Żabki

GODZINY POSIŁKÓW:
Śniadanie: 8.30 – 9.00
Obiad: 12.30 – 13.00
Podwieczorek: 15.00

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE CZERWIEC

1. „Święto dzieci”Określanie swoich cech fizycznych, dostrzeganie zmian zachodzących w swoim wyglądzie pod wpływem upływającego czasu, nazywanie ludzi rożnych ras, określanie miejsca ich zamieszkania, rozumienie, że wszyscy ludzie mają równe prawa, niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu materialnego czy koloru skóry.

2.  „Kim będę kiedy dorosnę”Poznanie czynności, jakie wykonują osoby wykonujące różne zawody, nazywanie narzędzi pracy, zwrócenie uwagi na ich ubiór, rozumienie znaczenia ich pracy.

3. „Lubimy książki” Wzbudzanie zainteresowania literaturą, poznawanie ciekawych książek, w tym utworów literatury dziecięcej, poznanie zawodu pisarza, nabywanie nawyku dbania o książki, zwracanie uwagi na budowę książki, tworzenie własnych bajek, wyjaśnienie różnicy między biblioteką i księgarnią.

4. „Kolory lata” Oglądanie zdjęć w celu zwrócenia uwagi na piękno naszego kraju, posługiwanie się określeniami dotyczącymi regionów Polski, określanie co jest potrzebne na wakacjach; w górach, nad morzem, nad jeziorem i w czasie wyprawy w celu zwiedzania zabytków, omówienie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych i wodnych oraz zachowania się podczas wakacji, poznawanie wybranych środków transportu: lądowego, powietrznego i wodnego,

5. ,,Zwierzęta świata” poznanie dzikich zwierząt charakterystycznych dla różnych zakątków naszego globu, odmierzanie długości za pomocą miar, porównywanie wielkości zwierząt, naśladowanie ruchów oraz odgłosów zwierząt, szukanie podobieństw i różnic pomiędzy zwierzętami świata a zwierzętami Polski

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE MAJ

1. „Zwierzęta domowe” Poznanie różnych ras psów, rozumienie roli psów w życiu człowieka (pies: ratownik, przewodnik, pasterz i tropiciel), poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt, zdobywanie wiedzy na temat zwierząt domowych, poznanie zagrożeń płynących ze spotkania z obcym zwierzęciem.

2. „Wiosna na wsi” Rozpoznawanie i nazywanie dorosłych i młodych zwierząt hodowanych na wsi, nazywanie domów zwierząt, wyjaśnianie znaczenia hodowli zwierząt dla ludzi,zapoznanie z pracą rolnika, poznanie etapów powstawania chleba.

3. „Wiosna na łące” Poznawanie zwierząt i roślin jakie można spotkać wiosną na łące, rozumienie pojęcia owady, zapoznanie z etapami rozwojowymi motyla, dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną, zwracanie uwagi na kolorystykę wiosennej łąki, wzbudzanie zainteresowania książką jako źródłem wiedzy, rozumienie znaczenia barwy ochronnej w życiu zwierząt.

4. „Mama i tata” podawanie informacji na temat rodziny, opisywanie wyglądu rodziców, podawanie powiązań między członkami rodziny, wyjaśnienie wieloznaczności słowa dom, dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie (np. sposobów wspólnego spędzania czasu, określanie czynności wykonywanych przez poszczególnych członków rodziny).

„Szła kaczuszka” (F. Leszczyńska, R. Przymus)

Szła kaczuszka polną dróżką wśród maków, kąkoli
I kwakała kwa, kwa sama, sama czyli solo.
Kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa sama czyli solo.
Kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa sama czyli solo.

Chwilę potem ta kaczuszka kaczorka spotkała
I już dwójka kaczek: kwa, kwa wesoło śpiewała.
A dwoje to przecież znaczy że w duecie.
A dwoje to przecież znaczy że w duecie.

Później te dwie małe kaczki z trzecią się spotkały
I już razem całą trójką ślicznie zakwakały.
A troje to przecież znaczy że w tercecie.
A troje to przecież znaczy że w tercecie.

Wreszcie rankiem tuż nad stawem kaczek grupa cała
Swoje raźne: kwa, kwa, kwa, kwa razem zaśpiewała.
Wznosząc dzioby w górę śpiewa kaczy chórek.
Wznosząc dzioby w górę śpiewa kaczy chórek.

„Bajeczka o motylku” (M. Tokarczyk, O. Adamowicz)

Podejdźcie dzieci do mnie na chwileczkę,

opowiem wam zaraz krótką bajeczkę.

O motylku kolorowym zaraz się dowiecie,

co się zastanawiał skąd się wziął na świecie?

A teraz słuchaj uważnie drogi kolego,

bo wszystko zaczęło się dnia pewnego,

Gdy motyla mama jajeczka na listkach składała

i nikomu się zbliżyć do nich nie pozwalała.

Z tych małych jajeczek gąsienice się powykluwały,

i listki dookoła ciągle obgryzały,

Bo głodomory z nich były niebywałe

i zawsze brzuszki lubiły mieć napęczniałe.

Gdy urosły już odrobinę, to postanowiły odpocząć chwilę.

Znalazły pod gałązką zakątek mały,

gdzie dookoła kokonem się poowijały.

I tak w tym kokonie przez tygodni kilka,

siedziała sobie poczwarka motylka.

Aż w końcu kokon popękał wszędzie,

i zaraz z niego motylek będzie.

Wyszedł powoli, nóżki rozprostował,

Zaczął nagle latać, w powietrzu „szybował”,

a potem kolorowe skrzydełka wystawił do słonka.

Motylków zaraz będzie cała pełna łąka.

Czy teraz już kochane dzieci wiecie,

skąd motylki borą się na tym świecie? Motylków zaraz

„Pracowite pszczoły”(O. Abramowicz)

Pszczoła to jest owad mały, ale za to doskonały.

Ona w ulu dom swój ma i pracuje tam co dnia.

Zapyla kwiaty, ciężko pracuje, ludzi miodkiem obdarowuje.

W lesie, w powietrzu czy też na łące, możemy spotkać pszczółek tysiące.

Ciągle latają, nektar zbierają i wiele siły do pracy mają.

Z zebranym nektarem, z zachwytu wielkiego, wracają pszczółki do domu swojego.

 Każda to pszczółka jest pracowita, żadna nie próżnuje,

produkuje dla nas miodek i ciężko pracuje.

Nauczanie zdalne

Piątek 16.04.2021 r.

Po co są nasiona?

Od nasiona do rośliny – zabawa dydaktyczna.

Rodzic rozkłada na dywanie/stoliku odwrócone kartoniki, tak aby zdjęcia fasoli nie były widoczne. Kartoniki są wymieszane, a dziecko je układa– od najkrótszego do najdłuższego paska. Gdy zrobi to poprawnie, znowu może je odwrócić. Dziecko przygląda się utworzonemu w ten sposób ciągowi ilustracji. Opowiada, co się dzieje z nasionkiem na kolejnych fotografiach.

Zbieramy nasiona – ćwiczenie stóp.

Dzieci spacerują boso między rozłożonymi na dywanie skarpetkami. Gdy rodzic wyda sygnał, podchodzą do najbliższej zwiniętej skarpetki i podnoszą ją z podłogi wyłącznie za pomocą stóp. Schwytane w dłoń skarpetki odnoszą do pojemnika. Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie, do momentu aż wszystkie skarpetki zostaną uprzątnięte z dywanu.

„Małe nasionko” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych w formie opowieści ruchowej.

Dzieci słuchają uważnie rodzica, który snuje opowieść i ilustruje ją ruchem. Wykonują te same ćwiczenia. Zestaw ćwiczeń można powtórzyć kilkakrotnie. Na koniec przedszkolaki siadają przed ilustracjami, a prowadzący jeszcze raz opowiada historię nasionka, pokazując ilustracje (wcześniej rozcina je wzdłuż linii). W tle może odtwarzać spokojną muzykę.

Małe nasionko (Magdalena Ledwoń)

Jedno małe nasionko leciało z wiatrem wysoko nad łąką (trucht po obwodzie koła, na sygnał rodzica zmiana kierunku). Gdy wiatr nieco ustał, upadło na ziemię (przykucnięcie). Leżało tam sobie długi czas, wygrzewając się w promieniach słońca (leżenie tyłem). Ale nic się nie działo. Dopiero gdy nad łąką przeszła ulewa, a deszcz zrosił ziemię, małe nasionko poczuło, że coś dziwnego zaczyna się z nim dziać (kilkukrotne ugięcie i przyciągnięcie kolan do brzucha). Najpierw wysunął się z łupinki mały korzonek, który szukał najkrótszej drogi do ziemi (przykucnięcie). Gdy korzonek wbił się w ziemię i wrósł w nią bardzo mocno, w małej dziurce w łupince pojawiała się kolejna niespodzianka. Niewielka łodyga wyjrzała przez szparkę, a następnie zaczęła swoją wędrówkę w górę (unoszenie złączonych dłoni zygzakiem ponad głowę z jednoczesnym wyprostowaniem nóg). Gdy wyrosła wystarczająco mocna i silna, rozłożyła nad nasionkiem piękny liściasty parasol (rozłożenie uniesionych rąk na boki). Ale nie po to, żeby chronił roślinkę przed deszczem, tylko po to, żeby łapać promienie słońca. Codziennie roślinka stawała się większa i większa, aż w końcu pojawiły się na niej piękne kwiaty (naprzemienne opuszczanie wyprostowanych rąk do wysokości obręczy barkowej i unoszenie ich ponad głowę). Do kwiatów zaczęły ściągać owady, które wyjadały słodki nektar z kielichów (trucht po obwodzie koła). Po pewnym czasie płatki kwiatów przekwitły, a na ich miejscu pojawiły się małe nasionka przyczepione do małych spadochronów (złączenie rąk nad głową). Pewnego dnia, gdy zawiał silniejszy wiatr, jedno nasionko oderwało się od reszty (wykonywanie skłonów bocznych) i poleciało wysoko nad łąką… (trucht po obwodzie koła).

Nasiona – ćwiczenie prawidłowego liczenia.

Dzieci otrzymują karty pracy i wykonują zadania zgodnie z poleceniami.

Czwartek 15.04.2021 r.

Przemiana gąsienicy

Wyczaruj motylka – rozwijanie umiejętności wycinania

Pomoce: kontury motyla zgięte w połowie; dowolne materiały do ozdabiania motyla. Rodzic pracuje z dzieckiem i dba o to, aby każde spróbowało samodzielnie wyciąć motyla po konturze. Po wycięciu i rozłożeniu dzieci mogą dowolnie ozdabiać swoje motyle. (kontur – Dzień Smyka)

Ukołysz motylka – ćwiczenie oddechowe

Pomoce: motylek wycięty z papieru (z poprzedniego zadania)

Przedszkolaki leżą na podłodze, na plecach. Na brzuchu układają motylka z papieru. Wdychając powietrze (przez nos), obserwują unoszenie się motylka (brzuch się podnosi). Następnie wypuszczają powietrze ustami, np. wraz z sylabą fuuu, i obserwują opadanie motylka. Ćwiczenie powtarzane jest kilkakrotnie, z wydłużeniem fazy wydechowej.

,,Przemiana gąsienicy Oli” – wysłuchanie opowiadania i rozmowa inspirowana jego treścią

Rodzic czyta opowiadanie „Przemiana gąsienicy Oli” Katarzyny Wójcik-Bożętki. Zadaje pytania: Jakie postacie wystąpiły w opowiadaniu? Dlaczego gąsienica nie chciała rozmawiać z motylem Eustachym? Czym martwił się Eustachy? Dlaczego ogrodnik zdenerwował się na ślimaka? Kto mieszkał pod ziemią? Dlaczego kret tak szybko znikał pod ziemią? Czym martwili się bohaterowie? Gdzie zniknęła Ola? Co się stało z gąsienicą Olą?

Od gąsienicy do motyla – pogadanka na temat cyklu rozwoju motyla

Rodzic prezentuje obrazki ilustrujące cykl przemiany gąsienicy w motyla. Opisuje poszczególne fazy rozwoju.

Źródło: Bliżej Przedszkola

Poranna pobudka – zestaw zabaw ruchowych z elementami korekty

Posągi – zabawa orientacyjno-porządkowa

Dzieci biegają w różnych kierunkach. Na hasło rodzica: posągi! nieruchomieją w dowolnych pozach.

Ślimak – ćwiczenia mięśni tułowia

Dzieci są w siadzie prostym. Zginają nogi i obejmują je rękami ze splecionymi palcami dłoni. Lekko zaokrąglają plecy i przechodząc do leżenia tyłem, wykonują kołyskę w przód i w tył, a następnie na boki.

