to jeszcze jeden kamień… No to jeszcze jeden… Zatonął… Ale popatrzcie na kamieniach są bąbelki…

Skąd się one tam wzięły? … To są bąbelki powietrza, które jest wszędzie. Było też na kamieniach tylko nie zdążyło uciec i trzyma się jeszcze. Popatrzcie, wystarczy dotknąć wody aby zdążyły uciec 🙂

https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/08/zabawy-i-eksperymenty-z-woda/

<3 <3 <3

POMYSŁY NA ZABAWY RUCHOWE W DOMU

 1. Przeprawa przez rzekę – wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.
 2. Butelkowy slalom –  ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Zaczynacie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki 🙂
 3. Tor przeszkód – do jego wykonania wykorzystajcie to, co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, po których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać!
 4. Zabawy w sieci – wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor. Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę.
 5. Poszukiwacze skarbu – Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie narysować mapę, dodać kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami, rysunkami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od Was!

<3 <3 <3

Drodzy Rodzice! Chciałybyśmy zaproponować Wam różne aktywności, które można wykonywać razem z dziećmi. Załączamy także  krótki  wierszyk, który może być pomocny do dbania o czyste ręce.

Najpierw rączkom umyj brzuszki.

Potem plecy i paluszki.

Szybko palce złap na wędkę,

pokręć kciuki śrubokrętem,

a na koniec swe paluszki

potrzyj szybko o dwa brzuszki.

Dzisiejszą propozycją, do której zachęcamy jest własnoręczne wykonanie butelek sensorycznych. Jest to świetna zabawa dla dzieci, która pobudza ich zmysły, a przy tym rozwija kreatywność, gdyż brzdące tworzą je według własnego pomysłu 🙂

Do przezroczystej butelki wsypujemy trochę brokatu oraz cekiny, koraliki, guziki, małe pomponiki. Następnie wlewamy wodę i jeśli Ktoś ma, można dodać trochę gliceryny (nie jest to konieczne). Po zakręceniu mamy własnoręcznie zrobione sensoryczne butelki 🙂

https://www.madrybobas.pl/2019/02/diy-dla-dzieci-butelki-sensoryczne.html

<3 <3 <3

ZAŁOŻENIA PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ

marzec 2020r.

Tematy kompleksowe i termin realizacji:

 1. „Dzień i noc” (02. 03. – 06.03.2020 r.)
 2. „W wiejskim gospodarstwie” (09.03. – 13.03.2020 r.)
 3. „Wiosna tuż, tuż” (16.03. – 20.03. 2020 r.)
 4. „Wiosenne hodowle” (23.03. – 27.03.2020 r.)

Założenia miesięczne:

 1. Dostrzeganie rytmicznej organizacji czasu w stałych następstwach dnia i nocy.
 2. Poznawanie wybranych dorosłych i młodych zwierząt hodowanych na wsi.
 3. Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną: pierwsze wiosenne kwiaty (krokusy i przebiśniegi).
 4. Poznawanie czynników potrzebnych do rozwoju roślin, pielęgnowanie hodowli i obserwowanie zmian.

Założenia tygodniowe:

 1. „Dzień i noc” (02. 03. – 06.03.2020 r.)

Budowanie krótkich wypowiedzi na temat sytuacji przedstawionej na obrazku.

Dostrzeganie rytmicznej organizacji czasu w stałych następstwach dnia i nocy.

Zauważanie rytmów w ułożonym materiale.

Uświadamianie dzieciom sensownych łańcuszków czynności.

 1. „W wiejskim gospodarstwie” (09.03. – 13.03.2020 r.)

Poznawanie wybranych dorosłych i młodych zwierząt hodowanych na wsi.

Wyjaśnianie znaczenia hodowli zwierząt dla ludzi.

Nazywanie domów zwierząt.

Rozwijanie słuchu i mowy poprzez ćwiczenia ortofoniczne.

 1. „Wiosna tuż, tuż” (16.03. – 20.03. 2020 r.)

Nazywanie kolejno pór roku.

Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną: pierwsze wiosenne kwiaty (krokusy i przebiśniegi).