Motylki – zabawa z elementami podskoku i ćwiczeniami ramion

Uczestnicy wykonują podskoki rozkroczno-zwarte z dłońmi wspartymi na bokach, w rytmie wystukiwanym przez rodzica. Podczas ciszy poruszają się swobodnie po całym dywanie, machając ramionami jak skrzydełkami.

Na jednej nodze – zabawa równoważna

Przedszkolaki poruszają się podskokami w różnych kierunkach. Na hasło: na jednej nodze każdy staje na jednej nodze.

Ćwiczenie uspokajające

Dzieci maszeruje w kole. Na hasło rodzica zatrzymuje się, wykonuje głęboki wdech ze wspięciem na palce i wydech, po czym kontynuuje marsz.

Środa 14.04.2021 r.

Pożyteczna dżdżownica

Sylaby w ogrodzie – zabawa rozwijająca słuch fonemowy.

Rodzic mówi sylabami nazwy stworzeń zamieszkujących ogród. Dzieci, dokonując syntezy sylabowej, wypowiadają usłyszane słowo.

Zagadki słowne – wprowadzenie do tematu zajęć.

Rodzic odczytuje zagadki słowne:

Pełzam tu, pełzam tam, dużo pracy zawsze mam. Lubię ziemię żuć i na grządkę pluć. (dżdżownica)

Mam czarne futerko i mały ryjek, pod ziemią spokojnie sobie żyję. Ogrodnicy za mną nie przepadają i na moje kopce ciągle narzekają. (kret)

To ogromne szczęście mieć dom zawsze ze sobą, nigdzie się nie spieszyć i sunąć sobie drogą. (ślimak)

Kropek mam wiele na pelerynce czerwonej. Fruwam nad łąką wśród trawy zielonej. (biedronka)

Czy dżdżownica jest pożyteczna? – pogadanka na temat roli dżdżownicy w ogrodzie Rodzic powiada dzieciom o dżdżownicy i jej pożytecznej roli: Podczas spacerów po ogrodzie można zobaczyć małe stworzenia, które zakopują się w ziemi. To dżdżownice. Gdy spotkacie na ścieżce dżdżownicę, najlepiej ją ominąć i pozwolić, aby przemieściła się w bezpieczne miejsce. Nie wolno krzywdzić tych stworzeń. Dżdżownice większość czasu spędzają pod ziemią, która nie może być zbyt mokra, bo wtedy dżdżownica się dusi (dlatego podczas deszczu dżdżownice wychodzą spod ziemi), gleba nie może być też zbyt sucha. Dżdżownice zjadają i wypluwają duże ilości ziemi i tym samym ją spulchniają – powodują, że w głąb ziemi dostaje się więcej powietrza i staje się dzięki temu bardziej żyzna. Rośliny bardzo lubią taką spulchnioną ziemię i dużo lepiej rosną w takich miejscach, gdzie dżdżownice drążą kanaliki. Dlatego też dżdżownice są bardzo pożyteczne i ogrodnicy cenią sobie ich pracę w ogrodzie. Popatrzcie na zdjęcie dżdżownicy: Co można o niej powiedzieć? Jaki kształt ma jej ciało? Jest gruba czy chuda? Długa czy krótka? Co widzicie na obrazku? Co dostaje się pod ziemię przez kanaliki, które żłobią dżdżownice? Jeśli warunki na to pozwalają, rodzic powinien umożliwić obserwowanie dżdżownicy w naturalnym środowisku.

źródło: Bliżej Przedszkola

Jakie są dżdżownice? – zabawa matematyczna

Pomoce: dżdżownice wycięte z papieru w różnych kolorach i długościach (trzy rodzaje długości)

Rodzic rozkłada na podłodze przed dziećmi papierowe dżdżownice o różnej długości. Dzieci mają je pogrupować. Zadaje pytania: W jaki sposób możemy podzielić te dżdżownice? (ze względu na kolor i długość). Dzieci, manipulując modelami, segregują papierowe dżdżownice i przeliczają głośno ich liczbę. Następnie prowadzący prezentuje dwa okazy i pyta: Która z dżdżownic jest dłuższa? Która jest krótsza? Może zachęcić przedszkolaki, aby ułożyły je od najkrótszej do najdłuższej.

Wtorek 13.04.2021 r.

Rodzic recytuje wiersz. Dzieci próbują nauczyć się jego treści na pamięć.

W naszym ogródeczku H. Zdzitowiecka

W naszym ogródeczku

zrobimy porządki –

zagrabimy ścieżki,

przekopiemy grządki.

Na grządkach wyrośnie

fasolka, marchewka,

sałata i groszek,

czerwona rzodkiewka.

W naszym ogródeczku

posiejemy kwiatki –

będą nam pachniały

fiołki i bratki,

nasturcja, goździki,

nagietki i groszek,

i ta biała lilia,

co tak żółci nosek.

Rozmowa na temat wiersza:

– Co dzieci postanowiły zrobić w ogródku?

– Co to są grządki?

– Jakie rośliny będą sadziły w swoim ogródku dzieci?

– Które rośliny wymienione w wierszu zaliczymy do warzyw, a które są kwiatami ozdobnymi?

Oglądanie ilustracji warzyw oraz kwiatów przedstawionych w wierszu. Opisywanie ich wyglądu:

źródło: Bliżej Przedszkola

Zabawa dydaktyczna ,,Poznajemy rośliny ogrodowe”.

Rodzic rozkłada przed dziećmi torebki z nasionami warzyw oraz kwiatów wymienionych w wierszu (lub ilustracje – Dzień Smyka). Zadaniem dzieci jest rozpoznać poszczególne gatunki roślin i podać ich nazwy. Dzieci oglądają nasiona i porównują ich wygląd, kształt, kolor. Na koniec zabawy Rodzic pyta: Czy poznaliśmy nasiona wszystkich roślin występujących w wierszu? Żeby to sprawdzić wszyscy wspólnie recytują wiersz wraz z równoczesnym pokazywaniem nasion z odpowiednimi gatunkami roślin. Okazuje się, że brakuje nasion białej lilii. Rodzic pokazuje dzieciom kłącze i wyjaśnia, że nie wszystkie rośliny rozmnażamy z nasion. Niektóre rośliny wyrastają z kłącza, czyli kawałka korzenia, który należy wsadzić do ziemi.

Zabawa ,,Rymy”

Wymyślanie rymów do nazw poznanych w dniu wczorajszym – narzędzi ogrodniczych oraz w dniu dzisiejszym – roślin, np. łopatka – Agatka; bratek – kwiatek; fiołek – stołek itd. Dzielenie wyrazów poprzez wyklaskiwanie.

Projektujemy nasz ogródek

Na papierze dziecko rysuje plan działki uprawnej, zaznacza drzewa, rysuje na działce rośliny, które chciałoby posadzić w ogródku.

Witam wszystkie Żabki, zapraszam Was na wiosenne spotkanie z bocianem. Sprawdźcie na kogo on ma chrapkę? 🙂 Pozdrawiam Was p. Agnieszka
Źródło: „Tropem dźwięków i odgłosów” B. Bonik.

Poniedziałek 12.04.2021 r.

Opowiadanie Marii Kownackiej Na własne oczy

Rozmowa na temat treści opowiadania. Próba odpowiedzi na pytanie zawarte w zakończeniu opowiadania. Zachęcenie dzieci do uważnego patrzenia i słuchania podczas spacerów.

Zabawa ,,Zgadnij, o kim mówię?”

Dziecko staje przed pozostałymi uczestnikami zabawy i odwraca się do nich plecami. Jeden z pozostałych uczestników opisuje wybraną osobę. Może opisywać wygląd, dzisiejszy ubiór, ulubione rzeczy. Odwrócona osoba musi zgadnąć, o kogo z grupy chodzi. Następnie wybiera inną osobę na swoje miejsce – kształtowanie świadomości schematu budowy ciała, ćwiczenie spostrzegawczości, wdrażanie do uważnego słuchania wypowiedzi innych.

Zabawa artykulacyjna ,,Kotek lubi mleko”.

Dzieci naśladują kotka, który pije mleko z miseczki – sięgają językiem jak najdalej, kierują go do nosa, do brody, w prawą i lewą stronę.

Zabawa ,,Poznajemy narzędzia ogrodnicze”

Dorosły prezentuje narzędzia ogrodnicze (lub ilustracje) i podaje jego nazwę. Zadaniem dzieci jest opisanie wyglądu narzędzia i podanie, do jakich prac w ogrodzie służy – utrwalanie wiadomości na temat najbliższego środowiska, wzbogacanie słownictwa.

Zabawa ,,Kalambury”

Chętna osoba wybiera ilustracje narzędzia ogrodniczego i przedstawia gestem związaną z nim czynność. Pozostałe osoby odgadują, co to za przedmiot. Potem następuje zamiana ról.

Karty pracy – Dzień Smyka

Piątek 09.04.2021 r.

Kolorowe głodomory – zabawa dydaktyczna. Rodzic prezentuje sylwety stworów-głodomorów, nazywa je i z ich pomocą wyjaśnia, jak należy segregować śmieci.

(Dzień Smyka)

„Segregujemy śmieci” segregowanie obrazków, na których znajdują się różne przedmioty, ze względu na przynależność.

(Dzień Smyka)

Segregujemy śmieci – zajęcia gimnastyczne

Do pojemników na odpady – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Rodzic ustawia trzy pojemniki w kolorach: niebieskim, żółtym i zielonym. Na podłożu znajdują się rozrzucone woreczki w takich kolorach jak pojemniki. Dzieci poruszają się po sali między woreczkami przy akompaniamencie bębenka. Podczas pauzy każde wybiera jeden woreczek i ustawia się w rządku przy pojemniku w tym samym kolorze. Kiedy uczestnicy ponownie usłyszą bębenek, rzucają woreczek na podłogę, a zabawa przebiega na tych samych zasadach.

Ruchliwy odpadek – ćwiczenia ramion i pleców.

Dziecko otrzymuje gazetę, którą zgniata w kulkę, i wykonuje: • krążenia prawą / lewą ręką; • krążenia naprzemienne i jednoczesne obiema rękami; • podrzuty i łapanie kulki prawą / lewą ręką; • skłony na boki w rozkroku; • skłony w przód z dotknięciem kulką podłoża i wyprost z pod-niesieniem kulki nad głowę; • krążenia biodrami (w prawo i w lewo); • skłon w przód i toczenie kulki dookoła stóp raz w prawą, a raz w lewą stronę.

Karmimy stwory-głodomory – zabawa rzutna.

Pojemniki z poprzedniej zabawy zostają ustawione w szeregu. Dzieci stoją w kole w wyznaczonej odległości i rzucają woreczkami do pojemników w takim samym kolorze. Na koniec sprawdzają, który stwór „najadł się” najbardziej.

Śmieci do pojemników – zabawa aktywizująca duże grupy mięśniowe i mięśnie stóp.

Przedszkolaki chodzą w podporze tyłem z woreczkiem na brzuchu tak, by go nie upuścić. Na dany znak siadają z ugiętymi kolanami i chwytają woreczek palcami stóp. Gdy rodzic pokaże pojemnik w takim samym kolorze jak woreczek, unoszą go, po czym opuszczają i wymieniają się woreczkami, a zabawa trwa dalej.

Papierki do kosza – zabawa wzmacniająca mięśnie stóp.

Dzieci dobierają się w trójki i siadają wokół niebieskich obręczy. Na dywanie prowadzący rozsypuje kawałki gazety, a zadaniem starszaków jest „zmiecenie ich” za pomocą stóp do środka obręczy.

Podnieść odpadek – ćwiczenie mięśni grzbietu.

Dzieci przyjmują pozycję leżenia przodem. Dziecko dostaje jeden przedmiot (rolka po ręczniku toaletowym, kawałek gazety, plastikowa butelka lub torebka foliowa). Rodzic wymienia nazwę koloru pojemnika do segregacji. Gdy jest to kolor pojemnika, do którego dziecko powinno wrzucić swój „odpadek”, przedszkolak chwyta go obiema rękami, unosi i trzyma przez chwilę nad podłożem.

Przeskocz, przenieś – zabawa skoczna, ćwiczenie oddechowe.

Przedmioty z poprzedniej zabawy rozłożone są na dywanie. Dzieci poruszają się po dywanie, przeskakując obunóż przez te „odpadki”. Na dany znak kładą się na plecach, biorą jeden z przedmiotów w obie dłonie. Wykonują długie wdechy nosem i wydechy ustami z jednoczesnym przenoszeniem rekwizytu za głowę. Na koniec stają w szeregu i wrzucają „odpady” do pojemników we właściwych kolorach.

BLIŻEJ PRZEDSZKOLA 3.210/2019

Czwartek 08.04.2021 r.

To nie magia, to nauka – powietrze

Dlaczego świeczka gaśnie?

Przygotuj: dwie szklanki; dwie świeczki; mały talerzyk do zakrycia szklanki

Eksperyment: Drogi Rodzicu, świeczki zapal i umieść w szklankach. Po chwili jedną szklankę ze świeczką zakryj talerzykiem. Co obserwujesz? Zapal zgaszoną świeczkę i powtórz doświadczenie. Zapal zgaszoną świeczkę i ponownie przeprowadź doświadczenie, zatykając tym razem drugą szklankę. Zapal zgaszoną świeczkę i powtórz doświadczenie jeszcze raz.

Dlaczego, świeczka w przykrytej szklance gaśnie? W powietrzu jest tlen, który służy nam do oddychania i który jest niezbędny do palenia się świeczki. Gdy przykrywamy talerzykiem szklankę, zamykamy dostęp powietrza, w którym jest tlen. Płomień ma go tylko tyle, ile znajduje się w szklance. Po chwili ogień świeczki „wykorzysta” cały zapas zgromadzonego w szklance tlenu i zwyczajnie zgaśnie.

Pompowanie balonów

Kuchnia to znakomite laboratorium chemiczne. Znajduje się tam mnóstwo rzeczy, którymi można świetnie się zabawić. Na pewno mamy tam sodę, która służy np. do wypieku pierników, ale mamy tam też ocet, którego używamy do przygotowania korniszonów, dodatku do ćwikły czy np. pysznych śledzików. Ale przedszkolaki mogą te produkty wykorzystać w nietypowy sposób – do napełniania balonów.

Przygotuj: butelkę z dowolnego napoju, np. typu Kubuś; dwie łyżki ciepłej wody; dwie łyżeczki* octu 10%; jedną łyżeczkę* sody oczyszczonej; butelkę wysoko gazowanej wody mineralnej lub innego gazowanego napoju; balon; nitkę lub zacisk do balonu *Jeśli zamiast łyżeczki użyjemy łyżki stołowej, balon będzie znacznie większy.

Eksperyment: Otwórz wodę mineralną i zapytaj dzieci, co słyszą i widzą. W przypadku mocno gazowanej wody można nałożyć balonik na szyjkę butelki i zaobserwować, że delikatnie się powiększył. Możemy powiedzieć dzieciom, że syczenie, które słyszały po otwarciu butelki, to uciekający z wody gaz i właśnie dlatego woda ta nazywa się wodą gazowaną. Chcemy jednak napompować balon, więc spróbujemy zrobić inaczej. Do butelki wlewamy wodę i ocet. Do balonu wsypujemy sodę. Nakładamy balon na szyjkę butelki i wytrząsamy do butelki znajdującą się w nim sodę.

Obserwujemy, co się dzieje w butelce i co się dzieje z balonikiem. Co teraz mamy w balonie? Czy to samo, co w balonach, jakie możemy kupić na festynach i które musimy trzymać na nitce, by nam nie odfrunęły? W baloniku znajduje się gaz, który powstał z sody i octu w czasie reakcji chemicznej, jak mówią chemicy. Ten gaz napełnia balonik, który dzięki temu rośnie. Z sody i octu powstał taki sam gaz, jaki znajduje się w wodzie gazowanej, którą odkręciliśmy na początku tego eksperymentu, ale nie jest to powietrze.

Czy butelka jest naprawdę pusta?

Przygotuj: butelkę z dowolnego napoju, np. typu Kubuś; wysokie przezroczyste naczynie, np. takie jak z zestawu do robienia koktajli; dzbanek wody z kranu

Eksperyment: Sok z butelki wylej do kubków, opłucz butelkę i zapytaj dzieci, co teraz zostało w butelce – zapewne odpowiedzą, że jest pusta. Ale czy na pewno tak jest?  Zakręć butelkę i włóż ją do wypełnionego wodą wysokiego naczynia, następnie odkręć zakrętkę i zapytaj dzieci, co obserwują – z butelki wydobywają się bąbelki. Nie była więc pusta, gdyż coś się z niej wydobywa. Co to jest? Pozwól dzieciom, aby same spróbowały to wyjaśnić. Odkręconą butelkę włóż do góry dnem do naczynia z wodą. Dzieci obserwują, co się dzieje. To, co jest w butelce, chce natychmiast się uwolnić. Butelka będzie się chciała odwrócić, możemy nieco na to pozwolić i zaobserwujemy, że woda wejdzie do butelki, ale w górze pozostanie to, co w niej było od początku, jeśli do końca nie pozwolimy mu uciec. To „coś” to naturalnie powietrze, którym oddychamy.

Teraz dzieci głęboko wdychają powietrze i obserwują, jak wypełnia ono ich płuca, po czym wydychają pozostałość.

„Czy powietrze jest czyste i zdrowe?” burza mózgów – nazywanie źródeł dymów i rozmowa na temat ich szkodliwego wpływu na nasze zdrowie.

Karty pracy – Dzień Smyka

BLIŻEJ PRZEDSZKOLA 6.225/2020

Środa 07.04.2021 r.

„Chora Planetka” (Magdalena Tokarczyk)

Pewna Planetka mała, cały dzień smutną buzię miała.

Jaś się zastanawiał: dlaczego? – ale zapomniał, że papierki zamiast do kosza to rzucił pod drzewo.

Kasia również się zastanawiała, dlaczego Planetka chodzi zapłakana.

Jednak i ona zapomniała, jak z samego rana listki z drzewa obrywała i gałązki łamała.

Pan Janek też długo rozmyślał nad smutną Planetki buzią,

ale i on zapomniał o tym, że wczoraj z wieczora zamiast śmieci do kosza do pieca wrzucił,

a dym czarny z komina buchał i powietrze dookoła zatruwał.

Pani Aniela również była zatroskana, dlaczego Planetkę głowa bolała od rana,

ale i ona zapomniała, że śmieci nie posegregowała tylko do jednego worka wszystko wsypała.

Planetka dalej smutna chodziła, a gdzie nie spojrzała tam śmieci widziała.

I małą Halinkę, co światło w pokoju miała włączone, a przecież słoneczko świeciło na dworze.

I Józia co wodę miał źle zakręconą już od rana, bo woda z kranu ciągle kap, kap kapała.

Planetka tak się rozchorowała, że do szpitala pojechała.

Pytacie: dlaczego? Bo nikt o środowisko nie zadbał mój drogi kolego.

Dlatego Planetka smutną buzię miała i się poważnie rozchorowała.

Pamiętajcie zatem dzieci kochane, aby Planetka uśmiechnięta i zdrowa była,

Dbajmy o środowisko, tak by nasza Ziemia zawsze czysta była!

Jak dbamy o planetę?” rozmowa na podstawie doświadczeń dzieci.

,,Wędrówki mrówki” – gimnastyka buzi i języka.

Dzieci naśladują ruchy prowadzącego podczas opowiastki Edyty Kaczanowskiej o mrówce:

Mrówka chodzi po mrowisku. (przesuwanie językiem po dolnej wardze, potem po górnej i krążenie po wargach)

Mrówka przechodzi z listka na listek. (przeskakiwanie czubkiem języka od jednego do drugiego kącika ust)

Mrówka skacze na listku jak na trampolinie. (kląskanie językiem)

Mrówka przykrywa się listkiem i ucina sobie drzemkę. (zwijanie boków języka „w rynienkę”)

Wydzieranka – nasza planeta ziemia (szablon – Dzień Smyka)

Wtorek 06.04.2021 r.

,,Skrzydlaci wędrowcy” – zabawa przygotowująca do nauki czytania

Pomoce: zdjęcia ptaków i podpisy w ramkach. Rodzic odczytuje zagadkę. Dzieci podają rozwiązanie. Skrzydlaci wędrowcy (Marta Jelonek) Już wędrują z ciepłych krajów bociany, czajki i szpaki. Widać wiosny pierwsze znaki, bo wracają do nas… (ptaki). Następnie prowadzący prezentuje zdjęcia ptaków i je nazywa. Maluchy opisują ich wygląd i charakterystyczne cechy. Szukając podpisów do obrazków, kierują się wzorem otaczających ich ramek. Wspólnie z prowadzącym odczytują nazwy ptaków. Przedszkolaki dzielą je na sylaby w połączeniu z wytupywaniem, wyklaskiwaniem, podskakiwaniem i inną formą ruchu. Przy wsparciu rodzica wyodrębniają pierwszą głoskę. (Materiały na Dniu Smyka)

Przyleciały ptaki – zabawa matematyczna

Pomoce: zdjęcia ptaków z poprzedniej zabawy; guma mocująca

Dzieci kolejno układają na tablicy zdjęcia ptaków w kolejności określonej przez rodzica, np. Pierwsza przyleciała czajka, drugi żuraw, trzeci skowronek, czwarty bocian. Po ułożeniu każdej sekwencji wszyscy wspólnie sprawdzają i dokonują ewentualnych korekt. Prowadzący, powtarzając zadanie, zmienia liczbę i kolejność ptaków. Rodzic układa kilka sylwet w dowolnej kolejności. Przelicza je wspólnie z przedszkolakami, używając liczebników porządkowych i nazw ptaków (np. pierwszy skowronek, drugi bocian, trzeci szpak). Następnie dzieci udzielają odpowiedzi na pytania prowadzącego: Który z kolei, licząc od lewej strony, jest… bocian, skowronek itp. Uwaga! Prowadzący wskazuje pierwszą sylwetę od lewej strony.

,,Znawca ptaków” – zabawa z ilustracją

Pomoce: ilustracja (pocięta na kilka elementów) (materiały na Dniu Smyka)

Dorosły odczytuje zagadkę, maluchy ją odgadują, po czym układają ilustrację z części. Wypowiadają się na jej temat. Nazywają narzędzia przydatne do obserwacji ptasich zwyczajów.

Znawca ptaków (Marta Jelonek)

Wie, co jedzą sójki, zna kolor ich piórek. Śledzi gniazda orłów i loty jaskółek. Jest mu znana duża i mała ptaszyna, bo ornitologia to jego dziedzina. Jeśli wszystkie ptaki są ci bliskie, drogie, możesz być ich znawcą, czyli… (ornitologiem)

Słówka – język angielski KWIECIEŃ

Actions – działania:

walk – spacerować

wash – myć się

climb – wspinać się

swim – pływać

hop – skakać

roll – turlać

piosenka – ,,We all fall down”

Job – praca:

police officer – policjant

firefighter – strażak

farmer – farmer

doctor – doktor

teacher – nauczyciel

Sport – sport:

football – piłka nożna

basketball – koszykówka

riding a bike – jeździć na rowerze

swimming – pływanie

running – bieganie

Założenia dydaktyczno-wychowawcze KWIECIEŃ

„Dbamy o środowisko”: Poznawanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej działalności ludzi, rozumienie konieczności segregacji śmieci, zachęcanie do dbania o przyrodę.     

 „Wiosenne porządki”: Poznawanie wybranych urządzeń gospodarstwa domowego, dostrzeganie ich roli w ułatwieniu pracy ludziom, poznanie zasady działania odkurzacza, omawianie życia ptaków wiosną (budowa gniazd, składanie jaj, wylęganie się młodych, dbanie o nie), zapoznanie z wiosennymi porządkami w ogrodzie, nazywanie narzędzi i czynności, aktywne uczestniczenie w dbaniu o porządek w najbliższym otoczeniu.

,,Kiedy patrzę w niebo”: Dostrzeganie rytmicznej organizacji czasu w stałych następstwach dnia i nocy, nazywanie pór dnia: rano, południe, popołudnie i wieczór, poznawanie wybranych środków lokomocji, zapoznanie z zawodem pilota i kosmonauty, poznanie wiadomości dotyczących księżyca, rozpoznawanie księżyca we wszystkich jego fazach.

„Polska nasza ojczyzna” Rozwijanie poczucia przynależności narodowej, stosowanie zwrotów: Jestem Polakiem, Mieszkam w Polsce, Mówię po Polsku, podawanie nazwy naszego kraju, jego symboli (flagi, godła, hymnu), nazywanie największej rzeki Polski-Wisły, morza-Bałtyku, gór-Tatr, oglądanie zdjęć, ilustracji, słuchanie wierszy, odwoływanie się do własnych obserwacji w celu zwrócenia uwagi na piękno naszego kraju.