Poznanie nazw wybranych ptaków powracających do nas wiosną z ciepłych krajów (bociany i jaskółki).

Omawianie życia ptaków wiosną (budowanie gniazd, składanie jaj, wylęganie się młodych, dbanie o młode).

Określanie cech charakterystycznych marcowej pogody.

 1. „Wiosenne hodowle” (23.03. – 27.03.2020 r.)

Zakładanie w sali „zielonego ogródka”.

Poznawanie czynników potrzebnych do rozwoju roślin, pielęgnowanie hodowli i obserwowanie zmian.

Rozpoznawanie i nazywanie narzędzi ogrodniczych.

Budowanie krótkich wypowiedzi na temat sytuacji przedstawionej na obrazku.

„Słoneczko nasze rozchmurz buzię”

 

(M. Dehnel, M. Bąk)

Słoneczko późno dzisiaj wstało,

i w takim bardzo złym humorze,

i świecić też mu się nie chciało,

bo mówi, że zimno na dworze.

Lecz gdy piosenkę usłyszało,

to się tak bardzo ucieszyło,

zza wielkiej chmury zaraz wyszło

i nam radośnie zaświeciło.

Słoneczko nasze rozchmurz buzię,

bo nie do twarzy ci w tej chmurze,

słoneczko nasze rozchmurz się,

maszerować z tobą będzie lżej!

Słoneczko nasze rozchmurz buzię,

bo nie do twarzy ci w tej chmurze,

słoneczko nasze rozchmurz się,

maszerować z tobą będzie lżej.

„Słońce”

 

(M. Janiec)

Kiedy słonko rano świeci,

do przedszkola idą dzieci.

Szybkim krokiem maszerują

i słoneczko obserwują.

Jak wysoko jest na niebie?

Jaki kolor dzisiaj ma?

Czy przegoni ciemne chmury?

Czy też inny kłopot ma?

Czy pozwoli chmurkom płakać?

Może będzie dzisiaj skakać?

Raz wysoko, a raz  nisko.

A czy słońce to ognisko?

Tyle pytań ma przedszkolak.

Kiedy pędzi do przedszkola.

„Dziwne rozmowy”

 

(A. Aleksandrowicz, W. Żuliński)

W chlewiku mieszka świnka

i trąca ryjkiem drzwi.

Gdy niosę jej jedzenie,

to ona „kwi, kwi, kwi”.

Opodal chodzi kaczka

co krzywe nóżki ma.

Ja mówię jej „Dzień dobry”

a ona „kwa, kwa, kwa”.

Na drzewie siedzi wrona

od rana trochę zła.

Gdy pytam „Jak się miewasz?”

To ona „kra, kra, kra”.

Przed budą trzy szczeniaki

podnoszą straszny gwałt.

Ja mówię „cicho pieski”.

A one „hau, hau, hau”.

„Idzie niebo”

 

(E. Szelburg-Zarembina)

 Idzie niebo ciemną nocą

ma w fartuszku pełno gwiazd.

Gwiazdy błyszczą i migocą,

aż wyjrzały ptaszki z gniazd.

Jak wyjrzały – zobaczyły

i  ie chciały dalej spać.

Kaprysiły, grymasiły,

żeby im po jednej dać!

Gwiazdki nie są do zabawy.

Tożby nocka była zła.

Ej. usłyszy pies kulawy!

Cicho bądźcie!…Aaa.

„ Kwiatki bratki”

 

(D. Gellner, B. Kolago)

Jestem sobie ogrodniczka,

mam nasionek pół koszyczka.

Jedne gładkie, drugie w łatki,

a z tych nasion będą kwiatki.

Ref. Kwiatki, bratki i stokrotki,

dla Malwinki dla Dorotki.

Kolorowe i pachnące,

malowane słońcem.

Mam konewkę z długim uchem,

co podlewa grządki suche.

Mam łopatkę oraz grabki,

bo ja dbam o swoje kwiatki.

Ref. Kwiatki, bratki i stokrotki,

dla Malwinki dla Dorotki.

Kolorowe i pachnące,

malowane słońcem.