„Jesteś mamo skarbem mym” (Śpiewające brzdące)

Kiedy mija noc i dzień nastaje,
Zawsze mówisz mi – witaj kochanie
Po czym tulisz mnie, czule całujesz,
Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję
Proszę otwórz serce swe,
Niech w nie wpadną słowa te,
Które Tobie teraz ja,
Podarować właśnie chcę

Jesteś mamo skarbem mym,
Kocham Ciebie z całych sił
Jesteś wszystkim tym co mam,
Wszystko Tobie jednej dam

Kiedy mija dzień i noc nastaje,
Mówisz – miłych snów, moje kochanie
Po czym tulisz mnie, czule całujesz,
Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję
Proszę otwórz serce swe,
Niech w nie wpadną słowa te,
Które Tobie teraz…

„Tato, tato” (Śpiewające brzdące)

Daj mi rękę tato.
Już na dworze ciemno
a ja się nie boję
bo ty idziesz ze mną.
Nawet z nocnych strachów
nic sobie nie robię
Strachy uciekają
gdy jestem przy tobie.

Ref.: Tato, tato,
jak to dobrze, że
jesteś zawsze blisko,
i że kochasz mnie.
Tato, tato,
nigdy nie smuć się
i pamiętaj przecież,
ja też kocham cię.

Codziennie jesteśmy
na długim spacerze
Już mnie nauczyłeś
jeździć na rowerze.
I wiem, że mnie jeszcze
nauczysz wszystkiego
co mądre i dobre.
I cieszę się z tego.

Ref.: Tato, tato…

O moich marzeniach
nie powiem nikomu
Chciałabym mieć tatę
przez cały dzień w domu.
Żeby ważne sprawy
na później zostawił
i żeby się głośno
śmiał i ze mną bawił. Ref.: Tato, tato…

„Chora Planetka” (Magdalena Tokarczyk)

Pewna Planetka mała, cały dzień smutną buzię miała.

Jaś się zastanawiał dlaczego? – ale zapomniał, że papierki zamiast do kosza to rzucił pod drzewo.

Kasia również się zastanawiała, dlaczego Planetka chodzi zapłakana.

Jednak i ona zapomniała, jak z samego rana listki z drzewa obrywała i gałązki łamała.

Pan Janek też długo rozmyślał nad smutną Planetki buzią,

ale i on zapomniał o tym, że wczoraj z wieczora zamiast śmieci do kosza do pieca wrzucił,

a dym czarny z komina buchał i powietrze dookoła zatruwał.

Pani Aniela również była zatroskana, dlaczego Planetkę głowa bolała od rana,

ale i ona zapomniała, że śmieci nie posegregowała tylko do jednego worka wszystko wsypała.

Planetka dalej smutna chodziła, a gdzie nie spojrzała tam śmieci widziała.

I małą Halinkę, co światło w pokoju miała włączone, a przecież słoneczko świeciło na dworze.

I Józia co wodę miał źle zakręconą już od rana, bo woda z kranu ciągle kap, kap kapała.

Planetka tak się rozchorowała, że do szpitala pojechała.

Pytacie dlaczego? Bo nikt o środowisko nie zadbał mój drogi kolego.

Dlatego Planetka smutną buzię miała i się poważnie rozchorowała.

Pamiętajcie zatem dzieci kochane, aby Planetka uśmiechnięta i zdrowa była,

Dbajmy o środowisko, tak by nasza Ziemia zawsze czysta była!

„Wesołe przedszkolaki” (masażyk)

Raźnym krokiem do przedszkola idą rano dzieci (przykładanie otwartych dłoni do góry po obu stronach kręgosłupa)

Czy śnieg prószy, czy deszcz pada (uderzanie palcami wskazującymi po całych plecach)

Czy też słońce świeci. (Rysowanie koła)

Zagadki

Raz jest jak rogalik,

raz jak srebrny talerz,

a czasami w nocy

nie widać go wcale.(księżyc)

Każdy bardzo lubi,

gdy pogodna nocą

mrugają na niebie

i pięknie migocą.(gwiazdy)

Piątek 02.04.2021 r.

Zagadki wielkanocne

 • Po podwórku raźno człapie i pazurem w ziemi drapie. Kto to? Kura.
 • W święta zwykle biały na stole leży, na nim srebrne sztućce i piękne talerze. Co to? Obrus.
 • Jest zawsze jeden w całym kurniku. O świcie pieje kukuryku! Co to? Kogut.
 • Pleciony ze słomy albo z wikliny. W święta do kościoła go zanosimy. Co to? Koszyczek wielkanocny.
 • Choć już święta blisko, wiatr na dworze dmucha. Na talerzu, w domu kiełkuje… Rzeżucha. 
 • Na wielkanocnym stole to ona króluje. Polana słodkim lukrem i gościom smakuje. Co to? Baba wielkanocna. 
 • W wielkanocnym koszyczku leżeć będą sobie. Zanim je tam włożę, ślicznie je ozdobię. Co to? Pisanki
 • Kurka je zniosła, mama do domu przyniosła. Potem ugotowała i dzieciom głodnym dała. Co to? Jajka.
 • Jest pyszna i słodka, lukrem polana, na Wielkanocnym stole czeka na nas od rana. Co to? Babka wielkanocna.
 • Co to za gałązka, co kotków ma bez liku i chociaż nie zamruczy – miła jest w dotyku? Co to? Bazie.
 • Skacze, kica po zielonej łące. Uszka ma duże i sterczące. Koszyczek pełen pisanek trzyma, bardzo wesoła jego mina. Dzieci bardzo go kochają, bo słodycze od niego dostają. Kto to taki? Zajączek.
 • Biały, mięciutki, piękną ma wełenkę, z której można na drutach zrobić czapkę lub sukienkę. Kto to taki? Baranek.
 • Gdy te święta nadchodzą, każdy się raduje i z wielką radością ranka oczekuje, bo kiedy właśnie ten ranek nastanie, wszyscy zjemy razem wielkanocne…

Wielkanocna gra planszowa – Dzień Smyka

Czwartek 01.04.2021 r.

Wielkanocne inspiracje plastyczne

PAPIEROWE JAJA

Materiały: woda; mąka ziemniaczana; szklanka; miska; gazety (czarno-białe); balon; karton karbowany

 1. Drzemy gazetę na paski różnej długości i szerokości.
 2. Przygotowujemy klej: • łączymy szklankę mąki ziemniaczanej z dwiema szklankami wody; • dokładnie mieszamy, by nie było grudek, aż do uzyskania konsystencji kleju (jeśli to konieczne, można dodać wodę lub mąkę w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji). W celu zabezpieczenia kleju przed pleśnieniem można dodać dwie łyżki soli kuchennej.
 3. Nadmuchujemy balon do pożądanej wielkości. Nie powinien być zbyt naprężony, aby nie pękł w trakcie oklejania.
 4. Z paska kartonu o szerokości około 5 cm formuje-my okrągłą podstawkę, na której umieszczamy balon (dzięki temu jajo nie będzie się przewracało).
 5. Przyklejamy paski gazety namoczone w kleju na balon, tak by pokryć całą jego powierzchnię (końcówka balonu zostaje na wierzchu). Wygładzamy paski palcami, zdejmując przy tym nadmiar kleju. Wskazówka: Powinniśmy nałożyć co najmniej dwie warstwy. Im więcej warstw, tym bardziej trwałe będą pisanki.
 6. Pracę zostawiamy do wyschnięcia (czas schnięcia to około 1–2 dni).
 7. Kiedy gazeta jest porządnie wysuszona (papier jest sztywny), odcinamy końcówkę balonu i wyciągamy go (jeśli balon nie pękł, przebijamy go). Dziurę po balonie możemy zakleić kawałkami gazety.

BIBUŁOWA PISANKA

Materiały: papierowe jaja; kolorowa bibuła prasowana (witrażowa); nożyczki; woda; klej wikol; kubek na klej; pędzel.

 1. Klej wikol rozcieńczamy niewielką ilością wody.
 2. Bibułkę prasowaną tniemy na paski o szerokości około 2 cm (można je prze-rwać na długie paski lub małe kawałki).
 3. Malujemy pędzlem zanurzonym w kleju fragmenty jaja i naklejamy w tym miejscu paski bibuły.
 4. Pozostawiamy prace do wyschnięcia.

SERWETKOWA PISANKA

Materiały: papierowe jaja; farby akrylowe (nietoksyczne); pędzel; kubek na wodę; nożyczki; serwetki z dowolnym wzorem; klej do decoupage (lub inny bezbarwny klej); do-wolne elementy dekoracyjne, np. guziki, cekiny, koraliki, pompony, papierowe scrapki, wstążki; klej typu CR.

 1. Jajo malujemy farbą akrylową na jednolity kolor i zostawiamy do wyschnięcia.
 2. Wycinamy wybrany wzór z serwetki papierowej.
 3. Rozdzielamy serwetkę na trzy warstwy – naklejamy tylko pierwszą.
 4. Przykładamy wycięty wzór do pisanki i bardzo delikatnie malujemy po nim pędzlem zanurzonym w kleju. Następnie malujemy klejem całą pisankę. Wskazówka: Przy naklejaniu dużych lub długich wzorów możemy delikatnie ponacinać wzór przy krawędziach, aby lepiej dopasować go do kształtu jaja.
 5. Naklejamy dodatkowe dekoracje za pomocą kleju typu CR.
 6. Zostawiamy prace do wyschnięcia.

POWODZENIA! 🙂

Środa 31.03.2021 r.

Przygody wielkanocnego zająca – rozmowa kierowana przez rodzica. Rodzic prezentuje pierwszą ilustrację i prosi, aby dziecko opisało, co się na niej znajduje. Następnie opowiada, co jego zdaniem wydarzy się dalej. Kiedy dzieciom wyczerpią się pomysły, prowadzący pokazuje kolejną ilustrację. Przedszkolaki analizują, co się stało. Rodzic dopytuje: Dlaczego zając oblał wodą kolegę? Czy w lany poniedziałek można oblewać innych wodą z wiadra? Dlaczego nie powinno się tego robić? Jak myślisz, co było dalej? Dziecko przedstawia swoje propozycje, po czym prowadzący prezentuje ostatnią ilustrację. Opisują, co się na niej znajduje. Rodzic zadaje pytania, np. Dlaczego zając leży w łóżku? Co spowodowało, że się rozchorował? Dlaczego zając trzymający marchewki ma spuszczone uszy i smutną minę? Czy twoim zdaniem tradycja oblewania wodą jest zabawna? O co trzeba zadbać, aby dla wszystkich było to przyjemne? Na koniec pokazuje ostatnią ilustrację i wyjaśnia, że zajączki na szczęście się pogodziły i znalazły sposób na bezpieczną zabawę, oraz przypomina, aby w lany poniedziałek pamiętać o bezpieczeństwie. (Materiały na Dniu Smyka)

,,Omlet” – zabawa z gestem.

Dziecko siada i słuchając rodzica, naśladuje jego gesty.

Omlet (Jolanta Siuda-Lendzion)

Omlet bardzo zjeść bym chciał,

(dzieci masują się po brzuchu)

gdybym tylko jajka miał…

(przesuwają językiem dookoła warg)

Potrzebuję jajek pięć,

(pokazują pięć palców u ręki)

żeby pyszne danie zjeść.

(imitują gest wkładania pożywienia do ust)

Szybko więc je muszę znaleźć,

(przykładają do oczu dłonie ułożone w „lornetkę”)

pójdzie mi to doskonale!

(wystawiają kciuki obu dłoni)

Pierwsze jajo – tu się schowało.

(wkładają prawą dłoń pod lewą pachę)

Drugie jajo – tam się poturlało.

(wkładają lewą dłoń w zgięcie prawego łokcia)

Trzecie już widzę – jest tu, na dole.

(łapią się pod kolanem)

A czwarte? Chyba na czole!

(dotykają dłonią czoła)

No a piąte? Gdzie się podziało?

(wystawiają mały palec u dłoni)

Ups, na głowie się rozlało.

(delikatnie stukają w głowę sąsiada i rozsuwają palce)

Wielkanocne grzechotki – ćwiczenie słuchowe. Przedszkolaki wypełniają otwierane, plastikowe jajka dowolnym sypkim materiałem. Jajko wkładają pomiędzy plastikowe łyżki i z pomocą rodzica oklejają kolorową taśmą klejącą. Potrząsają powstałymi grzechotkami.

Wykluły się kurczęta – ćwiczenie percepcji wzrokowej. Przedszkolaki łączą linią na kartach pracy dwie połówki jaj. Jako wskazówkę wykorzystują kształt pęknięcia. Połówki tego samego jaja kolorują na ten sam kolor. Następnie zamaczają palec w żółtej farbie i odbijają na dole strony tyle śladów, ile jest całych jajek. Gdy farba wyschnie, rysują pisakami oczy, dzioby i nogi wyklutym kurczętom. (Dzień Smyka)

Wtorek 30.03.2021 r.

Jajko – przedszkolaki dzielą się swoją wiedzą na temat jaj: Kto znosi jaja? Czy tylko ptaki je znoszą? Prowadzący rozkłada na dywanie fotografie zwierząt, które nie są ptakami, ale podobnie jak one znoszą jaja. Dzieli ich nazwy na sylaby, a dziecko odszukuje odpowiednie zdjęcie. (Materiały na Dniu Smyka).

Ptasie pisanki – rozmowa inspirowana fotografiami. Rodzic rozkłada na dywanie/ stole fotografie. Wspólnie z dziećmi nazywa przedstawione na nich ptaki, które znoszą kolorowe jaja. Rodzic wyjaśnia, że takie ubarwienie skorupek często wiąże się z ochroną przed drapieżnikami – trudniej je dostrzec. Następnie dziecko spaceruje po sali i odszukuje fotografie jaj (przed zajęciami rodzic chowa je w takie miejsca, aby jak najbardziej zlały się z otoczeniem, np. między maskotkami). Gdy wszystkie zostaną odnalezione, dzieci przypinają je pod zdjęciami ptaków, sugerując się kolorami ramek. Następnie opisują ich wygląd. (Materiały na Dniu Smyka).

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem plastikowych jajek/piłek

Jajko – zabawa bieżna. Przedszkolaki biegają po sali w rytmie wyklaskiwanym przez rodzica. Na hasło: jajko! zatrzymują się i kucają, zwijając się w kłębek.

Daleko i blisko – ćwiczenie z elementem skłonu. Dzieci siedzą ze złączonymi i wyprostowanymi nogami. Kładą jajko na udach i turlają je aż do palców stóp i z powrotem. Kilkakrotne powtarzają ćwiczenie.

W dół i w górę – ćwiczenie nóg. Dziecko stoi wyprostowane, leży przed nim jajko. Przedszkolaki wykonują przysiad, podnoszą jajko oburącz i wstając, unoszą je ponad głowę. Podczas ćwiczenia plecy powinny być cały czas wyprostowane.

Pisankowy slalom – zabawa z elementem skoku. Jajka są ułożone w okrąg w odległości 0,5 metra od siebie. Dzieci skaczą obunóż pomiędzy jajkami.

Stopy i dłonie – ćwiczenia mięśni brzucha. Przedszkolaki leżą na plecach, jajko trzymają pomiędzy stopami. Unoszą je za pomocą stóp i starają się przełożyć w dłonie. Kładą się znów na wznak, przy powtórzeniu przekładają jajko z dłoni pomiędzy stopy.

Podaj pisankę – zabawa ze skrętem tułowia. Dziecko oraz Rodzice siedzą jedno za drugim w rzędzie. Podają sobie do tyłu jajko, oburącz. Aby to zrobić, wykonują skręt tułowia. Ostatnia osoba biegnie z jajkiem na początek i ćwiczenie się powtarza.

Taniec – zabawa wyciszająca. Dziecko oraz Rodzic stoi w parze z jajkami pomiędzy brzuchami. Tańczą w rytm spokojnej muzyki tak, aby jajka nie spadły.

Do koszyka – ćwiczenie z elementem rytmu. Dziecko idzie marszowym krokiem po obwodzie koła. Trzyma w dłoni swoje jajko/piłkę. Przechodząc obok rodzica, wrzuca je do koszyczka.

Ukryte jajka – rozwijanie spostrzegawczości. Dziecko otrzymuje kartę pracy. Jego zadaniem jest odnalezienie wszystkich ukrytych na obrazku jajek i poprawienie pisakami ich konturów, a następnie pokolorowanie kredkami. Na dole rysuje tyle kropek, ile jajek udało mu się odnaleźć.

Bliżej Przedszkola 3.198/2018

Poniedziałek 29.03.2021 r.

„W wielkanocnym koszyku” – zabawa naśladowcza. Rodzic recytuje wierszyk i pokazuje gesty. Dzieci powtarzają ruchy, starając się przy tym zapamiętać słowa.

W wielkanocnym koszyku (Dominika Góra)

W wielkanocnym koszyku dzieci tworzą „koszyczek”

(z dłoni ułożonych na wysokości brzucha)

zwierzaków bez liku: jest baranek, jest kurczaczek

(piąstkami kreślą koła w miejscu baranich rogów, następnie zginają ręce w łokciach i machają jak skrzydełkami)

cukrowy zając skacze,

(podskakują)

kolorowe są pisanki –

(zaciskają dłonie w piąstki wyciągnięte przed siebie)

wielkanocne niespodzianki. Wszyscy śmieją się wesoło

(rysują palcami uśmiech)

i machają dzieciom w koło,

(machają do koleżanek i kolegów jedną ręką)

ślą całusy i życzenia,

(przesyłają całusy, dotykając dłońmi ust)

ślą świąteczne pozdrowienia!

(machają do koleżanek i kolegów obiema rękami)

„Koszyczek wielkanocny” – wysłuchanie opowiadania i rozmowa inspirowana jego treścią. Po wysłuchaniu jego treści dzieci odpowiadają na pytania: Co przygotowała mama Amelki i Franka? Jakie przedmioty włożyły do koszyczka dzieci? Czym go ozdobiły? Gdzie w tym czasie była mama? Jak wyglądał koszyczek sąsiadki? Jak przygotowała swoje pisanki pani Halinka?  – (opowiadanie przesłane na Dniu Smyka).

Czy włożymy do koszyczka? – zabawa ruchowa. Przedszkolaki poruszają się po pokoju, kicając jak zające. Rodzic wymienia nazwy różnych artykułów żywnościowych (np. biały ser, makaron, kiełbasa, lizak, marchewka, jabłko, chleb). Jeśli dzieci usłyszą nazwę pokarmu, który zgodnie z tradycją należy włożyć do koszyczka wielkanocnego, stają słupka jak zając i nasłuchują przez chwilę.

Koszyczek wielkanocny – prezentacja (Dzień Smyka)

Łapanie zajączków – ćwiczenia motoryki małej. Przed zabawą rodzic przygotowuje sznurki długości około 2 metrów. Na jednym końcu zawiązuje patyczek, a na drugim pluszową maskotkę zajączka. Zadaniem przedszkolaków jest jak najszybsze zawinięcie sznurków na patyczek i złapanie w ten sposób zajączków. Rodzina może rywalizować między sobą – kto szybciej wykona zadanie – lub wykonywać ćwiczenie niezależnie od pozostałych osób.

W koszyczku – rozwijanie logicznego myślenia. Rodzic rozkłada na dywanie wy-mieszane obrazki przedstawiające koszyczek wielkanocny przystrajany przez dzieci. Dziecko układa je w odpowiedniej kolejności. Za każdym razem mówią, co nowego pojawiło się w koszyczku. Następnie ochotnicy otrzymują karty pracy. Ustalają kolejność obrazków, rysując w kwadracikach odpowiednią liczbę kropek. Na ostatnim obrazku dorysowują kokardkę i kolorują obrazek. (Karta pracy, materiały dostępne na Dniu Smyka).

(Źródło: BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, nr 3.186/2017, s. 19)

Gdacze Kura ,,ko”, ,,ko”, ,,ko” – piosenka Śpiewające Brzdące

Pewna kura na podwórzu ciągle gdacze,
Ciągle gdacze,
A gdy gdacze to wysoko w górę skacze,

W górę skacze,
Bardzo głośno i bez przerwy hałasuje,
Hałasuje,
I się niczym, ani nikim nie przejmuje,
Nie przejmuje.

Ref. Z rana ko, ko, ko, ko,
W nocy ko, ko, ko, ko,
Przez dzień cały ko, ko, ko,
Ciągle ko, ko, ko, ko,
Tylko ko, ko, ko, ko,
Na okrągło ko, ko, ko!

Na podwórzu kura dzioba nie zamyka,
Nie zamyka,
Chociaż przy niej każdy uszy swe zatyka,
Swe zatyka,
Tym hałasem wszystkich wkoło denerwuje,
Denerwuje,
Więc na karę kura za to zasługuje,
Zasługuje.

Ref. Z rana ko, ko, ko, ko,
W nocy ko, ko, ko, ko,
Przez dzień cały ko, ko, ko,
Ciągle ko, ko, ko, ko,
Tylko ko, ko, ko, ko,
Na okrągło ko, ko, ko!

Słówka – język angielski MARZEC

Farm animals: duck, pig, cat, dog, horse, cow

(,,Old McDonald had a farm”, ,,The Animals on the farm”, ,,Who took the cookie? – farm animals version – piosenki)

Spring vocabulary: grass, sun, bird, flowers, wind, umbrella

(Rainbow song)

Założenia dydaktyczno-wychowawcze MARZEC

„W dawnych czasach”: Poznawanie historii powstawania węgla kamiennego i soli, poznawanie wybranych zwierząt i roślin występujących w czasach prehistorycznych, wzbudzanie zainteresowania książką jako źródłem wiedzy, poznanie zawodu archeologa.

„Wiosna na parapecie”: Zakładanie w sali zielonego ogródka, poznawanie czynników potrzebnych do rozwoju roślin, pielęgnowanie roślin w kąciku przyrody, zapoznanie z budową  fasoli i tulipana.

„Czekamy na wiosnę”: Poznanie wybranych elementów marcowej pogody, obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną, np. coraz dłuższe dni, wyższa temperatura, poznanie zwiastunów wiosny: pojawiające się pierwsze kwiaty, kwitnienie wierzby i leszczyny, pojawienie się pąków na drzewach i krzewach, powracające ptaki, wyjaśnienie określenia kwiaty chronione.

„Wiosenne sprzątanie”: Poznawanie wybranych urządzeń gospodarstwa domowego, dostrzeganie ich roli w ułatwieniu pracy ludziom, poznanie zasady działania odkurzacza, omawianie życia ptaków wiosną (budowa gniazd, składanie jaj, wylęganie się młodych, dbanie o nie), zapoznanie z wiosennymi porządkami w ogrodzie, nazywanie narzędzi i czynności, aktywne uczestniczenie w dbaniu o porządek w najbliższym otoczeniu.

„Wielkanocne zwyczaje”: Poznanie tradycji związanych z Wielkanocą: święcenie pokarmów, ozdabianie jajek, śniadanie wielkanocne. Kultywowanie tych tradycji. Poznanie znaczenia wielkanocnych symboli. Zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniach świątecznych.

„Dinozaury” (autor nieznany)

Dinozaury się zebrały
chlupu, chlupu chlup chlup chlup,
Razem z dziećmi tańczyć chciały
tupu tupu tup tup tup
Jak pięknie dzieci tańczą
ja też tak chcę,
Na bal do dyskoteki zaproście mnie.
Dzieci boją się i płaczą
gdy któregoś z nas zobaczą
A my tylko tańczyć chcemy
nie straszymy,
Nie gryziemy tylko z wami tańczyć chcemy,
nie drapiemy, nie gryziemy. WRRR

Tupu tupu tupu tupu
bardzo tańczyć nam się chce
Chrupu chrupu chrupu chrupu
choć waleczny jestem grzeczny
więc się nie bój nie zjem cię WRRR.

„Wiosna tuż, tuż” (B. Lewandowska)

Gdy ozimina szumieć zaczyna,
że nie powróci mróz,
to po tym można od razu poznać,
że wiosna jest tuż, tuż! /bis/

Śpiewa skowronek dźwięcznie jak dzwonek,
że gniazdko ma wśród zbóż,
to po tym można od razu poznać,
że wiosna jest tuż, tuż! /bis/

Krążą nad domem boćki znajome,
goście zza siedmiu mórz,
to po tym można od razu poznać,
że wiosna jest tuż, tuż! /bis/

„W górze słonko świeci” (M. Barańska)

W górze słonko świeci

ptaszek sobie leci

szumią, szumią drzewa

nikt się nie spodziewa, że….

W górze słonko świeci

ptaszek sobie leci

szumią, szumią drzewa

nikt się nie spodziewa, że….

„Coraz cieplej” (B. Gawrońska) masażyk

Słonko świeci na niebie,

Uśmiecha się do ciebie,

topią się sopelki,

kapią z nich kropelki:kap, kap, kap.

„Rysowanka”(J. Kucharkiewicz)

Paluszek podnieś w górę, narysuj piękną chmurę,

słoneczko z promieniami i tęczę nad domami.

I księżyc jak rogalik pomiędzy gwiazdeczkami,

i uśmiechniętą buzię kochanej naszej mamy.