„Idą dzieci do łóżeczka”

 

(M. Barańska)zabawa paluszkowa

 Idą dzieci do łóżeczka, (kroczenie palcami po wewnętrznej stronie dłoni)

bo w nim miękka poduszeczka. (gładzenie dłoni)

Pierwsze dziecko śpi.(wskazywanie kolejno palców)

Drugie dziecko śpi.

Trzecie dziecko śpi.

Czwarte dziecko śpi.

Piąte śpi.

Zaśnij już i ty.(przykładanie policzków do złożonych dłoni)

„Przybycie wiosny”

 

(B. Forma)

Spojrzał w okno mały Paweł,

a w ogrodzie wiosna,

świeżą trawę, przebiśniegi

w koszu nam przyniosła.

Obudziła pąki kwiatów

w parku i w ogrodzie.

Zapomnijcie moi mili

o śniegu i chłodzie.

Pożyczyła od słoneczka

garść ciepłych promieni,

gdy ogrzeję nimi ziemię,

świat się zazieleni.

„Świeci słoneczko” (H. Kruk)

 

Świeci słoneczko jasne,

wieje wiosenny wiatr.

I każdy ma ochotę wędrować sobie w świat.

Grzeje słoneczko jasne,

pada wiosenny deszcz.

Urosną śliczne kwiaty,

my urośniemy też.

ZAŁOŻENIA PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ

luty 

Tematy kompleksowe i termin realizacji:

 1. „Zabawy w karnawale” (10.02.-14.02.2020 r.)
 2. „Przez okrągły rok” (17.02.-21.02.2020 r.)
 3. „Bajki i bajeczki” (24.02.-28.02.2020 r.)

Założenia miesięczne:

 1. „Zabawy w karnawale” (10.02.-14.02.2020 r.)

Rozwijanie inwencji twórczej poprzez improwizacje ruchowe.

 1. „Przez okrągły rok” (17.02.-21.02.2020 r.)

Nazywanie zmian zachodzących jesienią, zimą, wiosną i latem w przyrodzie.

 1. „Bajki i bajeczki” (24.02.-28.02.2020 r.)

Rozwijanie zainteresowania słowem czytanym.

Piosenki Wiersze
„Nazywają mnie poleczka” (autor nieznany)

 

Nazywają mnie poleczka,

umiem skakać jak piłeczka.

Bardzo, bardzo jestem skoczna

a ja zacznę to nie spocznę.

Ref. Hop,hop, tra, la, la,

kto zatańczy tak jak ja.2x

Noga lewa, noga prawa,

raz do roku jest karnawał,

teraz wszyscy do kółeczka,

poprowadzi nas poleczka.

Ref. Hop,hop, tra, la, la,

kto zatańczy tak jak ja.2x

Dziś w przedszkolu śpiew i tańce,

tańczą różne przebierańce.

Każdy przebrał się inaczej,

ten obraca się ten skacze.

Ref. Hop,hop, tra, la, la,

kto zatańczy tak jak ja.2x

„Karnawał” Zbigniew Dmitroca

 

W karnawale, w karnawale

Dookoła wielkie bale,

Gdy orkiestra pięknie gra,

Dobry  humor każdy ma.

Bal maskowy, bal maskowy

Jest naprawdę pomysłowy,

Można przebrać się za jeża,

Krasnoludka lub rycerza.

Wszędzie sami przebierańcy,

Zorro w czarnej masce tańczy,

I Smerfetka razem z nim,

Nie wiadomo kto jest kim…

W karnawale, w karnawale

Dzieci bawią się wspaniale,

W karnawale każdy chce

Tańczyć śpiewać, bawić się.

„Na karuzeli”

 

I. Jabłońska-Gabrysiak

Niech się kręci karuzela, bajkę dziś opowie Ela,

co tam w zimie ecie-plecie,

co tam w lecie ecie-plecie,

jak to wiosną w sadzie bywa,

kto jesienią jabłka zrywa.

W karuzeli jak co roku,

wciąż się kręcą pory roku.

„Bajeczki” (U. Piorowska, M. Melnicka-Sypko)

 

Na półkach mieszkają książeczki.