„Astronauta” (Z. Dmitroca)

Astronauta mknie w rakiecie

szukać życia we wszechświecie,

bada gwiazdy i planety

i odkrywa ich sekrety.

„Pilot” (Z. Dmitroca)

Lotnik to inaczej pilot

swój samolot zna na wylot.

Dzięki temu w czasie lotów

nie ma nigdy z nim kłopotów.

„Wesołe przedszkolaki” (masażyk)

Raźnym krokiem do przedszkola idą rano dzieci (przykładanie otwartych dłoni do góry po obu stronach kręgosłupa)

Czy śnieg prószy, czy deszcz pada (uderzanie palcami wskazującymi po całych plecach)

Czy też słońce świeci. (Rysowanie koła)

„Ufoludek” (rymowanka)

Jestem ludek – ufoludek

calutki zielony.

Mam antenkę,

cztery rączki

i brzuch jak balonik.

Krótkie nóżki,

także cztery,

takie jak u pieska.

Oczka małe, dużą buzię

i nos jak piłeczkę.

Zagadki

Raz jest jak rogalik,

raz jak srebrny talerz,

a czasami w nocy

nie widać go wcale.(księżyc)

Każdy bardzo lubi,

gdy pogodna nocą

mrugają na niebie

i pięknie migocą.(gwiazdy)

„Odkurzacz”
A.Frączek Gdy nikogo nie ma w domu,
nasz odkurzacz po kryjomu
z garderoby się wynurza
i calutki dom odkurza.
Zanim jeszcze zacznie brykać,
ogon do kontaktu wtyka,
potem dmucha, ssie i wyje,
nic się przed nim nie ukryje!
Wczoraj w kuchni zgrabnie tańczył,
znalazł skórkę pomarańczy,
potem pożarł ziarnko grochu, mamy fartuch zmełł po trochu.
W końcu zajrzał do lodówki,
Zjadł ze smakiem trzy parówki,
łyknął wieczko od słoika,
pieska wygnał spod stolika.
Rychło ruszył znów do boju
Warcząc głośno w przedpokoju.
Zjadł korale z jarzębiny,
Ziaren piasku dwa tuziny.
Z buta wyssał mi sznurówkę,
znalazł gdzieś pluszową krówkę,
pożarł krówce jedną łatkę,
potem połknął szalik w kratkę.
Wszystkie inne w domu sprzęty
Strach obleciał niepojęty:
„On się z nami bawi w berka!”
-odezwała się froterka.
„Już paproszków zjadł ze trzysta,
ten odkurzacz, egoista!”
Szufla na to: „To ci bieda!
Szczotkę trzeba będzie sprzedać!”
Zmiotka szura do szufelki:
„Ja tam na wypadek wszelki
Pędem zmiatam przed tym, stworem!”
– i umknęła w kąt z wigorem.
Szufla się za szczotką chowa,
Drży ze strachu ścierka nowa,
mop się tuli do wiaderka,
zmywak zmył się, drze się ścierka…
w końcu szczotka rzecze z góry:
„Lot nas czeka dość ponury.
Ja rozumiem: zamiatanie,
to prawdziwe jest sprzątanie,
ale to, co on wyprawia,
niepokojem mnie napawa.
Szumi, huczy, szura, świszczy,
Wszystko na swej drodze zniszczy!
Zróbmy coś, by poszedł stąd!”.
Nagle… ktoś wyłączył prąd!
A odkurzacz? Stanął, prychnął,
paproszkami wokół kichnął,
kapeć wypluł jakiś stary,
w końcu zamilkł. Czy to czary?
Nie, to tata wrócił w porę
i rozprawił się z potworem.

Słówka – język angielski LUTY

,,Walking in the jungle”; ,,Let’s go to the zoo” – piosenki

My house – mój dom:

living room – salon

dinning room – jadalnia

kitchen – kuchnia

bathroom – łazienka

bedroom – sypialnia

Założenia dydaktyczno-wychowawcze LUTY

„Wszędzie biało”: Rozbudzenie zainteresowań przyrodą i życiem ludzi na Antarktydzie i Arktyce, poznanie wyglądu i niektórych zwyczajów Inuitów (Eskimosów), poznanie znaczenia słowa igloo, obserwowanie różnych zjawisk fizycznych, przeprowadzanie eksperymentów z wykorzystaniem śniegu i lodu, wyciąganie wniosków.

Zimą może być wesoło”: Poznanie sprzętu zimowego, uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie, zapoznanie z zimowymi dyscyplinami sportowymi.

„Spotkanie z bajką”: Utrwalenie znajomości popularnych bajek, słuchanie utworów literackich, odpowiadanie na pytania dotyczących ich treści, podejmowanie próby liczenia wyrazów w zdaniu, dokonywanie oceny postępowania bohaterów, poznanie zawodu aktora, wzbudzanie zainteresowania książką.

,,Tydzień za tygodniem”: Rozwijanie sprawności słuchowej poprzez zapamiętywanie dni tygodnia, poznanie przeznaczenia kalendarzy, poznanie charakterystycznych cech pór roku oraz cykliczności ich występowania, rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego, poznanie wyglądu i przeznaczenia różnych zegarów.

„Tupu, tup po śniegu” (Miś i Margolcia)

Przyszła zima biała,
śniegu nasypała
Zamroziła wodę,
staw pokryła lodem

Tupu, tup po śniegu
Dzeń, dzeń, dzeń na sankach
skrzypu , skrzyp na mrozie
lepimy bałwanka. /2x

Kraczą głośno wrony
Marzna nam ogony
mamy pusto w brzuszku
dajcie nam okruszków.

Ref. Tupu, tup…

Ciepłe rękawiczki
i wełniany szalik,
białej, mroźnej zimy,
nie boję się wcale.

Ref. Tupu, tup…

„Pobawmy się w śpiewanie”(J. Kucharczyk)

Pobawimy się dzisiaj w śpiewanie, pobawimy się dzisiaj w śpiewanie, bo gdy radośnie śpiewa każdy z nas. To piękniejszy staje się świat. R.1.  La, la, la.. R. 2. Mi, mi, mi….  R.3. Tu, tu, tu….. R.4. No, no, no….. R.5. Je, je, je….

„Lód (A. Maćkowiak)

Czy chcesz loda narysować ? Trudność to niewielka.
Zaczynamy od trójkąta, czyli od wafelka.
Potem kółka rysujemy – to gałki lodowe.
Te czerwone to wiśniowe, białe waniliowe.

Śnieg – Ludwik Jerzy Kern

Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,
że śnieg powinien być kolorowy?
Albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.
Śnieg ten lepiłoby się wspaniale,
a bałwan biały nie byłby, ale
albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.
Śnieżki tak samo w zimowej porze
byłyby wtedy w jakimś kolorze:
albo zielone, albo czerwone,
liliowe albo beż.
Bardzo kolory by się przydały,
a tu tymczasem wciąż pada biały,
biały bielutki, miękki mięciutki,
świeży, świeżutki śnieg

„Pisarz bajkę pisze” zabawa paluszkowa wg M. Barańskiej

Tu literka, tam literka pisarz piękną bajkę pisze –naśladowanie palcami obu rąk

 pisanie na klawiaturze komputera

Wszyscy chodzą na paluszkach, bo gdy pisze lubi ciszę – palcem wskazującym i środkowym

 naśladuje chodzenie po wewnętrznej stronie dłoni

Ćśśśśśśśśśśś – przykłada palec wskazujący do ust

Słówka – język angielski STYCZEŃ

,,I’m a little snowman”; ,,Snowflake” – piosenki

Winter clothes and accessories – zimowe ubrania oraz akcesoria:

hat – kapelusz

scarf – szalik

coat – płaszcz

jumper – sweter

boots – kozaki

Założenia dydaktyczno-wychowawcze STYCZEŃ

,,Nasze pomysły, po co nam zmysły.”

Zachęcanie do podejmowania zabaw badawczych rozwijających zmysły.

Rozwijanie wrażliwości słuchowej, wzrokowej, smakowej i węchowej oraz koncentracji uwagi.

Poznanie czterech zmysłów – węch, smak, słuch, wzrok.

Odkrywanie i uświadamianie w jaki sposób zmysły pomagają nam w życiu.

Zapoznanie z narządami zmysłów.

,,W zdrowym ciele zdrowy duch.”

Zachęcenie do zabaw utrwalających zdrowe nawyki.

Rozwijanie potrzeby dbania o higienę osobistą.

Uwrażliwienie na konieczność dbania o zdrowie oraz odpowiednie nawyki żywieniowe.

„Babcia i dziadek”: podawanie informacji o najbliższych członkach rodziny, nazywanie członków bliższej i dalszej rodziny, określanie stosunków łączących dziadków z rodzicami, dostrzeganie ważnej roli jaką pełnią dziadkowie w życiu dzieci, budzenie szacunku i przywiązania do członków rodziny, uczestniczenie w krótkich programach artystycznych, zachęcanie do sprawiania przyjemności bliskim osobom, ukazanie sposobu niesienia pomocy osobom starszym.

„Zabawy w karnawale”: uczestniczenie w dekoracji sali elementami ozdobnymi, rozumienie pojęcia karnawał, stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela, wytwarzanie miłej i radosnej atmosfery, rozwijanie inwencji muzycznej i ruchowej, przeżywanie nastroju wyjątkowości i radości podczas zabawy, kultywowanie zwyczaju zabaw karnawałowych.

„Babcia ooo” (Śpiewające Brzdące”)

Babuniu ma, sprawiasz, że ja,

uśmiecham się co dnia.

Ty dobrze wiesz, że jeśli chcesz,

Zabawa ciągle trwa.

Ref. O, o, o! Kocham Cię!

O, o, o! Ja to wiem,

Że Ty – dajesz mi, najpiękniejsze w życiu dni! (x2)

Ty w sobie masz, słoneczny blask,

Każdemu radość dasz. Gdy jest mi źle,

Przytulasz mnie i zawsze o mnie dbasz.

„Pajacyk”
Hop – rączki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?

Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.

Głowa okrągła jest jak piłeczka,
A na tej głowie trójkątna czapeczka.

Kwadrat to brzuszek,
Oczy i nosek są krąglutkie jak groszek.

Nogi pajaca – prostokąciki,
Na nich z kwadratów małe buciki.

Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk , co skacze jak piłka.

„Z babcią i dziadkiem”

(M. Plata)

W głębi ogrodu stoi mała chatka:

To domek mojej babci i mojego dziadka.

Lubię tam przyjeżdżać, bo zawsze jest ciekawie;

Tam czas mi upływa na miłej zabawie.

Z dziadkiem chodzę na spacery, na plac zabaw i na lody,

Bawi się ze mną kolejką w domu, gdy  nie ma ładnej pogody.

Bajki najlepiej opowie babcia, w zimie zabierze na sanki,

Pomoże uszyć ubranko dla misia, nauczy malować pisanki.

Kiedy mi smutno gdy się boję, dziadek mnie wtedy rozśmieszy,

A babcia mocno mnie przytuli, da buzi i pocieszy.

Babcia piecze pyszne ciasta, dziadek gotuje pyszne obiady…

Dla mnie mają same zalety i ani jednej wady.

Święto Babci i Dziadka

Dzisiaj babcia święto swoje ma,

Więc Ci, babciu, serce swoje dam

I laurkę, i czerwony kwiat,

Żyj, babuniu, zdrowa nam sto lat!

I laurkę, i czerwony kwiat.

Żyj, babuniu zdrowa nam sto lat!

Dam Ci, dziadku, rączki moje dwie,

A Ty mocno złap i przytul je.

I laurkę,  i czerwony kwiat.

Żyj dziadziuniu, zdrowy nam sto lat!

I laurkę, i czerwony kwiat.

Żyj, dziadziuniu, zdrowy nam sto lat.

,,Karnawał”

(D. Gellner)

Już KARNAWAŁ włożył maskę,

Drzwi otworzył z hukiem,

Z trzaskiem!

Wpadł jak wicher

Do pokoju!

W czym?

W karnawałowym stroju!

– Cześć!

Przybiegłem w odwiedziny!

Mam wstążeczki

I cekiny,

Nut wesołych

dwie kieszenie

I do tańca ZAPROSZENIE.


Słówka – język angielski GRUDZIEŃ

Merry Christams/ I wish you a Merry Christmas

Happy New Year/ I wish you a happy New Year

Christmas: Christmas tree, angel, star, Santa Claus (nauka piosenek: ,,I’m a little snowman”, ,,Snowflake”, ,,Hello reindeer”, ,,Santa”)

Toys: doll, ball, train, plane, teddy bear (piosenka: What’s in the box?”)