W książeczkach mieszkają bajeczki.

Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam.

Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam.

W bajeczkach znajdziecie rycerzy,

królewnę co spala wieży.

I dobrych wróżek sto i czarownicę złą.

I dobrych wróżek sto i czarownicę złą.

A kiedy się dziecko zasłucha,

to wróżki mu szepcą do ucha.

Pokochaj bajek świat na wiele, wiele lat.

Pokochaj bajek świat na wiele, wiele lat.

„Klaszczmy w ręce”

 

(rymowanka na powitanie)

Już karnawał zaczął się,

Zosia klaszcze w ręce swe.

Klaszczmy z Zosią także my:

raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy.

 

„Balonik” D. Gellner

 

Idę sobie z balonikiem. On na sznurku ja chodnikiem.

Ja jem ciastko, a on nie je, tylko się do sznurka śmieje.

Skacze żaba z wielkim krzykiem

– będę tańczyć z balonikiem!

Smok się w smoczą skrobie głowę:

– ja balonik wezmę sobie!

Mysz przebrała się w sukienkę:

– chcę z balonem iść za rękę!

Gdy balonik tego słuchał jeszcze bardziej się nadmuchał, wrzasnął:

– tego już za wiele, przecież ja się nie podzielę!

Mogę pęknąć, jeśli chcecie, lecz co wtedy mieć będziecie!

  „Spacer maluchów” I. Suchorzewska

 

Pada śnieżek biały,

puszysty i suchy,

idą na spacerek

z przedszkola maluchy.

Pada śnieżek biały,

już go po kolana.

Lepią dzieci razem

śmiesznego bałwana. 

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE – STYCZEŃ

1-2. „Biało dookoła” (02.01.-10.01.2020r.)

Poznawanie właściwości i zachowania się śniegu i lodu pod wpływem niskiej i wysokiej temperatury.

Określanie cech przedmiotów na podstawie własnych doświadczeń.

Kształtowanie logicznego myślenia w trakcie przewidywania skutków i następstw działania.

Aktywne uczestniczenie w zabawach badawczych.

Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie zimą.

3-4. ,,Kocham babcię i dziadka” (13.01.-24.01.2020r.)

Podawanie informacji o najbliższych członkach rodziny.

Nazywanie członków bliższej i dalszej rodziny.

Wskazywanie roli jaką pełnią dziadkowie w życiu rodziny.

Branie aktywnego udziału w przygotowaniach do świąt o charakterze rodzinnym.

Uczestniczenie w krótkich programach artystycznych.

Zachęcanie do sprawiania przyjemności bliskim osobom.

Ukazanie sposobów niesienia pomocy osobom starszym.

Wiersz – D. Gellner -„Śnieżki-broszki”  

 

Kiedy przyjdzie zima,
kiedy chwyci mrozek,
śnieg zaczyna padać
na calutkim dworze!

Kiedy stoisz ,kiedy idziesz
albo jesteś w biegu,
zawsze Cię dopadną
broszeczki ze śniegu.

Sfruną na kołnierzyk,
na rękaw, na czapkę,
nie zapomną nawet
o szaliczku w kratkę.

Ale kiedy chuchniesz
na białą broszeczkę,
zostanie z niej tylko
mokra kropeleczka….

„Jestem złotą rybką”
1. Jestem złotą rybką dla babci i dziadka.
Spełniam ich życzenia, bo to sprawa łatwa.Ref.
Na, na, na, na
na, na, na, na, na,
spełniam ich życzenia
bo to sprawa łatwa.2. Dam im gwiazdkę z nieba na małym obrazku.
Zrobię czary mary by nabrała blasku.Ref.
Na, na, na, na
na, na, na, na, na,
zrobię czary mary
by nabrała blasku.3. Potem ich zabiorę na spacer do lasu.
Bo na nudę ze mną nigdy nie ma czasu.Ref.
Na, na, na, na
na, na, na, na, na,
bo na nudę ze mną
nigdy nie ma czasu.
„Kiedy babcia była mała” – Suchorzewska Irena

 


 Dziś zamiast bajki o krasnoludkach
Opowiem jaka była babcia
Kiedy była malutka.