Założenia dydaktyczno-wychowawcze GRUDZIEŃ

„Pomagamy zwierzętom”: Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt leśnych  i ptaków pozostających z nami na zimę, rozmawianie na temat trudnej sytuacji zwierząt w czasie zimy, rozumienie konieczności niesienia im pomocy, wzbudzanie zainteresowania książką jako źródłem wiedzy, dokonywanie oceny postępowania bohatera utworu literackiego, ćwiczenia w budowaniu zdań oraz krótkich wypowiedzi zawierających nazwy ptaków.

„Choinkowe ozdoby”: Wzbogacanie wiadomości na temat tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, kultywowanie tradycji z nimi związanymi, wykonywanie dekoracji świątecznych, ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia, śpiewanie piosenek o tematyce świątecznej.

„Spotkanie przy wigilijnym stole”: Aktywne uczestniczenie w przygotowaniach świątecznych, odczuwanie radosnego nastroju Świąt Bożego Narodzenia, wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej, interesowanie się zwyczajami panującymi w rodzinie związanymi z Bożym Narodzeniem ( przygotowywanie drobnych upominków, ubieranie choinki, przygotowywanie wieczerzy wigilijnej, itp.), stwarzanie sytuacji sprzyjających wypowiadaniu się dzieci na podjęty temat, śpiewanie piosenek o tematyce świątecznej i kolęd, sprawianie radości innym poprzez składanie życzeń świątecznych.

„Głodny ptaszek”

(D. Gellner)(fragment)

Lata ptaszek po ulicy

w pierzastym śliniaczku.

Chodź tu do nas, chodź tu do nas

mały głodny ptaszku.

Lata ptaszek po ulicy,

lata po podwórku…

Chodź tu do nas głodny ptaszku,

w pierzastym kapturku!

-Zimno w łapki!

Pusto w brzuszku!

Dam ci zaraz garść okruszków.

Nie rób takiej smutnej minki!

Dam ci ziarnek i słoninki!

Ptaszku! Ptaszku!Dokąd lecisz?

-Ja? Po żonę i po dzieci.

Po kuzynkę i kuzyna…

Strasznie duża ta rodzina!

Jedzą ptaszki podwieczorek

na środku podwórka.

Patrzcie śmieją im się oczy!

Śmieją ptasie piórka!

„Podarunek dla Małgosi”

(T. Kubiak)

Od podłogi do sufitu –

zieleń zieloniutka.

Na gałązkach baletnica

i ot w czarnych butkach.

Bombki różnokolorowe,

pozłacane szyszki,

pawie oczka, papierowe

dzbanki i koszyczki.

A na dole pod choinką

między gałązkami –

podarunek dla Małgosi.

Co?

Zobaczcie sami.


„Choinka” (zagadka)

Zielona z lasu wzięta,

wesoło nam z nią w święta.

Igieł ma więcej od krawca,

a nawet od jeża,

zimą i latem jednaka

zawsze zielona i świeża.

„Ding dong”

(M. Femme)

Ding dong ding dong spadł już śnieg
pierwsza gwiazdka z nami jest
jest ktoś taki ktoś kto chce
właśnie dziś odwiedzić mnie
miły starszy siwy Pan
z wielkim workiem przyjdzie sam
i dostaniesz to co chcesz
dzisiaj jest magiczny dzień

Saneczkami, saneczkami
latam w górę, w dół
i szybuję pod chmurami
dzieląc je na pół.

Bo mam odważnych siedem reniferów,
one prowadzą zaprzęg mój.
Z nimi przyjemnie jest tak latać
i góra dół i góra dół i góra dół. x2

Dzwoneczkami, dzwoneczkami
brzęczę dzyń, dzyń, dzyń.
No i pędzę pod gwiazdami,
a mój zaprzęg lśni.

Bo mam odważnych siedem reniferów,
one prowadzą zaprzęg mój.
Z nimi przyjemnie jest tak latać
i góra dół i góra dół i góra dół. x2

Słówka – język angielski LISTOPAD

farm animals – zwierzęta hodowlane: cow, pig, sheep, horse, duck, goose, hen, rabbit;

pets – zwierzęta domowe: dog, cat, mouse;

czasowniki ruchu: jump, up, down, turn around, sit down, stand up, clap your hands, stamp your feet, wave your arms, nod your head

transport: bike, train, plane, bus, boat (,,The wheels on the bus” – piosenka)

emocje/ emotions: I’m happy, I’m sad, I’m scared, I’m angry (If you’re happy and you know it – piosenka)

części ciała/ body parts: head, nose, eyes, ears (My teddy bear has…”, Head and shoulders” – piosenki)

Założenia dydaktyczno-wychowawcze LISTOPAD

„Jesienna szaruga”: nazywanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni, posługiwanie się określeniami dotyczącymi deszczu (mżawka, kapuśniaczek, deszczyk, deszcz, ulewa), rozpoznawanie odgłosów zjawisk atmosferycznych, obserwowanie różnych zjawisk fizycznych, przeprowadzanie eksperymentów z wykorzystaniem wody, wyciąganie wniosków.

„Mali artyści”: poznawanie słów związanych ze sztuką: obraz, rzeźba, portret, dostrzeganie piękna w wytworach rąk ludzkich, odczuwanie radości z tworzenia, działania plastycznego, zapoznanie z zawodem malarza i rzeźbiarza.

„Już blisko zima – ubieramy się ciepło”: nazywanie podstawowych stanów pogody: ciepło, zimno, deszcz, wiatr, słońce, rozumienie konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych, nazywanie części garderoby, rozumienie konieczności ubierania się w odpowiedniej kolejności.

„Na poczcie”: poznanie drogi listu od nadawcy do adresata, poznanie zawodu listonosza, inspirowanie zabaw związanych z pracą na poczcie, utrwalenie znajomości swojego nazwiska i adresu.

„Jesień jesieniucha”(autor nieznany)

Ale plucha cha, cha Plucha cha, cha.

Ale dmucha cha, cha Dmucha cha, cha.

Niech tam leje, niech tam wieje. Ja się bawię, ja się śmieję.

Niech tam leje, niech tam wieje. Ja się bawię, ja się śmieję.

Żółta grucha cha, cha Grucha cha, cha.

Hop do brzucha cha, cha Brzucha cha, cha.

Niech tam leje, niech tam wieje. Ja się bawię, ja się śmieję.

Niech tam leje, niech tam wieje. Ja się bawię, ja się śmieję.

Dla mnie jesień to jest mucha cha, cha. Jesień, jesień – jesieniucha cha, cha.

Niech tam leje, niech tam wieje. Ja się bawię, ja się śmieję.

Niech tam leje, niech tam wieje. Ja się bawię, ja się śmieję.

„Pan listopad”

(Z. Holska-Abekier, K. Kwiatkowska)

Pan listopad gra na basie

dylu, dylu, dyl.

Na jesiennym graniu zna się,

trawką dotknął strun.

Ref. Wesoło gra muzyka,

pada deszcz.

Świerszcz za kominem cyka

tańcz gdy chcesz.

Pan listopad gra na bębnie

bara, bara, bum.

Z deszczem puka równo,

pięknie koncert daje nam.

Ref. Wesoło gra muzyka…

Pan listopad gra na flecie

fiju, fiju, fiu.

Z liści złotych ma berecik

a kubraczek z nut.

Ref. Wesoło gra muzyka…

„Dola parasola”

(H. Łochocka)

Stał parasol koło ściany

przekrzywiony, zapłakany chlip, chlip, chlip…

Nos drewniany wygiął w rurkę,

a łzy wkoło ciekną ciurkiem kap, kap, kap…

Dzisiaj słota, kapuśniaczek

nie dziwota, że ja płaczę.

Nosa wytrzeć też nie mogę,

muszę płakać na podłogę.

W każdą pluchę, zawieruchę

nie ma na mnie suchej nitki.

Potem w kącie stoję co dzień

chciałbym wyjść i przy pogodzie.

„Stroje na różne pory roku” (autor nieznany)

Kiedy latem na niebie słońce jasno praży

w kąpielowym stroju siedzę na plaży.

Kiedy jesienią deszcz ciągle pada

wtedy bardzo chętnie kalosze zakładam.

Kiedy mróz siarczysty panuje na dworze

w czapce i szaliku spacerować mogę.

Wiosną wyciągam buty sportowe

w dresie po parku pobiegać w nich mogę.

„Buty” (Hanna Niewiadomska) fragment

Stały buty w przedpokoju,
Szykowały się do boju.
Które są ważniejsze dziś,
Które dziś założy Zdziś?

Tuż przy progu dwa sandały,
Tak ze sobą rozmawiały:
– Czy choć trochę pochodzimy?
Przecież jeszcze nie ma zimy.

Stoi kalosz pod wieszakiem
– Chyba się obejdę smakiem.
Nie założy mnie już Zdziś,
No bo deszczu nie ma dziś.

Zza kalosza do lusterka,
Adidasek sobie zerka.
Sznurowadło szybko wiąże.
– Rety! Rety! bo nie zdążę!

Kapcie co kokardki mają,
Spod kanapy wyglądają.
Całe w kolorową kratkę,
Czyż na spacer mają chrapkę?

Przecież ciągle w domu siedzą
I o świecie nic nie wiedzą.
Ależ skądże! Ich marzeniem
Jest dziś Zdzisia przebudzenie.

Kiedy Zdziś z kanapy wstanie,
Zacznie butów przymierzanie.
Buty o tym dyskutują
I na spacer się szykują.

„List”(I. Salach)

Moja mama dziś dostała

list od cioci Danki z Łodzi,

a ja siedzę i rozmyślam:

kto do skrzynki liścik włożył?

Może przyniósł go gołąbek

albo pliszki go wrzuciły?

Nie, nie pliszki listy noszą,

lecz listonosz bardzo miły.

Gdy napiszesz list lub kartkę,

kolorowy dodasz znaczek

wrzucasz go do skrzynki, która

jest na poczcie, ie inaczej.

Urzędnicy posortują listy,

karty, duże paczki,

dadzą stempel i odeślą

całą pocztę wnet na stacje.

Mkną pociągi w różne strony

do miast i do wsi,

a znajomy pan listonosz

stanie z listem u twych drzwi.

Zagadki

„Parasol”

Mały daszek kolorowy,

jak spadochron się rozpina.

Przed wilgocią chroni głowy,

kiedy go się w ręku trzyma.

„Szalik”

Kiedy zima już nadchodzi, z szafy go wyjmujesz.

Dzięki niemu nie przemarzniesz i nie zachorujesz.

Może w paski być zielone, może być bielutki.

Gdy na szyję go założysz, musi być cieplutki.

Słówka – język angielski PAŹDZIERNIK

My name is… – Mam na imię…

What’s your name? – Jak masz na imię?

Hello/ Good morning/ Bye/ Goodbye – Cześć/ Dzień dobry/ Pa/ Do widzenia

present/ absent – obecny/ nieobecny

mummy/ mother – mama/matka

daddy/father – tata/ojciec

sister – siostra

brother – brat

baby – dziecko

blue – niebieski

green – zielony

red – czerwony

yellow – żółty

orange – pomarańczowy

black – czarny

white – biały

pink – różowy

What colour is it? – Jaki to kolor?

Liczenie do 20.

Poznawanie tradycji związanych z Halloween.

autumn – jesień:

acorns – żołędzie

leaves – liście

cones – szyszki

hedgehog – jeż

weather – pogoda:

sunny/windy/ rainy/ snowy/ stormy/ cloudy/ rainbow – słonecznie/wietrznie/ deszczowo/ śnieżnie/ burzowo/ pochmurnie/ tęcza

What is the weather today? – Jaka jest dzisiaj pogoda?

accessories – akcesoria

umbrella – parasolka

scarf – szalik

sunglasses – okulary przeciwsłoneczne

coat – płaszcz

Założenia dydaktyczno-wychowawcze PAŹDZIERNIK:

„W ogrodzie”: rozpoznawanie i nazywanie warzyw, określanie ich właściwości: kształt, wielkość i kolor, rozumienie znaczenia jedzenia warzyw dla zdrowia, gromadzenie doświadczeń w toku przyrodniczych zabaw badawczych (np. otrzymywanie mąki ziemniaczanej), wzbogacanie kącika przyrody, wykorzystywanie warzyw w działalności matematycznej.

„Jesienią w parku”: nazywanie niektórych drzew: dąb, kasztanowiec, jarzębina, poznawanie ich owoców i wyglądu liści, posługiwanie się określeniami: pień, konary, gałęzie, łączenie zmian w przyrodzie z porą roku, oglądanie drzew w najbliższym otoczeniu, nazywanie ich, wyjaśnienie zjawiska usychania liści, zbieranie owoców drzew, wzbogacanie nimi kącika przyrody;

„Jesienią w lesie”: zapoznanie ze środowiskiem przyrodniczym – las, nazywanie roślin i zwierząt leśnych, rozpoznawanie drzew liściastych i iglastych, dostrzeganie różnic między nimi, rozumienie określenia: grzyby jadalne, grzyby trujące, posługiwanie się nazwami grzybów: borowik, kurka, muchomor, zapoznanie z budową grzyba.