Miała krótką sukienkę w czerwone kropki,
Nosiła pończoszki a nie rajstopki.

Po drzewach łaziła tak jak ty umiesz,
Bawiła się w klasy a nie w gumę.

Skakała przez skakankę
Sto razy, 200, 300.
Pływała tak jak ryba
bo woda wtedy była czysta.

Jeździła na rowerze co się nazywał „damka”
a w zimie szalała na sankach.

Ale przede wszystkim jak babcia była mała
to się bez przerwy śmiała.
I jeszcze daję wam słowo
miała buzię gładką i różową.

„Mały bałwanek”  muz. i sł. Monika Majewska

 

Mały bałwanek, mały bałwanek, na jednej nodze stał.

Nadeszła zima, nadeszła zima, a on się ciągle chwiał.

Zima dmuchnęła śniegowym puszkiem, bałwanek chwieje się.

Śnieżek nadleciał, upadł pod brzuszkiem, bałwanek śmieje się. /2x

Skacze bałwanek, skacze bałwanek, dwie śnieżne nóżki ma.

I przytupuje, i podskakuje, obroty robi dwa.

Zima dmuchnęła śniegowym puszkiem, bałwanek kręci się.

Śniegowe płatki wirują wkoło, bałwanek kłania się. /2x

Tańczy bałwanek, tańczy bałwanek, a w ręce miotłę ma.

Masuje brzuszek, masuje brzuszek, głód w brzuszku marsza gra.

W koło wirują śniegowe płatki, bałwanek łapie je.

I coraz większy jest nasz bałwanek, bo śnieżek ciągle je. /2x

ZAŁOŻENIA PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ

grudzień 2019r.

Tematy kompleksowe i termin realizacji:

 1. „Goście za oknem” (02.12. – 06.12.2019 r.)
 2. „Idą święta” (09.12. – 20.12.2019 r.)

Założenia miesięczne:

 1. Rozpoznawanie, nazywanie i określanie cech charakterystycznych gila, sikorki i wróbla.
 2. Aktywne uczestnictwo w poznawaniu tradycji i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem.

Założenia tygodniowe:

 1. „Goście za oknem” (02.12. – 06.12.2019 r.)

Poznawanie wybranych ptaków odwiedzających karmnik.

Rozpoznawanie, nazywanie i określanie cech charakterystycznych gila, sikorki i wróbla.

Kształtowanie opiekuńczej postawy wobec ptaków.

Rozmawianie na temat trudnej sytuacji ptaków w czasie zimy.

 1. „Idą święta” (09.12. – 20.12.2019 r.)

Aktywne uczestnictwo w przygotowaniach świątecznych.

Wzbogacanie wiedzy na temat tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Kultywowanie tradycji z nimi związanymi.

Ukazywanie piękna Świąt Bożego Narodzenia.

Śpiewanie piosenek o tematyce świątecznej.

Wykonywanie świątecznych dekoracji.

Tworzenie świątecznej atmosfery, podkreślanie rodzinnego charakteru świąt.

Słuchanie kolęd.

„Mały ptaszek” (autor nieznany)

Mały ptaszek kiwa głową,

tupie jedną, drugą nogą.

Swe skrzydełka już prostuje

i do lotu się szykuje.

Wolno lata dookoła,

robi małe duże koła.

Dziobkiem w okno postukuje,

przyjaciela poszukuje.

Rymowanka z pokazywaniem

Raz i dwa, raz i dwa, zimo, zimo, zimo nie bądź zła.

Trzy i cztery, trzy i cztery, w zimie dobre są spacery.

Pięć i sześć, pięć i sześć, głodne ptaki chciały jeść.

„My jesteśmy choineczki” (U. Pakula)

 

My jesteśmy choineczki, raz, dwa, trzy.

Mamy na głowach dzwoneczki, raz, dwa, trzy.

Wyrosłyśmy w gęstym lesie, raz, dwa, trzy.

W którym echo głośno niesie, raz, dwa, trzy.