„Moja rodzina”: nazywanie członków bliższej i dalszej rodziny, opisywanie wyglądu rodziców ich charakterystycznych cech, podawanie powiązań między członkami rodziny, dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie (np. sposób spędzania wolnego czasu).

Przygotowania do zimy”: pokazywanie na wybranych przykładach jak zwierzęta przygotowują się do zimy, wyjaśnienie określeń: odloty ptaków, gromadzenie zapasówzimowy sen zwierząt, nazywanie zimowych domów zwierząt (gawra, kopczyk, dziupla), nazywanie przetworów z owoców i warzyw.

„Wiatr psotnik” (sł. A. Woy – Wojciechowska, muz. K. Kwiatkowska)

Wiatr zapukał w okno do dzieci:
„Halo, hej! Maluchy, jak leci?
Nie chce mi się biegać po polach,
przyjdę do waszego przedszkola”. Nie! Nie! Nie!

Ref.: „Wietrzyku psotniku, masz chmurki przegonić,
utulić sarenki w lesie,
kałuże osuszyć i liście posprzątać,
bez ciebie cóż zrobi jesień!” 

Wiatr zapukał w okno leciutko:
„Bez was, dzieci, trochę mi smutno.
Nie chce mi się gwizdać i biegać,
wolę z wami trochę pośpiewać…” 

„A ja chce rozkręcić zabawki
albo rozkołysać huśtawki.
Wolę dmuchać w trąbki, piszczałki,
zbudzić wasze misie i lalki…” Nie! Nie! Nie!

„Piosenka na chłodne dni” Agnieszka Galica

Umiem włożyć już buciki,
kurtkę zapiąć na guziki.

Ref. Chociaż trochę chłodno dziś,
to na spacer trzeba iść. x2

Wkładam czapkę i sweterek,
mogę iść już na spacerek.


Ref. Chociaż trochę chłodno dziś,
to na spacer trzeba iść. x2

Rękawiczki, ciepły szalik
zimno mi nie będzie wcale.

Ref. Chociaż trochę chłodno dziś,
to na spacer trzeba iść. x2

„Przybywa jesień” (B. Forma)

Spadają liście,

szeleszczą wokoło,

wiatr je unosi 

gwiżdżąc wesoło.

Lecą kasztany,

cieszą się dzieci.

Słabiej niż latem

słoneczko świeci.

Nagle żołędzie 

z drzewa spadają,

chętnie je zaraz

wszyscy zbierają.

Piękne korale ma jarzębina,

to znak, że jesień 

już się zaczyna.

„Liście” 

(Maria Gerson-Dąbrowska)

Wietrzyk chodzi po ogródku,

Strąca złote liście,

Wietrzyk gra, a one tańczą,

Raźno, zamaszyście:

Szur, szur, szur, szur,

szu, szu, szu!

Lecą, lecą liście z drzewa

żółte i czerwone,

kręcą, kręcą się w powietrzu,

W tę i w tamtą stronę.

Szur, szur, szur, szur,

szu, szu, szu!

Wietrzyk chodzi po ogródku,

Do tańca je prosi,

„Tańczcie! Tańczcie!”Słonko świeci,

Wiatr listki roznosi.

Szur, szur, szur, szur,

szu, szu, szu!

To podlec, to opadną,

Spłaszczoną gromadką,

Aż bezsilne i omdlałe

Pokotem się kładą.

Dlaczego liście usychają jesienią

Drzewa zrzucają liście, aby nie tracić przez nie wody w czasie zimy, sygnałem do zrzucenia liści jest długość dnia. Gdy jesienią dni stają się krótsze, między liściem a gałązką drzewa tworzy się przegroda, która sprawia, że do liścia przestaje dopływać woda. Liść usycha i przy podmuchu wiatru odpada od gałęzi.

„A to kapelusz” H. Ożogowkska

Miły muchomorku,

powiedzieć mi musisz,

gdzie kupiłeś taki

śliczny kapelusik?

– Moja wiewióreczko,

chętnie ci odpowiem,

ja go nie kupiłem,

wyrósł mi na głowie.

„Odloty ptaków” I. Salach

Odleciały nasze ptaki w kraj daleki, ciepły kraj

lecz powrócą do nas wiosną gdy się zazieleni gaj.

A tymczasem pozostały kawki, wróble oraz wrony,

One wolą z nami zostać bo im miłe nasze strony.

I dlatego każdy z nas o te ptaki musi dbać

więc w karmniku postawimy miskę ziaren 

– tak zrobimy.

„W spiżarni” M. Kownacka

W spiżarni na półkach

zapasów bez liku.

Są dżemy, kompoty,

złoty miód w słoiku.

I cebula w wiankach,

grzybki suszone.

Są główki kapusty, 

ogórki kiszone

A gdy będzie w zimie 

tęgi mróz na dworze,

zapachnie nam lato

gdy słoik otworzę.

„Rodzinka” (M. Barańska)

To jest mama, to jest tata,

a tu są ich dzieci.

Wszyscy idą na wycieczkę,

bo słoneczko świeci.

Marchewka

Arkadiusz Maćkowiak

Narysuj trójkącik płaski oraz długi.

Masz już korzeń marchwi, jeść go pewnie lubisz

Teraz tylko natka – kreseczki zielone.

Łatwe to zadanie – lecz jeszcze nie koniec.

Pokoloruj korzeń na pomarańczowo.

Często jedz marchewkę, odżywiaj się zdrowo!

Idzie jeż

Małgorzata Barańska

Idzie sobie dróżką jeż

i ja dróżką idę też.

Gdy poczeka kilka chwilek,

sprawdzę ile niesie szpilek.

Nie chciał czekać. Ha, no cóż.

Jeż w gęstwinie zniknął już.

Założenia dydaktyczno-wychowawcze WRZESIEŃ:

„W przedszkolu”: wspólne ustalenie zasad i reguł współżycia w grupie, przestrzeganie ich, stosowanie form grzecznościowych, dążenie do kompromisów, wyrabianie nawyku umieszczania swoich rzeczy w wyznaczonych miejscach.

„Na ulicy”: rozumienie znaczenia jazdy w foteliku samochodowym z zapiętymi pasami, poznawanie różnych środków transportu, poznawanie znaczenia pasów, sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych, zaznajomienie z zasadami ruchu drogowego, poznawanie wybranych pojazdów specjalistycznych (straży pożarnej, karetki pogotowia, policji), rozpoznawanie numerów telefonów alarmowych.

„To ja”: rozumienie konieczności dbania o higienę osobistą, zapoznanie z zawodem dentysty, nazywanie emocji i przedstawianie ich za pomocą mimiki, nazywanie zmysłów, rozumienie ich znaczenia, wspomaganie dzieci w werbalnym przekazywaniu myśli i uczuć, tworzenie warunków do polisensorycznego poznawania świata.

„W sadzie”: rozpoznawanie i nazywanie wybranych owoców, rozróżnianie ich za pomocą wzroku, dotyku i smaku, rozumienie znaczenia owoców dla zdrowia, rozpoznawanie drzew owocowych, wyjaśnienie znaczenia słowa „sad”, wzbogacanie kącika przyrody, wykorzystywanie owoców w działalności matematycznej.

„Jesteś ty, jestem ja” (melodia mało nas)

Jesteś ty, jestem ja,

do zabawy w kole . 

Witam cię, witam cię

i nasze przedszkole.

„Światełko” I. Salach

Przez ulicę idą dzieci

Gdy zielone światło świeci.

Kiedy żółte się zapali

uważają nawet mali.

Gdy zapali się czerwone

czekaj grzecznie na …

„Koledzy” (Cz. Janczarski)

Tak się nudziłem,

gdy byłem sam.

A teraz kilku,

kolegów mam.

Co dzień od rana,

czekam tej chwili,

gdy będą ze mną,

koledzy mili.

Wspólna zabawa,

zawsze się uda.

Już teraz nie wiem,

co to jest nuda.

Dobrze nam razem,

czy słonce, czy deszcz.

Czy i Ty z nami,

bawić się chcesz.

„Wpadła gruszka do fartuszka” (rymowanka)

Wpadła gruszka do fartuszka,

a za gruszką dwa jabłuszka.

A śliweczka spaść nie chciała,

bo śliweczka nie dojrzała.

Zagadki o owocach

Tutaj chuda, tu szeroka.

Raz żółciutka,

raz zielona.

Słodka, miękka dla każdego.

Dla starszaka i maluszka. 

Taki owoc to jest…(gruszka)

My jesteśmy fioletowe,

bardzo smaczne, bardzo zdrowe.

Długie ogoneczki mamy

i na gałązce mieszkamy.(śliwki)

Jest na drzewie, lecz nie ptaszek,

ma ogonek, lecz nie zając,

jest czerwone lecz nie lizak.

Choć to powiem ci na uszko:

taki owoc to … (jabłuszko)

„Kto powie?” (M. Czerkawska)

Przez sad idzie mały Maciuś,

śmieje się do słonka,

a tu pac! czerwone jabłko

rzuca mu jabłonka.

Podniósł jabłko, idzie dalej,

a wtem obok dróżki,

pac, pac-co to?Stara grusza 

zrzuciła dwie gruszki.

Podniósł Maciuś żółte gruszki,

bardzo jest szczęśliwy.

Znów pac, pac, pac – trzy śliweczki

spadły z gęstej śliwy.

Niesie Maciuś jabłko, śliwki,

gruszki, które złocą.

Kto z was powie Maciusiowi

ile ma owoców?

„Maszeruje Tomek” (zabawa integracyjna)

Maszeruje Tomek, za nim kroczy Romek,

tuż za Romkiem idzie Krzysio,

a na końcu drepcze Zdzisio.

Tomek woła:”Stójcie płot!”.

Wtedy wszyscy robią zwrot.

Zagadki:

 • Jest biała, siedzi w tubie

Zęby nią czyścić lubię

 • Co to jest – na pewno wiesz

Najeżona jest jak jeż

Lecz nikogo nie kłuje tylko zęby wyszczotkuje

 • Ma jedno ucho, czasem bywa w kwiatki

Można się z niego napić herbatki

 • Na nią pastę kładę, gdy ząbki szoruję

A gdy się zużyje to drugą kupuję

„Kino w łazience”

Szczotka:
Jestem szczotka.
Tuba:
Jestem tuba.
Szczotka:
Pani tuba jest za gruba.
Tuba:
Jestem gruba, ale schudnę.
Bo to wcale nie jest trudne.
(tuba wyciska pastę na szczotkę)

Szczotka:
Buzia sama się otwiera,
Mycie zębów będzie teraz.
Będę myła zęby póty,
Aż umyję w dwie minuty!
Kubek:
Teraz pora na mój występ,
Dam ci trochę wody czystej.
Wypłucz buzię, umyj szczotkę
I piosenki zanuć zwrotkę.


Szła szczoteczka do kubeczka, do kubeczka szła.
I cieszyła się wraz ze mną jak piosenka ta.
Kto zawsze, kto zawsze o zęby dba,
Ten uśmiech wesoły na twarzy ma! 

Piosenki

„Marsz przedszkolaków”

(sł. J. Brzechwa, muz. Z. Turski)

Wietrzyk leci w dal przez pola,

idą dzieci do przedszkola.

A kto przy tym wcześnie wstanie,

z apetytem zje śniadanie.

Ref. 

Raźny głos, do góry nos!

Raźny głos, do góry nos!

Właśnie tacy, właśnie tacy

są weseli przedszkolacy.

Każdy idzie, każdy śpiewa,

marsz, marsz, lewa!

Marsz, marsz, lewa!

Każdy myje co dzień z rana

ręce, szyję i kolana.

Biega, skacze, tańczy ładnie

i nie płacze gdy upadnie.

Ref. 

Raźny głos…

„Dary jesieni” (J. Bernat)

Za domem w ogrodzie 

dojrzały warzywa.

Wzięła Zosia koszyk i warzywa zrywa.(2x)

ref. Cebulę i pory,

      kapustę, pomidory,

      marchew i selery

      i pietruszki cztery.

Poszła też do sadu          

co się złotem mienił,

by dary pozbierać od Pani Jesieni.

Ref. Tu śliwka, tu gruszka,

       tam słodkie jabłuszka,

       a pod płotem stoi

       malin pełen słoik.