Teraz w rączki zaklaszczemy, raz, dwa, trzy.

I nóżkami potupiemy, raz, dwa, trzy.

Wkoło się poobracamy, raz, dwa, trzy.

I rączkami pomachamy, raz, dwa, trzy.

Śnieżek pada, słonko świeci, raz, dwa, trzy.

Podskakują w górę dzieci, raz, dwa, trzy.

Już niedługo będą święta, raz, dwa, trzy.

Buzie mamy uśmiechnięte, raz, dwa, trzy.

„Nie płacz Jezu”(J. Kucharczyk)

Malusieńki Jezus
W twardym żłóbku spał,
Głodny i zmarznięty
Przez sen cicho łkał.
REF: Nie płacz Jezu,
My Ci zaśpiewamy,
Nie płacz, Jezu
Pięknie Ci zagramy.

Jezus się obudził
Bo usłyszał śpiew,
Gdy zobaczył dzieci
To uśmiechnął się.
REF.: Nie płacz Jezu…

ZAŁOŻENIA PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ

październik 2019r.

Tematy kompleksowe i termin realizacji:

 1. „Idzie jesień z pełnym koszem-warzywa” (30.09. – 04.10.2019 r.)
 2. „Oto ja” (07.10. – 11.10.2019 r.)
 3. „Moja rodzina” (14.10. – 18.10.2019 r.)
 4. „Jesienią w parku” (21.10. – 25.10.2019 r.)
 5. „Jesienią w lesie” (28.10. – 01.11.2019 r.)

Założenia miesięczne:

 1. Rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw.
 2. Nazywanie i pokazywanie części ciała u siebie i u innych.
 3. Budzenie zainteresowania najbliższym otoczeniem, podawanie informacji o swoich bliskich.
 4. Poznawanie darów jesieni, które można znaleźć w parku.
 5. Poznawanie środowiska leśnego, jego mieszkańców i ich zwyczajów

Założenia tygodniowe:

 1. „Idzie jesień z pełnym koszem-warzywa”

Rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw.

Rozpoznawanie ich za pomocą dotyku, smaku i wzroku.

Podkreślanie znaczenia warzyw w zdrowym żywieniu.

Zwracanie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią.

 1. „Oto ja”

Poznawanie części ciała w toku zabaw.

Nazywanie i pokazywanie części ciała u siebie i u innych.

Poznawanie przedmiotów za pomocą zmysłów (dotyk, wzrok, słuch).

 1. „Moja rodzina”

Nazywanie członków swojej rodziny i pełnionych przez nich ról.

Kształtowanie umiejętności przewidywania skutków działania.

Budzenie zainteresowania najbliższym otoczeniem, podawanie informacji o swoich bliskich.

Wypowiadanie się na temat wyglądu swojego domu.

Nazywanie pomieszczeń i sprzętów, które się w nich znajdują.

 1. „Jesienią w parku”

Poznawanie darów jesieni, które można znaleźć w parku.

Poznawanie budowy liścia i orzecha.

Oglądanie drzew znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

Rozpoznawanie kształtów liści, dopasowywanie ich do odpowiednich drzew.

 1. „Jesienią w lesie”

Poznawanie środowiska leśnego, jego mieszkańców i ich zwyczajów.

Rozpoznawanie drzew liściastych i iglastych.

Zapoznanie z pracą leśniczego.

„Rączki klaszczą”

 Rączki klaszczą raz i dwa

do klaskania rączki mam.

W jedną nogę, drugą nogę

i nad głową i w podłogę. /bis

Hop, siup rączki się schowały

i grzecznie czekały

Do trzech policzymy

znów się zabawimy.

„Roztargniona wiewiórka” (Teresa Podleś)

Wiewióreczka ruda, mała
cały dzień orzeszki rwała
i nasionka, i żołędzie,
kryła je po lesie wszędzie.
Kolo dębu i pod sosną,
tam, gdzie gęste wrzosy rosną,
pod jałowcem i pod miedzą,
wszędzie jej orzeszki siedzą.
A gdy słonko się schowało,
to wiewiórka nockę całą
zachodziła, biedna, w głowę,
gdzie są jej zapasy nowe.
Choć od rana tak myślała,
gdzie orzeszki, nie wiedziała.
Bo kto w różne miejsca kładzie,
nie wie , gdzie co ma w zasadzie.

„W lesie” (I. Salach)
Pojedziemy do lasu
Na miłą wycieczkę,
Może zobaczymy
Sarnę albo wiewióreczkę?

Będziemy ostrożnie
mrowisko oglądać
tak, by pracownicom
krzywdy nie wyrządzać.

A może zajączek
na drogę wyskoczy?
Siądziemy cichutko,
żeby go nie spłoszyć.

Obejrzymy w lesie
te cuda i dziwy,
do przedszkola zaś wrócimy
ogromnie szczęśliwi.

„Jesienna wyliczanka”

Lecą liście z drzewa,

bo to jesień już.

Za jesienią zima

zbliża się tuż, tuż.

Nazbieramy liści

malutkich i dużych.

Bukiet z nich zrobimy,

niech nam długo służy.

Idzie jeż Małgorzata Barańska

Idzie sobie dróżką jeż

i ja dróżką idę też.

Gdy poczeka kilka chwilek,

Sprawdzę, ile niesie szpilek.

Nie chciał czekać. Ha, no cóż.

Jeż w gęstwinie zniknął już.

Smaczne warzywa muz./słowa  T. Wójcik

Rudą marcheweczkę

lubią wszystkie dzieci,

a gdy ją wyciśniesz,

zdrowy soczek leci.

Ref. Ciach, ciach, ciach, pokroimy

Surówkę zrobimy

Listeczki sałaty

zajączki zjadają,

dlatego po łące

tak szybko biegają

Ref. Ciach, ciach…….

Bo wszystkie warzywa,

jeśli tego nie wiesz,

to są witaminki

dla mnie i dla ciebie.

Ref. Ciach, ciach…..

Założenia Pracy Dydaktyczno-Wychowawczej

„Nasze przedszkole”

Stwarzanie warunków do adaptacji dziecka w przedszkolu.

Wdrażanie do zgodnego współżycia i współdziałania w grupie.

Budowanie poczucia bezpieczeństwa w nowych sytuacjach.

Poznawanie zabawek i możliwości korzystania z nich.

„Nasza sala”

 

                        Zapoznanie dzieci z salą i jej wyposażeniem.

Zachęcanie dzieci do zabaw zespołowych.

                       Szanowanie zabawek i sprzętów znajdujących się w sali.                                                                                                                                                                              Doskonalenie umiejętności w zakresie niektórych czynności samoobsługowych.

Stwarzanie warunków do swobodnej zabawy.

„Jestem przedszkolakiem”

 

Zapoznanie z pomieszczeniami w przedszkolu.

Rozwijanie świadomości własnego ciała.

Utrwalanie zasad stosowania zwrotów grzecznościowych.

Stwarzanie warunków do spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka.

Zachęcanie dzieci do wspólnej zabawy przy muzyce.

„Idzie jesień z pełnym koszem-owoce”

 

Rozpoznawanie i nazywanie wybranych owoców krajowych.

Rozróżnianie ich za pomocą dotyku, smaku i wzroku.

Zapoznanie z nazwami wybranych drzew owocowych.

Rozumienie znaczenia spożywania owoców dla zdrowia.

„Do przedszkola idzie maluch” (M. Melnicka-Sypko, U. Piotrowska)

Do przedszkola idzie maluch,

tup, tup, tup, tup.

Wszyscy dziś malucha chwalą,

tup, tup, tup, tup.

Zna wierszyki i piosenki

la, la, la, la.

Zawsze chodzi uśmiechnięty,

la, la, la, la.

Podskakują razem dzieci,

hop, hop, hop, hop.

Bo tu bawią się najlepiej,

hop, hop, hop, hop.

 „Jestem sobie przedszkolaczek” (M. Terlikowska, L. Milaszewski)

 Jestem sobie przedszkolaczek,

nie grymaszę i nie płaczę,

na bębenku marsza gram,

ram, tam, tam, ram, tam, tam.

Mamy tu zabawek wiele,

razem bawić się weselej,

bo kolegów dobrych mam,

ram, tam, tam, ram, tam, tam.

Mamy, klocki, kredki, farby,

to są nasze wspólne skarby,

bardzo dobrze tutaj nam,

ram, tam, tam, ram, tam, tam.

Kto jest beksą i mazgajem,

ten się do nas nie nadaje,

niechaj w domu siedzi sam,

ram, tam, tam, ram, tam, tam.

„Owocowe przysmaki” (T. Wójcik)

 Mamy dziś apetyt wielki na śliweczki słodkie,

nazbieramy do koszyka w sadzie za tym płotkiem.

Ref.

Mniam, mniam, mniam, tralala,

jesień nam śliweczki da. (bis)

Już złociste gruszki wiszą na złocistej gruszy.

Zaraz wpadną w nasze ręce, gdy wiatr je poruszy.

Ref.

Mniam, mniam, mniam, tralala,

jesień nam śliweczki da. (bis)

Na jabłoni ładnie rosną rumiane jabłuszka.

Potrząśniemy gałązkami wpadną do fartuszka.

Ref.

Mniam, mniam, mniam, tralala,

jesień nam śliweczki da. (bis)

„Mam trzy latka” (I. Suchorzewska)

 Mam trzy latka, trzy i pół,

brodą sięgam ponad stół.

Do przedszkola chodzę z workiem

i mam znaczek z muchomorkiem.

Pantofelki ładnie zmieniam i,

myję ręce do jedzenia.

Zjadam wszystko z talerzyka,

tańczę kiedy gra muzyka.

Umiem wierszyk o koteczku,

o tchórzliwym koziołeczku,

i o piesku co był w polu,

nauczyłam się w przedszkolu.

„Znam swoje imię”

To jest Adaś, a to Ola.

Chodzą razem do przedszkola.

Swoje imię także znam,

chętnie teraz powiem wam…

„Zaproszenie do tańca”

 Przyjdź do mnie….

daj mi rączki swe.

Zrobimy kółeczko.

Zabawimy się.

Hop, hop, tra la, la,

podskocz w górę tak jak ja.

„Przedszkolak”  (B. Forma)

 Przedszkolakiem jestem ja, przedszkolakiem jesteś ty.

Chcemy razem bawić się: raz, dwa, trzy.

Rymowanka

Misio siedzi na stoliku. Oj nieładnie, mój chłopczyku.

Teraz się pod stolik chowa, bo się boi mądra głowa.

Obok stołu stoi zgrabnie, uszka w górze trzyma ładnie.

„Wiem i umiem pokazać”(M. Minczakiewicz)

Pokaż proszę gdzie masz oko.

Gdzie masz ucho?

Gdzie twój nos?

Gdzie masz rękę?

A gdzie nogę?

Gdzie na głowie rośnie włos?

Kiwnij głową!

Tupnij nogą!

Klaśnij w ręce nie bój się!

Hop do góry!

Potem na dól!

Razem pobawimy się!

„Dobre maniery” B. Gojarska

Gdy się dobrze zachowujesz

na pochwałę zasługujesz.

Chcesz mieć zawsze humor dobry,

to od rana mów dzień dobry

do mamusi i tatusia

do swej pani i Wojtusia.

Proszętakże ładnie brzmi,

kiedy chcesz by coś podali ci.

Im podziękuj swojej pani,

gdy do domu pora.

Do widzeniapowiedz wszystkim

przed wyjściem z przedszkola.

„W sadzie” (autor nieznany)

 Przyszła dziś do sadu

koleżanka Zosi,

o czerwone jabłko

jabłoneczkę prosi.

Prosi o jabłuszko

jabłoneczkę ładnie:

Proszę niech mi do koszyka

jedno jabłko wpadnie.

Proszę o gruszeczkę-

także prosi ładnie

Proszę niech mi do koszyka

jedna gruszka wpadnie.

Mamy jedno jabłko

 i jedną gruszeczkę.

Ile owoców mamy w koszyku?

Czy już wiecie?